Sennheiser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sennheiser electronic GmbH & Co. KGniemiecka, prywatna firma rodzinna założona w 1945 roku przez rodzinę Sennheiserów, wytwarzająca mikrofony, słuchawki, akcesoria telefoniczne oraz zestawy słuchawkowe dla lotnictwa. W swojej ofercie firma posiada produkty do zastosowań profesjonalnych, biznesowych, jak i produkty na rynek konsumencki.

Georg Neumann GmbH (Neumann) – niemiecka firma zajmująca się produkcją mikrofonów studyjnych, założona w 1928 roku przez niemieckiego wynalazcę i pioniera fonograficznego – Georga Neumanna. Od 1991 roku Neumann jest istotną częścią grupy Sennheiser.Uniwersytet Hanowerski (niem. Gottfried Wilhelm Leibniz Universität Hannover) – drugi co do wielkości (po Uniwersytecie w Getyndze) uniwersytet Dolnej Saksonii.
Sennheiser PMX 60
Sennheiser słuchawka MX400ii

Zatrudnia 2100 pracowników, z czego ponad połowa pracuje w Niemczech. Do firmy Sennheiser należą także przedsiębiorstwo Georg Neumann GmbH wytwarzające mikrofony studyjne oraz Klein + Hummel produkujące monitory studyjne.

Siedziba Sennheisera znajduje się w Wedemark niedaleko Hanoweru. Zakłady produkcyjne są zlokalizowane w Burgdorf w Niemczech, Tullamore w Irlandii od 1990 roku oraz od 1991 w Albuquerque w USA. Obecnie produkcja przenoszona jest do Chin. Firma posiada także sieć oddziałów w wielu krajach nie tylko Europy, ale i świata.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

Historia[ | edytuj kod]

Mikrofon wokalowy Sennheiser e845s
Profesjonalne słuchawki zamknięte Sennheiser HD280PRO
Produkty Sennheisera na targach IBC 2008

Firma została założona w 1945 roku kilka tygodni po zakończeniu II wojny światowej przez Fritza Sennheisera (1912–2010) wraz z siedmiorgiem innych inżynierów z Uniwersytetu Hanowerskiego pod nazwą Laboratorium Wennebostel. Nazwa nawiązywała do wsi Wennebostel, gdzie mieściło się laboratorium podczas wojny. Pierwszym produktem pod marką Sennheiser był woltomierz. Produkcję mikrofonów rozpoczęto w 1946 roku.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Wedemark - gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w związku komunalnym Region Hanower.

W 1955 roku spółka zatrudniała 250 osób. W 1956 roku stworzono w laboratorium pierwszy mikrofon kierunkowy. W 1958 roku Laboratorium Wennebostel zmieniło nazwę na Sennheiser Electronic. W 1968 roku ukazano pierwsze otwarte słuchawki marki Sennheiser. W 1973 roku przekształcono ją w spółkę komandytową (KG), a w roku 1980 firma weszła na rynek lotniczy, dostarczając Lufthansie zestawy słuchawkowe. W 1982 roku rozpoczęła produkcję nowoczesnych mikrofonów bezprzewodowych. W tym samym roku Fritz Sennheiser przekazał swojemu synowi Jörgowi Sennheiserowi zarządzanie firmą.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.

W 1987 roku Fritz Sennheiser otrzymał Oscara technicznego od Amerykańskiej Akademii Filmowej za mikrofon kierunkowy MKH 816-gi. W 1990 roku rozpoczęto produkcję ekskluzywnych, najdroższych na świecie słuchawek. W 1991 roku Sennheiser przejął Neumann’a i stworzył dla niego specjalną fabrykę w Wedemark. W 1996 roku firma otrzymała techniczną nagrodę Emmy za osiągnięcia w rozwoju technologii bezprzewodowej transmisji dźwięku. W 2000 roku podczas EXPO 2000 stoisko Sennheisera odwiedziło ponad milion turystów. 17 maja 2010 roku zmarł założyciel firmy Fritz Sennheiser.

Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Produkty[ | edytuj kod]

 • mikrofony
 • słuchawki
 • słuchawki lotnicze
 • słuchawki multimedialne
 • zestawy słuchawkowe
 • systemy konferencyjne i informacyjne
 • głośniki
 • aparaty słuchowe
 • Nagrody[ | edytuj kod]

 • 1987 – Oscar techniczny od Amerykańskiej Akademii Filmowej za mikrofon MKH 861
 • 1996 – techniczna nagroda Emmy za osiągnięcia w rozwoju bezprzewodowej transmisji dźwięku
 • 1999 – techniczna nagroda Grammy za mikrofony Georg Neumann
 • Mikrofon – przetwornik elektroakustyczny służący do przetwarzania fal dźwiękowych na przemienny prąd elektryczny.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Słuchawka – przetwornik elektroakustyczny, mający za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową podobnie, jak czyni to głośnik; od głośnika jednak odróżnia słuchawkę sposób, w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku, najczęściej umieszcza się ją w bezpośredniej bliskości ludzkiego ucha, a nawet wewnątrz ucha.
  Monitory studyjne – kolumny głośnikowe przeznaczone do zastosowań profesjonalnych pozwalające na wierną reprodukcję materiału dźwiękowego dzięki bardzo wyrównanej charakterystyce częstotliwościowej.
  Lufthansa (Deutsche Lufthansa AG) – największy niemiecki przewoźnik lotniczy, którego siedziba główna mieści się w Kolonii. Główna baza Lufthansy znajduje się we Frankfurcie nad Menem przy międzynarodowym porcie lotniczym. Jest to jednocześnie główny węzeł komunikacyjny Lufthansy. Drugim jest międzynarodowy port lotniczy w Monachium.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama