Sequel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Trylogia Sienkiewicza – cykl powieści historycznych autorstwa Henryka Sienkiewicza, które publikowane były w latach 1884-1888. Ich akcja toczy się na terenach I Rzeczypospolitej pod koniec pierwszej i w drugiej połowie XVII wieku.

Sequele przeważnie realizowane są w celach komercyjnych, powstając na fali popularności, albo są z góry zaplanowaną częścią serii. Obecnie sequele są znaczną częścią filmów produkowanych w Hollywood (a i poza nim jest ich coraz więcej), cieszą się dużą popularnością wśród widzów, choć niekoniecznie krytyki.

Kogel-mogel – polski film fabularny z 1988 (dozwolony od lat 12) w reżyserii Romana Załuskiego. Scenariusz stworzył Załuski wraz z Iloną Łepkowską. Rok później powstała kontynuacja pod tytułem Galimatias, czyli kogel-mogel II.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Sequele bywają też tworzone przez innych autorów niż dzieło pierwotne, już to w celach komercyjnych, niekiedy w wiele lat po śmierci autora dzieła pierwotnego (jak np. Scarlett – następne pokolenia – sequel powieści Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem czy W ręku Boga – sequel Trylogii Henryka Sienkiewicza), już to jako fan fiction.

Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.Koszmar z ulicy Wiązów (tytuł oryg. A Nightmare on Elm Street) – amerykański film fabularny, horror z 1984 roku w reżyserii Wesa Cravena. Pierwszy film ze słynnej serii slasherów, których negatywnym bohaterem jest mroczny Freddy Krueger. W kinach film mógł pochwalić się na tyle zadowalającą frekwencją, że zachęceni sukcesem medialnym Koszmaru z ulicy Wiązów twórcy już niebawem po premierze rozpoczęli prace nad sequelem.

Struktura nazwy sequela może wyglądać następująco:

 • dodany zostaje odpowiedni numer, odpowiadający kolejności filmu w serii, np. Oszukać przeznaczenieOszukać przeznaczenie 2
 • tytuł pierwszego filmu i podtytuł, np. Mortal Kombat – Mortal Kombat: Ostateczna rozgrywka
 • tytuł, numer w serii i podtytuł, np. Koszmar z ulicy WiązówKoszmar z ulicy Wiązów II: Zemsta Freddy’ego
 • rzadziej tytuł kontynuacji jest zupełnie inny niż pierwowzoru, np. Jak ukraść księżycMinionki rozrabiają
 • czasem zarówno sequel, jak i oryginał, mają tytuł i podtytuł, np. Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej PerłyPiraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka
 • Czasem tytuły sequeli są tak nietypowe jak:

  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.Obcy – decydujące starcie (tytuł oryg. Aliens) – film fantastycznonaukowy z 1986 roku, druga część serii filmów o Obcym, wyreżyserowana przez Jamesa Camerona. Laureat dwóch Oscarów za efekty specjalne i montaż dźwięku.
 • Park Jurajski – Zaginiony świat: Park Jurajski
 • Kogel-Mogel – Galimatias, czyli Kogel-Mogel 2
 • Kiler – Kiler-ów 2-óch
 • Vabank – Vabank II, czyli riposta
 • Podobne urozmaicenie jest z bohaterami lub tematem serialu:

 • Czasem bohater jest ten sam, ale temat inny – np. przygody Indiany Jonesa.
 • Temat i bohater jest ten sam – np. Obcy.
 • Rzadziej temat jest ten sam, ale bohaterowie zupełnie inni – np. AnakondaAnakondy: Polowanie na krwawą orchideę.
 • Przeciwieństwem sequela jest prequel, opisujący losy bohaterów, które wydarzyły się przed akcją pierwowzoru – np. The Ring: Krąg – Narodziny, lub przedstawiający genezę wątku głównego, ukazanego w poprzednim filmie.

  Versus (łac. kontra) w skrócie vs, vs. lub v. – określenie konfrontacji dwóch bohaterów; słowo zapożyczone z sądownictwa, obecnie używane jest w sporcie, szczególnie w boksie, jak również w sztuce - literaturze i spopularyzowane przede wszystkim w komiksie oraz filmowych ekranizacjach i komputerowych grach opartych na fabule. Słowo jest używane jako marketingowy klucz do przeprowadzenia swoistej "kontynuacji" lub historii pobocznej towarzyszącej utworom (najczęściej dwóm popularnym w danym czasie) polegającej na skonfrontowaniu bohaterów (czasami nawet z zupełnie różnych czasów) różnych historii – np. Obcy kontra Predator, Freddy kontra Jason.Przeminęło z wiatrem (tytuł oryginału: Gone with the Wind) – powieść amerykańskiej pisarki Margaret Mitchell z 1936 roku. Historia w niej opowiedziana dotyczy czasów wojny secesyjnej i ukazuje losy bogatej córki plantatora bawełny, Scarlett O’Hary, w czasie tego burzliwego okresu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • interquel
 • midquel
 • prequel
 • reboot
 • remake
 • spin-off
 • versus
 • crossover
 • fanfiction
 • Warto wiedzieć że... beta

  Spółgłoska półotwarta wargowo-miękkopodniebienna to rodzaj dźwięku spółgłoskowego, reprezentowany w transkrypcji fonetycznej IPA i X-SAMPA symbolem [w] (w slawistycznym alfabecie fonetycznym symbolem [u̯ ]). Głoska ta jest niesylabicznym odpowiednikiem samogłoski [u].
  Jak ukraść księżyc (ang. Despicable Me) – amerykański film animowany z 2010 roku. Scenariusz do animacji napisali Ken Daurio i Cinco Paul, twórcy scenariusza filmu Horton słyszy Ktosia.
  Reboot – termin głównie z dziedziny teorii filmowej określający film podejmujący tematykę wcześniejszego bądź wcześniejszych filmów z serii, niebędący jednak ich bezpośrednią kontynuacją ani prequelem. Jest to film rozpoczynający nową serię opowiadającą o konkretnej postaci lub wprowadzającą znany wątek.
  Indiana Jones (właściwie dr Henry Walton Jones Jr.; zdrob. Indy) – postać fikcyjna, główny bohater serii filmów fabularnych, wykreowany przez scenarzystę George’a Lucasa. Indiana Jones jest archeologiem i poszukiwaczem przygód a jego atrybutami są fedora, bicz, skórzana kurtka oraz rewolwer, dzięki którym stał się postacią rozpoznawalną na całym świecie. Indiana Jones pojawił się dotychczas w czterech pełnometrażowych filmach wyreżyserowanych przez Stevena Spielberga gdzie w rolę tytułową wcielił się amerykański aktor Harrison Ford.
  Prequel – poprzednik, nawiązanie do jakiegoś utworu (zwykle popularnego filmu), opowiadające o wydarzeniach wcześniejszych niż opisane w pierwowzorze. Prequele zazwyczaj powstają później niż oryginalne dzieło i często są w nich wyjaśniane wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część. Kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze to sequel.
  Interquel – dzieło (książka, film, serial, gra komputerowa itp.) przedstawiające wydarzenia, które wydarzyły się pomiędzy poprzednimi kompletnymi dziełami.
  Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.

  Reklama