• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sepultura  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Morbid Visions – debiutancki album długogrający brazylijskiego zespołu Sepultura, utrzymany w stylistyce deathmetalowej. Wydany przez lokalną wytwórnię Cogumelo Records z Belo Horizonte w 1986, powtórnie na jednym krążku z Bestial Devastation przez Roadrunner Records w 1990. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł gitarzysta prowadzący Jairo Guedes, którego zastąpił Andreas Kisser.Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Logotyp zespołu
  Pierwotny wokalista i gitarzysta Sepultury, Max Cavalera

  Sepulturabrazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

  Styl muzyczny grupy ewoluował na przestrzeni czasu – poczynając od death metalu, poprzez thrash, po groove metal, którego Sepultura jest jednym z prekursorów. Niektóre jej dokonania można zakwalifikować jako hardcore punk, folk metal oraz muzyka instrumentalna.

  Historia[ | edytuj kod]

  Andreas Kisser (2015).

  Grupę założyli w 1984 w Belo Horizonte gitarzysta i wokalista Max Cavalera oraz jego brat Igor, perkusista. Skład uzupełnili basista Paulo Jr. i gitarzysta prowadzący Jairo T. Nastoletni muzycy nazwali grupę mianem „sepultura” – w języku portugalskim oznaczającym „grób”. W 1985 zespół podpisał kontrakt z miejscową wytwórnią Cogumelo Records, która wydała ich pierwszą EP-kę zatytułowaną Bestial Devastation. W 1986 pojawił się pierwszy album długogrający Sepultury, pt. Morbid Visions. Na obu albumach zespół prezentował ciężkie, prymitywne death metalowe brzmienie. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł Guedes, a na jego miejsce został przyjęty Andreas Kisser.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Roots – szósty studyjny album długogrający brazylijskiej grupy metalowej Sepultura wydany w 1996 roku. Album wywarł znaczny wpływ na kształt pojawiającego się w tamtym okresie nu metalu.

  Wydany w następnym roku drugi album pt. Schizophrenia dał grupie rozgłos wystarczający do podpisania kontraktu z czołową wytwórnią muzyki metalowej z USA, Roadrunner Records. W 1989 pojawił się nowy materiał, zatytułowany Beneath the Remains, na którym zespół zaprezentował już klasyczne, thrashowe brzmienie inspirowane nagraniami grup Kreator czy Slayer. Wydanie płyty poprzedzone zostało pierwszą dużą trasą koncertową Sepultury po Europie. W 1991 zespół wydał następny swój album Arise, który był sukcesem zarówno według krytyki, jak i rosnącej rzeszy fanów na całym świecie.

  Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  Kolejny album Chaos A.D., który ukazał się w 1993, stał się znaczną zmianą w stylistyce muzycznej brazylijskiej kapeli. Bardziej melodyjna niż typowy thrash metal muzyka zawarta na tym albumie – zdradzająca wpływ innych gatunków, zwłaszcza hardcore punka oraz wdrażanych przez grupę rdzennych rytmów muzyki brazylijskiej – dała początek gatunkowi określanemu jako groove metal.

  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Derrick Green (2015).

  Z wydanym trzy lata później albumie Roots (1996) dominowały już w pełni wątki zaczerpnięte z muzyki rdzennej ludności indiańskiej Brazylii. W okresie poprzedzającym powstanie tej płyty bracia Cavalera zaangażowani byli w równoległy projekt Nailbomb. 12 grudnia 1996 grupa wystąpiła w Katowicach w hali „Spodek”. 16 grudnia 1996, po ostatnim koncercie trasy promującej Roots w Brixton Academy w Londynie, z zespołem rozstał się jego lider, Max Cavalera. Oficjalnym powodem odejścia był konflikt dotyczący zmiany menedżera Sepultury – którą do tego czasu była żona Maxa, Gloria Bujnowski. Nie bez znaczenia dla sprawy pozostawał również fakt osobistej tragedii Maxa Cavalery, związanej z niewyjaśnioną śmiercią, jaką 16 sierpnia 1996 poniósł jego pasierb Dana Wells, który zginął w wyniku wypadku samochodowego (według rodziny prawdopodobnie został zamordowany, a okoliczności zostały upozorowane na wypadek samochodowy). W 2010 Max Cavalera ujawnił, że bezpośrednią przyczyną jego odejścia z Sepultury było zachowanie żony Andreasa Kissera tuż po śmierci Dany Wellsa, która próbowała pochować go przed powrotem Glorii Cavalera do USA z trasy w Wielkiej Brytanii. W 2018 Andreas Kisser przyznał, że grupa do 1996 była chaosem poza sceną, a Max Cavalera w gruncie rzeczy nigdy nie stanowił członka zespołu, podczas trasy posiadał własny bus, w którym znikał po zakończeniu koncertu i nie kontaktował się resztą muzyków; według Kissera, dotychczasowa menedżerka grupy, Gloria Bujnowski nie podołała wymaganiom w zakresie organizacyjnym, które urosły po sukcesie albumu Roots, skupiała się wyłącznie na wyeksponowaniu osoby swojego męża, Maxa Cavalery, co łącznie stało się powodem do zwolnienia jej.

  Machine Messiah – czternasty album studyjny brazylijskiego zespołu muzycznego Sepultura. Wydawnictwo ukazało się 13 stycznia 2017 roku nakładem wytwórni muzycznej Nuclear Blast. Nagrania zostały zarejestrowane w Fascination Street Studios w Örebro w Szwecji we współpracy z producentem muzycznym Jensem Bogrenem. Proces prac nad płytą został udokumentowany w ośmiu krótkometrażowych filmach, które zostały opublikowane na kanale YouTube zespołu. Materiał był promowany teledyskiem do utworu „Phantom Self”. Ponadto do utworu „I Am the Enemy” zostało zrealizowane tzw. "lyric video". Okładkę płyty wykonała filipińska malarka surrealistyczna Camille Della Rosa. Boska Komedia (wł. La Divina Commedia) – poemat napisany przez włoskiego pisarza Dante Alighieriego, w latach 1308-1321. Boska Komedia jest syntezą średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej, teologicznej oraz panoramą świata. Jako arcydzieło literatury włoskiej, należy do klasyki światowej i wywarła znaczny wpływ na kulturę europejską.

  Po odejściu Maxa Cavalery pozostali członkowie formacji ogłosili, że będą kontynuował działalność pod nazwą Sepultura. Nowym wokalistą został Amerykanin Derrick Green. Po rozłamie zespół utracił sporą część fanów, co należy wiązać po części z identyfikacją Sepultury przede wszystkim z osobą jej lidera, Maxa Cavalery. Przyczyniło się do tego również sformowanie przez niego nowego grupy, pod nazwą Soulfly, która odniosła sukces.

  Paulo Xisto Pinto Junior, znany jako Paulo Jr. (ur. 30 kwietnia 1969 w Belo Horizonte) - basista brazylijskiej grupy metalowej Sepultura. Występuje w niej nieprzerwanie od 1984 i jest obecnie jedynym członkiem-założycielem w zespole.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Kolejne dwa albumy Sepultury: Against (1998) i Nation (2001) to dalsze odchodzenie od thrashowego stylu grania. Na albumach gościnnie udzielili się m.in. Jason Newsted, Joao Gordo oraz grupa Apocalyptica. Oba wydawnictwa nie spotkały się z dużym zainteresowaniem fanów. W 2002 zespół rozstał się z wytwórnią Roadrunner Records na rzecz niemieckiego wydawcy SPV Records, co zostało wykorzystane przez Roadrunnera do wydania bez zgody zespołu ostatniego koncertu z udziałem Maxa Cavalery (Under a Pale Grey Sky). W tym czasie Sepultura wydała minialbum Revolusongs, zawierający wyłącznie covery innych zespołów.

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.
  Paulo Jr. (2015).

  W 2003 ukazał się dziewiąty album długogrający zespołu, zatytułowany Roorback, będący powrotem do cięższego brzmienia, zbierając pochlebne recenzje. Dwa lata później wydano pierwsze oficjalne DVD i CD z zapisem występu Sepultury, pt. Live in São Paulo. W 2006 światło dzienne ujrzał kolejny materiał grupy, album koncepcyjny pt. Dante XXI (zainspirowany Boską komedią Dantego), która jest uważany za najlepszy z nowym wokalistą.

  Roorback – dziewiąty studyjny album długogrający brazylijskiej grupy metalowej Sepultura, wydany 26 maja 2003. Jest to pierwsza płyta zespołu nagrana dla niemieckiej wytwórni SPV Records. Zebrała pochlebne recenzje, osiągając 17. miejsce na liście Independent Music Chart Billboardu, nie osiągając jednak sukcesu komercyjnego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W styczniu 2006 ogłoszono, że Igor Cavalera zawiesza działalność z zespołem, aby móc poświęcać więcej czasu rodzinie. Dopiero 12 czerwca tego samego perkusista opuścił definitywnie zespół ze względu na artystyczną niekompatybilność. Na jego miejsce został przyjęty Jean Dolabella. Już latem tego roku Igor Cavalera pogodził się ze swoim bratem Maxem, po czym w 2007 obaj stworzyli projekt pod nazwą Cavalera Conspiracy, następnie w 2008 nagrali album pt. Inflikted.

  Groove metal (również neo-thrash, half-thrash, post-thrash, power groove) - podgatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z thrash metalu na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.Anthony Burgess właściwie John Anthony Burgess Wilson (ur. 25 lutego 1917 w Manchesterze, zm. 25 listopada 1993 w Londynie) – brytyjski pisarz.

  26 stycznia 2009 swoją premierę miał album A-Lex – pierwszy album Sepultury bez braci Cavalera. Był to album koncepcyjny oparty na książce Mechaniczna pomarańcza autorstwa Anthony'ego Burgessa. 24 czerwca 2011 został wydany dwunasty album długogrający Sepultury, zatytułowany Kairos. Jeszcze tego samego roku zespół opuszcza perkusista Jean Dolabella, zaś jego miejsce zastępuje Eloy Casagrande. 25 października 2013 ukazał się trzynasty album studyjny zespołu pt. The Mediator Between Head and Hands Must Be the Heart. Nagrania były promowane teledyskami do utworów "The Vatican" i "Da Lama Ao Caos". 15 września 2014 do sprzedaży trafił album wideo formacji, zatytułowany Metal Veins. Alive at Rock in Rio. Na wydawnictwie znalazł się zapis występu Sepultury wraz z francuską grupą perkusistów Les Tambours Du Bronx podczas festiwalu Rock in Rio w Rio de Janeiro, który odbył się 19 września 2013. W dniu 13 stycznia 2017 został wydany czternasty album studyjny zespołu pt. Machine Messiah.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dante XXI – dziesiąty studyjny album długogrający brazylijskiego zespołu metalowego Sepultura. Inspiracją do nagrania tego koncepcyjnego albumu była Boska Komedia Dantego. Utwory na nim zawarte nawiązują kolejno do Nieba, Piekła i Czyśćca. Podczas sesji zespół nagrał 11 premierowych utworów, 4 intra i 2 covery („Screaming for Vengeance” Judas Priest oraz „Scratching The Surface” Sick of It All). Na pierwszy singel wybrano „Convicted in Life”.
  Umowa, kontrakt (łac. contractus) – w prawie cywilnym zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. Według bardziej szczegółowej definicji umowa to stan faktyczny polegający na złożeniu dwóch lub więcej zgodnych oświadczeń woli (konsens) zmierzających do powstania, uchylenia lub zmiany uprawnień i obowiązków podmiotów składających te oświadczenia woli. Umowy są zawsze co najmniej dwustronnymi czynnościami prawnymi.
  Jairo Guedes (ur. 25 listopada 1968 w Belo Horizonte), szerzej znany pod pseudonimem znany również jako Jairo <<Tormentor>> Guedz lub krótko Jairo T. - brazylijski muzyk metalowy. Był gitarzystą prowadzącym Sepultury do 1986, kiedy zastąpił go Andreas Kisser. Później występował w innych brazylijskich zespołach metalowych. Najpierw założył The Mist, w którym grał do 1997. Następnie był gitarzystą rytmicznym Overdose, zaś w Eminence pełnił funkcję basisty. W 2005 wystąpił gościnnie na wydanym na DVD i CD koncercie Sepultury w São Paulo. Ma dwóch synów - Igora i Érico. Mieszka w Belo Horizonte.
  Cavalera Conspiracy – grupa muzyczna powstała w 2007 roku z inicjatywy braci Maxa i Igora Cavalera, odpowiednio gitarzysty i wokalisty oraz perkusisty, w przeszłości występujących wspólnie w zespole Sepultura.
  Max Cavalera, właściwie Massimiliano Antonio Cavalera (ur. 4 sierpnia 1969 w Belo Horizonte) – brazylijski wokalista i gitarzysta metalowy, założyciel i do 1996 frontman Sepultury, od 1997 lider zespołu Soulfly.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Inflikted - debiutancki album projektu Cavalera Conspiracy. Jest to pierwsze wydawnictwo od czasu Roots Sepultury, na którym wystąpili razem bracia Max i Igor Cavalera.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.