• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seram

  Przeczytaj także...
  Indonezja dzieli się na 34 prowincje (w tym 3 okręgi specjalne Aceh, Dżakarta i Jogyakarta), a te na dystrykty (kabupaten) i okręgi miejskie (kota).Tytoń (Nicotiana L.) – rodzaj roślin zielnych z rodziny psiankowatych. Nazwa rodzaju pochodzi z tur. "tütün", w staropolszczyźnie i gwarowo "tytuń". Gatunkiem typowym jest Nicotiana tabacum L.. Do tego rodzaju należy 67 gatunków pochodzących z obydwu Ameryk oraz z Australii. Obecnie uprawiane są też w wielu innych rejonach świata. Rośliny jednoroczne, dwuletnie, byliny lub krzewy.
  Seram, Laut Seram, morze położone między wyspami indonezyjskimi, na północ od wyspy Seram. Od północy styka się z Morzami Moluckim i Halmahera, od wschodu z Morzem Arafura, od południa z Morzem Banda. Powierzchnia 161 tys. km2. Średnia głębokość 1074, maksymalna głębokość 5319 m. Bardzo ciepłe, temperatura wód powierzchniowych wynosi 27-28°C. Zasolenie ok. 34‰.

  Seram – wyspa w Indonezji w archipelagu Moluki, położona pomiędzy morzem Banda a morzem Seram; powierzchnia górzysta (najwyższy szczyt Binaiya 3019 m n.p.m.), porośnięta lasem, liczne rzeki.

  W roku 2010 wyspa liczyła 434 133 obywateli; dla porównania, w w 1971 było ich 97 tys.

  Powierzchnia ok. 17 200 km². Administracyjnie należy do prowincji Moluki. Uprawa kokosowców, ryżu, kawy i tytoniu; pozyskiwanie drewna. Głównym miastem jest Wahai.

  Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.Płomykówka seramska (Tyto almae) – gatunek niedawno odkrytego ptaka z rodziny płomykówkowatych (Tytonidae). Jest endemiczny dla wyspy Seram.

  Na Seram występuje 117 gatunków ptaków, z czego 14 jest endemitami Indonezji. Należy do nich dama czerwonobrzucha (Lorius domicella), łowczyk lazurowy (Todiramphus lazuli), łowczyk czczony (T. sanctus), filemon szaroszyi (Philemon subcorniculatus), szkarłatka niebieskogrzbieta (Alisterus amboinensis) oraz płomykówka seramska (Tyto almae), odkryta w 2012. Na wyspie znajduje się Park Narodowy Manusela.

  Kawowiec, kawa (Coffea L.) – rodzaj wiecznie zielonych krzewów i drzew z rodziny marzanowatych. Obejmuje 104 gatunki. W większości pochodzą one z terenu Afryki, niektóre tylko z Azji. Niektóre z nich są uprawiane.Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.

  Przypisy

  1. Hasil Sensus Penduduk 2010 : Agregat Data per Kecamatan. 13 września 2011. [dostęp 18 czerwca 2014].
  2. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 3. M-R. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 166.
  3. Manusela National Park. The Ministry of Forestry Republic of Indonesia, wersja z dnia 22 lipca 2011.

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.Kokos właściwy, palma kokosowa (Cocos nucifera L.) – jedyny gatunek z monotypowego rodzaju kokos (Cocos L.), należącego do rodziny arekowatych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Moluki (Maluku; Wyspy Korzenne) − grupa wysp we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodząca w skład Indonezji. Otoczone są wodami mórz Banda, Seram, Moluckiego i Halmahera. Największe wyspy to Halmahera, Seram i Buru. Wnętrza wysp są górzyste, występują tu także czynne wulkany.
  Gunung Binaiya – najwyższy szczyt archipelagu Moluki, na wyspie Seram w Indonezji; wysokość 3019 m n.p.m. (wg innych źródeł 3027 m n.p.m.); współrzędne geograficzne 3°10′S 129°27′E/-3,166667 129,450000; zbocza i okolice szczytu są ostoją wielu rzadkich gatunków fauny i flory tropikalnej.
  Morze Banda (indonezyjskie Laut Banda) – morze międzywyspowe w zachodniej części Oceanu Spokojnego, jedno z mórz wewnętrznych Archipelagu Malajskiego, położone między wyspami Celebes, Buru, Seram, Kai, Tanimbar, Babar, Leti i Wetar. Przez liczne cieśniny łączy się z sąsiednimi morzami: Flores, Moluckim, Seram, Arafura, Timor i Sawu.
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.
  Moluki (indonez. Maluku) - prowincja w Indonezji obejmująca południową część archipelagu Moluki (granicę stanowi Morze Seram). Powierzchnia 42 853 km²; 1302 tys. mieszkańców (2006); stolica Ambon. Dzieli się na 1 okręg miejski i 7 dystryktów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.