Senonowie
Brennus – wódz celtyckiego plemienia Senonów - w 391 r. p.n.e. najechał on Italię i zaczął grabić Clusium. Sprzymierzeni z Rzymianami Kluzyńczycy wysłali do nich o pomoc. Rzymscy posłowie Fabiusze namówili Kluzyńczyków do zaatakowania wojsk celtyckich. Brennus wysłał skargę do Rzymu na złamanie praw narodów dotyczących posłów i zażądał wydania Fabiuszów, do czego nie doszło, choć Rzymianie uznali winę posłów i zaproponowali finansowe odszkodowanie. Brennus odebrał to jako zniewagę i ruszył na Rzym. Po pokonaniu armii konsula M. Popiliusa Lenasa w lipcu 386 r. p.n.e., Brennus zdobył i złupił Rzym, ale nie udało mu się zdobyć Kapitolu, który był oblężony przez około siedem miesięcy. Kiedy według legendy Galom udało się wspiąć na Skałę Tarpejską, ich obecność zdradziły gęganiem gęsi ze świątyni Junony. Właśnie Brennus miał wypowiedzieć słynne słowa rzucając miecz na wagę podczas wypłacania przez Rzymian okupu: Vae victis ("Biada zwyciężonym");Ankona (wł. Ancona) – miasto i gmina w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ankon, oznaczającego łokieć. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i regionu Marche. Miasto położone jest amfiteatralnie na nadmorskich wzgórzach (m.in. Monte Conero 572 m n.p.m.), 180 km na wsch. od Florencji.
Arezzo – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Toskania, stolica prowincji Arezzo. Według danych na styczeń 2010 gminę zamieszkiwały 99 503 osoby przy gęstości zaludnienia 257,6 os./1 km². Arezzo jest także jedną z prowincji Toskanii o powierzchni 3232 km², liczącą 318,8 tys. mieszkańców i podzieloną na 39 gmin.
Senonowie (łac. Senones) – historyczne plemię celtyckie, które zasiedlało okolice dzisiejszych miast: Sens, Auxerre i Melun w górnym biegu Sekwany. Część członków tego plemienia około 400 roku p.n.e. przeszła Alpy i osiedliła się na wybrzeżu Adriatyku, pomiędzy Ankoną a Ariminum, gdzie założyli miasto Sena.
Z plemienia Senonów wywodził się Brennus, który w roku 387 p.n.e. (niektórzy historycy rzymscy twierdzili, że było to w roku 390 p.n.e.) zadał klęskę wojskom rzymskim nad Alią i zdobył Rzym. Rzymianie opuścili miasto, broniła się tylko nieliczna załoga Kapitolu. Celtowie oblegali wzgórze przez siedem miesięcy i w pewnym momencie omal go nie zdobyli wspinając się na niebronione urwisko, ale obrońców ostrzegły gęsi kapitolińskie – święte ptaki bogini Junony. Rzymian pokonał w końcu głód i zdecydowali się zapłacić ogromny okup. Dopiero w następnym roku pokonał Celtów Marek Furiusz Kamillus.
W roku 285 p.n.e. Senonowie zaatakowali etruskie miasto Arecjum (łac. Arretium), które zwróciło się do Rzymu o pomoc. Rzymianie wysłali na pomoc sojusznikom armię pod wodzą konsula Cecylisza Metellusa Dentera. W bitwie w okolicach miasta Rzymianie ponieśli klęskę, w której zginęło 13 000 legionistów wraz z dowódcą. Przed rozpoczęciem działań zbrojnych w kolejnym roku Rzymianie chcieli spróbować układów. Senonowie jednak zamordowali posłów. Wybuchła więc wojna. W roku 283 p.n.e. Maniusz Kuriusz Dentatus spustoszył kraj Senonów, a ich samych całkowicie zniszczył.
Senonowie byli jednym z wielu plemion celtyckich, które w tym czasie próbowały osiedlić się w Italii i Etrurii.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Krawczuk 1994 ↓, s. 80.
- ↑ Krawczuk 1994 ↓, s. 53.
- Gazda 2006 ↓, s. 55.
- Gazda 2006 ↓, s. 55, podaje nieco inną wersję wydarzeń. Rzymianie pod wodzą Dentatusa najpierw pobili Galów w krótkiej kampanii, a potem do pokonanych wysłali posłów z propozycjami pokojowymi.
- Appian, Wojny samnickie 6.1-4.