• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sepultura  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Morbid Visions – debiutancki album długogrający brazylijskiego zespołu Sepultura, utrzymany w stylistyce deathmetalowej. Wydany przez lokalną wytwórnię Cogumelo Records z Belo Horizonte w 1986, powtórnie na jednym krążku z Bestial Devastation przez Roadrunner Records w 1990. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł gitarzysta prowadzący Jairo Guedes, którego zastąpił Andreas Kisser.Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Sepulturabrazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

  Styl muzyczny grupy ewoluował na przestrzeni czasu – poczynając od death metalu, poprzez thrash, po groove metal, którego Sepultura jest jednym z prekursorów. Niektóre jej dokonania można zakwalifikować jako hardcore punk, folk metal oraz muzyka instrumentalna.

  EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.Roots – szósty studyjny album długogrający brazylijskiej grupy metalowej Sepultura wydany w 1996 roku. Album wywarł znaczny wpływ na kształt pojawiającego się w tamtym okresie nu metalu.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Muzycy
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 3.2 Minialbumy
 • 3.3 Single
 • 3.4 Wydawnictwa koncertowe
 • 3.5 Kompilacje
 • 4 Wideografia
 • 5 Teledyski
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Max Cavalera – były wokalista Sepultury podczas koncertu grupy promującej album Beneath the Remains.

  Grupę założyli w 1984 w Belo Horizonte gitarzysta i wokalista Max Cavalera oraz jego brat Igor, perkusista. Skład uzupełnili basista Paulo Jr. i gitarzysta prowadzący Jairo T. Jako nazwę dla grupy przyjęli słowo "sepultura" – w języku portugalskim oznaczające "grobowiec". W 1985 zespół podpisał kontrakt z miejscową wytwórnią Cogumelo Records, która wydała ich pierwszą EP-kę zatytułowaną Bestial Devastation. W 1986 pojawił się pierwszy album długogrający Sepultury, Morbid Visions. Na obu albumach zespół prezentował ciężkie, prymitywne death metalowe brzmienie. Po wydaniu płyty z zespołu odszedł Guedes, a na jego miejsce został przyjęty Andreas Kisser.

  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Wydany w następnym roku drugi album Schizophrenia dał grupie rozgłos wystarczający do podpisania kontraktu z czołową amerykańską wytwórnią muzyczną Roadrunner Records. W 1989 roku pojawił się nowy materiał, zatytułowany Beneath the Remains, na którym zespół zaprezentował już klasyczne, thrashowe brzmienie inspirowane nagraniami grup Kreator czy Slayer. Wydanie płyty poprzedzone zostało pierwszą dużą trasą koncertową Sepultury po Europie. W 1991 zespół wydał następny swój album Arise, który był sukcesem zarówno według krytyki, jak i rosnącej rzeszy fanów na całym świecie.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Boska Komedia (wł. La Divina Commedia) – poemat napisany przez włoskiego pisarza Dante Alighieriego, w latach 1308-1321. Boska Komedia jest syntezą średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej, teologicznej oraz panoramą świata. Jako arcydzieło literatury włoskiej, należy do klasyki światowej i wywarła znaczny wpływ na kulturę europejską.

  Płyta Chaos A.D., który ukazała się w 1993, stała się jednym z ważniejszych albumów metalowych lat 90. Bardziej melodyjna niż typowy thrash metal muzyka zawarta na na tym albumie – zdradzająca wpływ innych gatunków, zwłaszcza hardcore punka oraz powolną inkorporację odkrywanych przez grupę rdzennych rytmów muzyki brazylijskiej – dała początek gatunkowi określanemu jako groove metal.

  Paulo Xisto Pinto Junior, znany jako Paulo Jr. (ur. 30 kwietnia 1969 w Belo Horizonte) - basista brazylijskiej grupy metalowej Sepultura. Występuje w niej nieprzerwanie od 1984 i jest obecnie jedynym członkiem-założycielem w zespole.Wagner "Antichrist" Lamounier - brazylijski gitarzysta i wokalista metalowy. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był liderem blackmetalowego Sarcófago. Był również krótko członkiem Sepultury, tuż po jej założeniu w 1984.

  Z wydanym trzy lata później albumie Roots (1996) dominowały już w pełni wątki zaczerpnięte z muzyki rdzennej ludności indiańskiej Brazylii. W okresie poprzedzającym powstanie tej płyty bracia Cavalera zaangażowani byli w równoległy projekt Nailbomb. 16 grudnia 1996, po ostatnim koncercie trasy promującej Roots w Brixton Academy w Londynie z zespołem rozstał się jego lider, Max Cavalera. Oficjalnym powodem odejścia był konflikt dotyczący zmiany menedżera Sepultury – którą była żona Maxa, Gloria Bujnowski. Nie bez znaczenia dla sprawy pozostawał również fakt osobistej tragedii Maxa Cavalery, związanej z niewyjaśnioną śmiercią, jaką 16 sierpnia 1996 roku poniósł jego pasierb Dana Wells, który zginął w wyniku wypadku samochodowego (według rodziny prawdopodobnie został zamordowany, a okoliczności zostały upozorowane na wypadek samochodowy). W 2010 Max Cavalera ujawnił, że bezpośrednią przyczyną jego odejścia z Sepultury było zachowanie żony Andreasa Kissera tuż po śmierci Dany Wellsa, która próbowała pochować go przed powrotem Glorii Cavalera do USA z trasy w Wielkiej Brytanii.

  Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.
  Andreas Kisser (2009).

  Następnie zespół ogłosił, że będzie kontynuował działalność pod nazwą Sepultura. Nowym wokalistą został Amerykanin Derrick Green. Od momentu rozłamu zespół stracił sporą część fanów, co należy wiązać po części z identyfikacją Sepultury przede wszystkim z osobą Cavalery. Przyczyniły się do tego również powstanie i sukces nowej grupy Maxa Cavalery, Soulfly.

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.Roorback – dziewiąty studyjny album długogrający brazylijskiej grupy metalowej Sepultura, wydany 26 maja 2003. Jest to pierwsza płyta zespołu nagrana dla niemieckiej wytwórni SPV Records. Zebrała pochlebne recenzje, osiągając 17. miejsce na liście Independent Music Chart Billboardu, nie osiągając jednak sukcesu komercyjnego.

  Kolejne dwa albumy Sepultury: Against (1998) i Nation (2001) to dalsze odchodzenie od thrashowego stylu grania. Na albumach gościnnie udzielali się m.in. Jason Newsted, Joao Gordo oraz grupa Apocalyptica. Oba wydawnictwa nie spotkały się z dużym zainteresowaniem fanów. W 2002 roku zespół rozstał się z wytwórnią Roadrunner Records na rzecz niemieckiego wydawcy SPV Records, co zostało wykorzystane przez Roadrunnera do wydania bez zgody zespołu ostatniego koncertu z udziałem Maxa Cavalery (Under a Pale Grey Sky). W tym czasie Sepultura wydała minialbum Revolusongs, zawierający wyłącznie covery innych zespołów.

  Kairos (Kajros, gr. Καιρός Kairós, łac. Caerus) – grecki bożek szczęśliwego zbiegu okoliczności, szczęśliwego momentu lub wręcz odwrotnie: niewykorzystanej szansy. Kairos był łysy, poza długą grzywką. Ten, kogo mijał, miał jedynie krótką chwilę, mgnienie, by go uchwycić, a wraz z nim swoją szczęśliwą szansę. Kiedy Kairos minął, nikt już nie mógł go złapać.Groove metal (również neo-thrash, half-thrash, post-thrash, power groove) - podgatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z thrash metalu na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

  W 2003 roku ukazał się dziewiąty album długogrający zespołu zatytułowany Roorback, będący powrotem do cięższego brzmienia, zbierając pochlebne recenzje. Dwa lata później wydano pierwsze oficjalne DVD i CD z zapisem występu Sepultury, Live in São Paulo. W 2006 roku światło dzienne ujrzał kolejny materiał grupy, album koncepcyjny Dante XXI (zainspirowany Boską komedią Dantego), która jest uważany za najlepszy z nowym wokalistą.

  Anthony Burgess właściwie John Anthony Burgess Wilson (ur. 25 lutego 1917 w Manchesterze, zm. 25 listopada 1993 w Londynie) – brytyjski pisarz.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Eloy Casagrande (Nova Rock 2014)

  13 stycznia 2006 ogłoszono, że Igor Cavalera zawiesza działalność z zespołem, aby móc poświęcać więcej czasu rodzinie. Dopiero 12 czerwca tego samego roku perkusista opuścił definitywnie zespół ze względu na "artystyczną niekompatybilność". Na jego miejsce został przyjęty Jean Dolabella. Igor Cavalera zaś już latem br. pogodził się ze swoim bratem Maxem Cavalera, po czym w 2007 roku bracia stworzyli projekt Cavalera Conspiracy, następnie w 2008 nagrali album pt. Inflikted.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Dante XXI – dziesiąty studyjny album długogrający brazylijskiego zespołu metalowego Sepultura. Inspiracją do nagrania tego koncepcyjnego albumu była Boska Komedia Dantego. Utwory na nim zawarte nawiązują kolejno do Nieba, Piekła i Czyśćca. Podczas sesji zespół nagrał 11 premierowych utworów, 4 intra i 2 covery („Screaming for Vengeance” Judas Priest oraz „Scratching The Surface” Sick of It All). Na pierwszy singel wybrano „Convicted in Life”.

  26 stycznia 2009 swoją premierę miał album A-Lex – pierwszy album Sepultury bez braci Cavalera. Jest to album koncepcyjny oparty na książce Mechaniczna pomarańcza autorstwa Anthony'ego Burgessa.

  24 czerwca 2011 Sepultura wydała kolejny longplay pt. Kairos. Jeszcze tego samego roku zespół opuszcza perkusista Jean Dolabella, zaś jego miejsce zastępuje Eloy Casagrande. 25 października 2013 roku Sepultura wydała swój 13 album długotrwający pt. The Mediator Between Head And Hands Must Be The Heart z nowym perkusistą Eloy Casagrande.

  Jairo Guedes (ur. 25 listopada 1968 w Belo Horizonte), szerzej znany pod pseudonimem znany również jako Jairo <<Tormentor>> Guedz lub krótko Jairo T. - brazylijski muzyk metalowy. Był gitarzystą prowadzącym Sepultury do 1986, kiedy zastąpił go Andreas Kisser. Później występował w innych brazylijskich zespołach metalowych. Najpierw założył The Mist, w którym grał do 1997. Następnie był gitarzystą rytmicznym Overdose, zaś w Eminence pełnił funkcję basisty. W 2005 wystąpił gościnnie na wydanym na DVD i CD koncercie Sepultury w São Paulo. Ma dwóch synów - Igora i Érico. Mieszka w Belo Horizonte.Cavalera Conspiracy – grupa muzyczna powstała w 2007 roku z inicjatywy braci Maxa i Igora Cavalera, odpowiednio gitarzysty i wokalisty oraz perkusisty, w przeszłości występujących wspólnie w zespole Sepultura.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Max Cavalera, właściwie Massimiliano Antonio Cavalera (ur. 4 sierpnia 1969 w Belo Horizonte) – brazylijski wokalista i gitarzysta metalowy, założyciel i do 1996 frontman Sepultury, od 1997 lider zespołu Soulfly.
  Inflikted - debiutancki album projektu Cavalera Conspiracy. Jest to pierwsze wydawnictwo od czasu Roots Sepultury, na którym wystąpili razem bracia Max i Igor Cavalera.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Jean Dolabella (ur. 14 maja 1978 w Uberabie) - perkusista brazylijski. Były członek grupy metalowej Sepultura. Dołączył do zespołu w 2006 po odejściu Igora Cavalery.
  Live in São Paulo – podwójny album koncertowy brazylijskiej grupy metalowej Sepultura, zawierający nagrania z występu zespołu zarejestrowano 3 kwietnia 2005 w hali Olimpia w São Paulo. Ukazał się 8 listopada 2005 roku nakładem niemieckiej wytwórni SPV GmbH, podobnie jak DVD o tym samym tytule.
  Roadrunner Records – wytwórnia muzyczna założona w 1980 roku w Holandii. Pierwotnie nazywała się "Roadracer Records" i zajmowała głównie muzyką metalową.
  A-Lex – jedenasty album długogrający zespołu Sepultura, którego oficjalna premiera odbyła się 23 stycznia 2009 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.