• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Serafińce

  Przeczytaj także...
  Stepan Szuchewycz, ukr. Степáн Шухéвич (ur. 1 stycznia 1877 w Serafińcach - zm. 6 czerwca 1945 w Amberg) – adwokat, ukraiński działacz społeczny i wojskowy.Amberg - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, we wschodniej części rejencji Górny Palatynat, w regionie Oberpfalz-Nord. Siedziba powiatu Amberg-Sulzbach, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Vils. Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 50 km na zachód, Monachium ok. 150 km na południowy zachód i Praga ok. 230 km na wschód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. Kilku tutejszych Żydów Niemcy wywieźli do getta w Piaskach, a następnie do obozu zagłady w Bełżcu. Po powstaniu warszawskim wywieziono tam dużą grupę rannych akowców i dzieci-sieroty ze zburzonej Warszawy.
  Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Serafińce (ukr. Серафинці) – wieś w rejonie horodeńskim obwodu iwanofrankiwskiego.

  W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Horodenka w powiecie horodeńskim województwa stanisławowskiego. Pod okupacją niemiecką w Polsce siedziba gminy Serafińce.

  Rada Państwa (niem. Reichsrat) – istniejący w latach 1861–1918 dwuizbowy parlament austriacki, od 1867 obejmujący wyłącznie austriacką część monarchii austro-węgierskiej – tzw. Przedlitawię.II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.

  Wieś liczy 2302 mieszkańców.

  Urodzeni we wsi[]

 • Łew Baczynśkyj herbu Sas ukr. Лев Васильович Бачинський (ur. 15 lipca 1872, zm. 11 kwietnia 1930 w Heilenstalt Grimmenstein w Austrii) – doktor praw, ukraiński polityk okresu Austro-Węgier i II Rzeczypospolitej, poseł do Reichsratu Przedlitawii (1907-1918), wiceprzewodniczący Rady Narodowej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (1918-1919), poseł na Sejm RP II kadencji.
 • Stepan Szuchewycz, ukr. Степáн Шухéвич (ur. 1 stycznia 1877 - zm. 6 czerwca 1945 w Amberg) – adwokat, ukraiński działacz społeczny i wojskowy.
 • Ihor Oszczypko, ukr. Ігор Дмитрович Ощипко (ur. 25 października 1985) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji lewego lub centralnego obrońcy, reprezentant Ukrainy.
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Zachodnioukraińska Republika Ludowa ("ZURL", ukr. Західно Українська Народна Республіка) – jedno z dwóch państw ukraińskich powstałych w wyniku I wojny światowej.Austro-Węgry (t. Monarchia Austro-Węgierska; niem. Österreich-Ungarn, węg. Osztrák-Magyar Monarchia) – państwo związkowe w Europie Środkowej. Austro-Węgry były wielonarodową monarchią konstytucyjną i jednym z największych mocarstw w tamtym czasie. Państwo istniało 51 lat, od 1867 aż do rozpadu w 1918 roku i zakończenia I wojny światowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ukraińska Rada Narodowa (UNR) – oficjalnie powstała 19 października 1918 we Lwowie (działała jednak wcześniej) z zamiarem wprowadzenia w życie prawa samostanowienia Ukraińców zamieszkujących terytorium Austro-Węgier.
  Gmina Horodenka – dawna gmina wiejska w powiecie horodeńskim województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy było miasto Horodenka, które stanowiło osobną gminę miejską.
  Ihor Dmytrowicz Oszczypko, ukr. Ігор Дмитрович Ощипко (ur. 25 października 1985 we wsi Serafińce, w obwodzie iwanofrankowskim, Ukraińska SRR) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji lewego lub centralnego obrońcy, reprezentant Ukrainy.
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.
  Powiat horodeński - powiat województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą było miasto Horodenka. 1 sierpnia 1934 r. dokonano nowego podziału powiatu na gminy wiejskie .
  Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Ukrainy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo ukraińskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Ukraiński Związek Piłki Nożnej (FFU).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.