• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Senigallia

  Przeczytaj także...
  Państwo Kościelne (łac. Patrimonium Sancti Petri - ojcowizna świętego Piotra) – państwo znajdujące się na terenie obecnych środkowych Włoch istniejące w okresie od 755 (lub 754 albo 756) do 1870 (zajęcie Rzymu po zjednoczeniu Italii) i rządzone przez papieży jako świeckich monarchów.Lörrach – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Hochrhein-Bodensee, siedziba powiatu Lörrach (od 1 kwietnia 1956), oraz wspólnoty administracyjnej Lörrach. Leży nad rzeką Wiese, przy autostradzie A98 i granicy ze Szwajcarią.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Senigallia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ankona. Według danych na styczeń 2010 gminę zamieszkiwały 44 673 osoby przy gęstości zaludnienia 385,9 osób/km².

  W miejscowości tej urodził się Giovanni Maria Mastai Ferretti, późniejszy papież Pius IX.

  Rzeka Misa w Senigalli

  Położenie[ | edytuj kod]

  Senigallia położona jest nad rzeką Misa w miejscu jej ujścia do Adriatyku, ok. 24 km na północny zachód od Ancony.

  Druga wojna punicka toczyła się w latach 218-201 p.n.e. między Kartaginą i Rzymem. Była to druga z wojen punickich. Hannibal, Hannibal Barkas, Barca (ur. 247 p.n.e., zm. 183 p.n.e.) – syn Hamilkara Barkasa, dowódca wojsk antycznej Kartaginy.

  Historia[ | edytuj kod]

  Czasy antyczne[ | edytuj kod]

  Senigallia została założona w III w. p.n.e. przez celtyckie plemię Senonów. W 295 r. p.n.e. po bitwie pod Sentinum Senigallia została przejęta przez Rzymian stając się stolicą Ager Gallicus. W 207 r. p.n.e. miasto byŀo punktem wyjścia dla Legionów Rzymskich idących na spotkanie wojskom kartagińskim pod wodzą młodszego brata HannibalaHazdrubala Barkasa – podążającego na pomoc Kartagińczykom oblegającym Rzym. Wojska kartagińskie poniosły dotkliwą klęskę w bitwie nad rzeką Metaurus przegrywając tym samym II wojnę punicką.

  Ankona (wł. Ancona) – miasto i gmina w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ankon, oznaczającego łokieć. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i regionu Marche. Miasto położone jest amfiteatralnie na nadmorskich wzgórzach (m.in. Monte Conero 572 m n.p.m.), 180 km na wsch. od Florencji.Chester, stolica hrabstwa Cheshire oraz dystryktu Chester w północno-zachodniej części Anglii, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Dee. Ma 77 040 mieszkańców (2001).

  Imperium Bizantyjskie i średniowiecze[ | edytuj kod]

  W czasach najazdów longobardów na Półwysep Apeniński, Senigallia weszła w skład Egzarchatu Rawenny, państwa utworzonego w 584 roku przez bizantyjskiego cesarza Maurycjusza i wraz z Anconą, Fanum Fortunae (Fano), Pisaurum (Pesaro) e Ariminum (Rimini) utworzyła Pentapoli Bizantina. W średniowieczu Senigallia przechodzi pod wpływy papiestwa. Zostaje utworzona diecezja i biskupstwo. Na ten czas przypada największy rozkwit ekonomiczny Senigalli. W XIII w czasie wojny Państwa Kościelnego z Cesarstwem Rzymskim zostaje zdobyta przez wojska Manfreda Sycylijskiego i niemal całkowicie zburzona. Do upadku Senigalli doprowadziło też zaniedbanie solanek, które pozostawione same sobie doprowadziły do powstania bagien solnych i zatrucia powietrza.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Manfred, wł. Manfredo (ur. 1232, zm. Venosa 26 lutego 1266 koło Benewentu) – król Sycylii 1258-1266, książę Benewentu i Neapolu. Syn cesarza i króla Sycylii Fryderyka II Hohenstaufa z jego pozamałżeńskiego związku z Bianką Lancią (zm. 1233/1234), córką Manfreda II, margrabiego di Busca.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Wielka Brytania Chester
 • Niemcy Lörrach
 • Francja Sens
 • Znane osoby urodzone w Senigalli[ | edytuj kod]

 • Fabri Fibra, właściwie Fabrizio Tarducci
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona internetowa gminy
 • Istituto Nazionale di Statistica (ang. • wł.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Egzarchat Rawenny – historyczna prowincja bizantyjska utworzona w 584 roku przez cesarza Maurycjusza na Półwyspie Apenińskim, w celu zabezpieczenia ich przed Longobardami.
  Kartagina Nowe Miasto (łac. Karthago, późn. Carthago, gr. Кαρχηδών = Karchedon, fen Qrt-ḥdšt = Kart Chadaszt, arab. قرطاج = Kartadż lub hebr. קרתגו = Kartago) – starożytne miasto-państwo w północnej Afryce na wybrzeżu Morza Śródziemnego w pobliżu dzisiejszego Tunisu, założone w IX w. p.n.e. przez Fenicjan z Tyru. Bardzo ważny ośrodek handlowy i polityczny.
  Fabri Fibra, właściwie Fabrizio Tarducci (ur. 17 października 1976 w mieście Senigallia we Włoszech) – włoski raper.
  Pius IX (łac. Pius IX, właśc. Giovanni Maria Mastai Ferretti; ur. 13 maja 1792 w Senigallia, zm. 7 lutego 1878 w Watykanie) − papież w okresie od 16 czerwca 1846 do 7 lutego 1878, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Półwysep Apeniński – półwysep w Europie Południowej, otoczony przez akweny Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie i Tyrreńskie od zachodu, Jońskie od południa oraz Adriatyckie od wschodu.
  Fano (łac. Fanum) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Pesaro e Urbino. Trzecie najludniejsze miasto regionu Marche, lecz zważywszy na to, iż nieopodal znajduje się 92-tysięczne Pesaro, nie zdecydowano się utworzyć prowincji Fano, mimo że w regionie dużo mniejsze miasta niż Fano posiadają swoje prowincje (np. Fermo, Macerata, Ascoli Piceno).
  Hazdrubal Barkas (? - 207 p.n.e.), wódz kartagiński, młodszy brat Hannibala. Walczył z Rzymianami w Hiszpanii podczas II wojny punickiej (218 - 202 p.n.e.). Po upadku Nowej Kartaginy w 209 p.n.e. wyruszył na pomoc Hannibalowi, który zamierzał oblegać Rzym. Przeszedł przez Alpy drogą, która wytyczył jego brat, Hannibal, przyjęty gościnnie przez Celtów, wiodąc ze sobą - według Appiana - silne wojsko: 48.000 pieszych, 8000 jazdy i 15 słoni. Wysłane przez niego listy do Hannibala zostały przejęte przez Rzymian i jego posiłki poniosły dotkliwą klęskę nad rzeką Metaurus, gdzie zginął sam Hazdrubal. Odciętą głowę wodza dostarczono Hannibalowi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.