• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Serafin z Montegranaro

  Przeczytaj także...
  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Klemens XIII (łac. Clemens XIII, właśc. Carlo della Torre Rezzonico; ur. 7 marca 1693 w Wenecji, zm. 2 lutego 1769 w Rzymie) – papież w okresie od 6 lipca 1758 do 2 lutego 1769.

  Serafin z Montegranaro, właśc. wł. Felice de Nicola (ur. 1540 w Montegranaro we Włoszech, zm. 12 października 1604 w Ascoli) – włoski kapucyn, święty Kościoła katolickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w biednej, ale pobożnej rodzinie. W swojej młodości zajmował się wypasaniem owiec, które to zajęcie dawało mu wiele okazji do modlitwy oraz innych pobożnych ćwiczeń. Po śmierci swoich rodziców był poddawany przez swoich braci okrutnemu traktowaniu. W wieku 16 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie przyjął imię Serafin.

  Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.

  Początkowo pobyt w klasztorze wiązał się dla niego z wieloma trudnościami. Często miał problemy z wykonaniem najprostszych zadań poleconych mu przez przełożonych, i to mimo wysiłku, jaki wkładał w pracę. W związku z tym był często karcony, ale wszystkie docinki i uwagi przyjmował z cierpliwością. W późniejszym okresie wykonywał już swoją pracę wzorowo jako kwestarz, ogrodnik i furtian. Od Boga otrzymał wiele charyzmatów, między innymi umiejętnością czytania w ludzkich sercach. Mimo iż był niepiśmienny, po radę i naukę przychodzili do niego zarówno świeccy, jak i duchowni dostojnicy.

  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Serafin − imię męskie pochodzenia semickiego. Wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego "płomienny". Nazwa pospolita w Starym Testamencie.

  Miał szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Jego grób znajduje się w klasztorze kapucynów w Ascoli.

  Został kanonizowany przez papieża Klemensa XIII 16 lipca 1767 roku.

  Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Św. Serafin z Montegranaro (1550-1604) na franciszkanie.pl [opublikowano: 2010-10-12]
 • St. Seraphin of Montegranaro w serwisie New Advent, Catholic Encyclopedia (ang.)
 • Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, kapucyni – katolicka wspólnota zakonna z grupy zakonów żebrzących, wyodrębniona ze wspólnoty zakonnej stworzonej przez św. Franciszka z Asyżu w 1209 roku. Zakon ów, oddzielił się od dwóch pozostałych zakonów w 1528 roku, 11 lat po podziale franciszkanów na Braci Mniejszych i Braci Mniejszych Konwentualnych.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  Warto wiedzieć że... beta

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Ascoli Piceno (łac. Asculum) – miejscowość, gmina i stolica prowincji we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ascoli Piceno.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.