• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Septimius Odenathus

  Przeczytaj także...
  Tadmur (arab. تدمر, trb. Tadmur, trl. Tadmur, starożytna Palmyra) - miasto w Syrii, w muhafazie Hims. Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 61 465 mieszkańców.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zenobia (Septimia Zenobia lub Xenobia) – żona króla Palmyry Septimiusa Odenathusa. Po jego śmierci w 267 r. rządziła w imieniu swojego małoletniego syna Waballata.

  Septimius Odenathus (ur. ?, zm. 267) – król Palmyry, małżonek Zenobii i ojciec Waballata.

  Odaenathus był dwukrotnie żonaty. Nic nie wiadomo o imieniu i losie jego pierwszej żony.

  Liczba dzieci Odaenathusa z pierwszą żoną nie jest znana i tylko jedno jest udokumentowane: Hairan I – Herodianus. Imię Hairan pojawia się na 251 inskrypcji z Palmyry opisującej go jako ras, co sugeruje, że był już wtedy dorosły.

  Ożenił się powtórnie z Zenobią i miał z nią trzech synów: Waballata, Hereniana i Timolausa (niektórzy historycy wyrażają wątpliwości, czy Waballat istotnie był jego synem).

  Lucius Iulius Aurelius Septimius Vaballathus Athenodorus – samozwańczy cesarz rzymski od 271 do 272 roku, syn władców Palmyry Zenobii i Septimiusa Odaenathusa.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Związek z Zenobią nie należał do udanych; pomiędzy małżonkami powstawały nieporozumienia, ponieważ Odenatus zbyt faworyzował pierworodnego Herodosa, podczas gdy Zenobii zależało na odziedziczeniu rządów przez jej syna Waballata.

  Po ogłoszeniu cesarzem Odenatus został zamordowany przez żołnierzy, ginąc wraz z synem z rąk spokrewnionego z nim Meoniusza. Prawdopodobnie zamach inspirowała Zenobia; rządy następnie objął Waballat, choć w rzeczywistości rządziła jego matka.

  Odenat prowadził politykę prorzymską. Jako władca Palmyry miał świadomość korzyści wynikających z opowiedzenia się po stronie Rzymu. Podbicie przez niego Wschodu miało być darem dla Rzymu i następcy, Herodosa.

  Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

  Źródła[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Southern 2008 ↓, s. 8.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Patricia Southern: Empress Zenobia: Palmyra's Rebel Queen. A&C Black, 2008. ISBN 978-1-4411-4248-1. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.