• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Separatyści - Gwiezdne wojny

  Przeczytaj także...
  Galaktyka Gwiezdnych wojen to fikcyjne miejsce, w którym rozgrywa się większość wydarzeń z uniwersum Gwiezdnej Sagi.Mustafar to fikcyjna, mała, wulkaniczna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen. Mieści się w Zewnętrznych Rubieżach, w Systemie Mustafar. Była jedną z baz Separatystów podczas Wojen Klonów. Darth Sidious obiecał Nute Gunrayowie by ten wraz ze swoimi ludźmi ukrył się w bazie na planecie. Obiecał także, że przyśle im swojego ucznia, który przez pewien czas będzie tam dowódcą. Było to kłamstwo. Uczeń Sidiousa przybył, lecz zamiast dowodzić zabił wszystkich, którzy znajdowali się w bazie. To właśnie tutaj odbył się pojedynek Obi- Wana- Kenobiego i Anakina Skaywalkera, który już całkowicie przeszedł na ciemną stronę mocy.
  Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.

  Separatyści, Konfederacja Systemów Niezależnych (ang. Confederacy of Independent Systems, CIS) – stronnictwo polityczne i wojskowe w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, zmierzające do uzyskania niezależności od władz Republiki Galaktycznej. Ich przywódcą był Hrabia Dooku, a po jego śmierci Generał Grievous.

  Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.Grievous to fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, lokalny dowódca wojskowy, następnie generał i naczelny dowódca sił zbrojnych Separatystów. Przed sojuszem z separatystami nazywał się Qymaen jai Sheelal.

  Ruch separatystyczny powstał z inspiracji Lorda Sithów Dartha Sidiousa jako jedno z narzędzi w jego długofalowym planie obalenia Republiki i zniszczenia Zakonu Jedi. Oficjalnym przywódcą CIS został Dooku, a głównymi jej członkami – organizacje kupieckie i finansowe, które postrzegały możliwość obalenia władzy Senatu Republiki jako okazję do prowadzenia niczym nie ograniczonego handlu, w tym wprowadzania monopoli i działalności kartelowej. Aby zdobyć poparcie dla swoich celów, organizacje te głosiły hasła wyzwolenia ludności Galaktyki spod kontroli skorumpowanej władzy.

  Naboo (fikcyjne miejsce z sagi filmowej Gwiezdne wojny) to znacznie oddalona od centrum galaktyki rodzinna planeta senator Padmé Amidali, która została jej królową w wieku 14 lat. Naboo to planeta słabo zaludniona, posiadająca niewielkie siły zbrojne, których trzon to pewna liczba pięknych, ale słabo wyposażonych kosmicznych myśliwców, ochotnicza straż wyposażona w krótką broń ręczną, dysponująca niewielką ilością nieopancerzonych pojazdów wsparcia. Pomimo wielkich walorów przyrodniczych i kulturowych (mieszkańcy Naboo słynęli z wyrobu wspaniałych ornamentów i pięknych konstrukcji z kamienia, metalu i tworzyw sztucznych, czego przykładem są choćby ich statki kosmiczne), Naboo stała się areną krwawych bitew z wojskami chciwej Federacji Handlowej, kierowanej przez podstępnych Sithów.Geonosis - to fikcyjna, pustynno-skalista planeta w Zewnętrznych Rubieżach. Jest ona ojczyzną inteligentnej rasy Geonosian - skrzydlatych istot podobnych do owadów. Była również pierwszą stolicą Separatystów, aż do bitwy o Geonosis w 22 BBY. Mieszkańcy planety słyną z wytwarzania droidów bojowych.

  W walce separatyści posługiwali się prywatnymi armiami oraz armią droidów bojowych, a także oddziałami droideków.

  Federacja Handlowa – kontroluje frachtowce, porty i stacje przesiadkowe na wszystkich galaktycznych szlakach handlowych. Wspiera ją armia droidów bojowych działających pod przykrywką zabezpieczenia szlaków handlowych. Wyżsi urzędnicy brutalnie wykorzystujący swą władze wydają się nietykalni.

  Poggle Mniejszy – postać z cyklu filmów Gwiezdne wojny. Wystąpił w Ataku klonów i Zemście Sithów. Władca uli na Geonosis był jednym z separatystów. Zginął na planecie Mustafar z rąk Anakina Skywalkera.Nute Gunray to fikcyjna postać, przywódca Federacji Handlowej w filmach z serii Gwiezdne wojny (części I-III). Był wicekrólem i przywódcą Federacji Handlowej.

  InterGalaktyczny Klan Bankowy – ma swoją siedzibę na Muunilinst. To potężny klan, którym kieruje kilka starych rodzin bankowców. Jego ostrożny przewodniczący San Hill spogląda na wszystko z finansowego punktu widzenia i wspiera obie strony konfliktu.

  Gildia Kupiecka – stara się kontrolować korporacje zajmujące się wydobyciem surowców. Coraz częściej też wymusza opłaty za ochronę, posługując się do tego prywatną armią. Gildia osiąga maksymalny zysk, nie dopuszczając do rozwijania się alternatywnych technologii, a także przekupując urzędników i senatorów, by taryfami kontrolowali rynek.

  Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.

  Sojusz Korporacyjny – to ciało przedstawicielskie głównych potęg handlowych galaktyki. Jako głowa największej korporacji Passel Argente zajmuje fotel prezesa Sojuszu.

  Najważniejsi członkowie[]

 • Federacja Handlowa – wicekról Nute Gunray
 • Gildia Kupiecka – Shu Mai
 • Sojusz Korporacyjny – Passel Argente
 • Unia Technokratyczna – Wat Tambor
 • InterGalaktyczny Klan Bankowy - San Hill
 • Quarreńska Liga Izolacjonistyczna – Tikkes
 • Ważną rolę odgrywał również arcyksiążę Geonosis Poggle the Lesser (inaczej: Poggle Mniejszy).

  Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.

  Armie Separatystów:

  Federacja - statek Federacji Handlowej. Wielkich frachtowców federacji typu Lucrehulk nie zaprojektowano do lądowań, jednak statki główne mogą się odłączyć i same zejść do lądowania. Uzbrojenie: 42 poczwórne działa laserowe (wersja sprzed Wojen Klonów); 185 poczwórnych dział laserowych, 520 dział laserowych, 51 turbolaserów (wersja z okresu Wojen Klonów), tysiące droidów bojowych. Federacja posiadała również bezzałogowe myśliwce typu Vulture.

  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Sojusz - roboczołgi sojuszu Korporacyjnego. Gdy należące do Sojuszu korporacje stają wobec sprzeciwu, wtedy te ślimakopodobne maszyny wkraczają do akcji. Można zobaczyć je podczas bitwy na Kashyyyk.

  Gildia - karłowate roboty pająki. Armia robotów należąca do gildii została zbudowana z myślą o przemieszczaniu się po bezdrożach. Te mordercze roboty nękają wszystkich, którzy prowadzą własne operacje i nie chcą opłacać ochrony. Armie robotów pająków można spotkać w bitwie na Geonosis.

  Imperator (pochodzi od łac. imperium) – tytuł, który w czasach republiki żołnierze przyznawali w Rzymie zwycięskim wodzom, którzy samodzielnie prowadzili (suis auspiicis) i zwycięsko zakończyli wojnę, w której zabito minimum 5000 wrogów. Przyznanie tytułu oznaczało, że wódz wykazał w boju, iż jest godnym władzy pochodzącej od bogów, jaką powierzył mu lud, oraz że bogowie mu sprzyjają. Senat przyznawał nabożeństwa dziękczynne na cześć wodza (supplicationes). Najwyższym uznaniem ze strony senatu było przyznanie triumfu, którego ważność obowiązywała wtedy, gdy wódz złożył przed senatem sprawozdanie z wojny przed wejściem do miasta. Gdyby przedtem wszedł do miasta, utraciłby prawo do tego zaszczytu.Kartel – zmowa (umowa) państw lub przedsiębiorstw posiadających decydujący wpływ w tej samej lub podobnej gałęzi gospodarki, mająca na celu całkowitą kontrolę nad rynkiem i jego regulację (ceny, podaży, popytu). Tworzenie karteli pomiędzy przedsiębiorstwami jest nielegalne w Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych, jak również w wielu innych państwach świata.

  Klan Bankowy - roboty-wyrzutnie. Błyskawicznie wkraczają do akcji, by zniechęcić tych którzy, mogliby próbować zlekceważyć zobowiązania wobec Klanu. Mordercze wyrzutnie pocisków posyłają w powietrze "ostatnie zawiadomienia". Zobaczyć je można w bitwie na Geonosis do tego dołącza jeszcze Galaktyczna fregata. Podobnie jak inne jednostki wchodzące w skład prywatnej armii Intergalaktycznego Klanu Bankowego fregata typu Munificent została stworzona z myślą o zabezpieczaniu interesów, ściąganiu długów i zdobywaniu nowych klientów. Liczący 825 metrów długości okręt był owocem szczytowej paranoi najwyższych członków Klanu i wyrazem ich obaw przed piratami oraz Republiką, która czyhała na ich pieniądze. Można było ją spotkać w bitwie pod Coruscant. Uzbrojenie: 2 ciężkie działa turbolaserowe, 26 podwójnych turbolaserów, 20 lekkich turbolaserów, 38 dział laserowych, 2 działa jonowe.

  Federacja handlowa – fikcyjna organizacja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Swoim zasięgiem obejmuje całą galaktykę. Frachtowce Federacji Handlowej skupują, przewożą i sprzedają towary z najdalszych zakątków galaktyki.Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.

  Unia Technokratyczna - ma w zanadrzu olbrzymie ilości superdroidów bojowych. W posiadanie wchodzą także promy, które można zobaczyć w bitwie na Geonosis.

  W Epizodzie I Federacja Handlowa dokonała inwazji na planetę Naboo rządzoną wówczas przez królową Amidalę, którą wówczas porwali. Jednak jej inwazja ostatecznie zakończyła się klęską i w konsekwencji procesem wicekróla Gunraya.

  W Epizodzie II, CIS, po zleceniu przez Nute Gunraya zamachu na królową Amidalę, rozpoczyna długoletnie Wojny Klonów bitwą z rycerzami Jedi i oddziałami Republiki w pobliżu swojej bazy na Geonosis, doprowadzając do śmierci wielu rycerzy Jedi.

  Monopol (z grec. monos – jeden i poleo – sprzedaję) – rynek, na którym produkuje i sprzedaje produkt tylko jedno przedsiębiorstwo. Posiada ono pozycję monopolistyczną, czyli dla innych przedsiębiorstw istnieją bariery wejściu na ten rynek uniemożliwiające podjęcie konkurencji. Realizuje ono politykę monopolistyczną prowadzącą do zdobycia i utrzymania pozycji monopolistycznej.Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.

  W Epizodzie III przywódcy Separatystów, w tym Nute Gunray, Wat Tambor, Shu Mai, Poggle lesser i San Hill po śmierci hrabiego Dooku zostali przerzuceni przez generała Grievousa na planetę Mustafar. Tam zostali później zabici przez Dartha Vadera na rozkaz Imperatora Palpatine'a, który przestał ich już potrzebować.

  Linki zewnętrzne[]

 • Konfederacja Systemów Niezależnych w Bibliotece Ossus (pol.)
 • Konfederacja Systemów Niezależnych w Wookieepedii (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.