• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Senat Stanów Zjednoczonych  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresudwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.

  Robert Carlyle Byrd właśc. Cornelius Calvin Sale Jr. (ur. 20 listopada 1917 w North Wilkesboro w stanie Północna Karolina, zm. 28 czerwca 2010 w Falls Church w stanie Wirginia) – polityk amerykański ze stanu Wirginia Zachodnia, jeden z najwyżej postawionych i najbardziej wpływowych członków Partii Demokratycznej. Był najdłużej piastującym mandat senatorem federalnym (od roku 1959 do 2010) i członkiem Kongresu w ogóle (od 1953 do 2010). Znany z niezależnej postawy senator Byrd był ponadto historykiem-amatorem, specjalizującym się w dziejach instytucji senatu, szczególnie amerykańskiego i starożytnego Rzymu oraz skrzypkiem, który nagrał co najmniej jeden album. Senator był też baptystą i członkiem loży wolnomularskiej. 12 czerwca 2006 pobił rekord najdłuższej kariery w Senacie, poprawiając wynik Stroma Thurmonda. 7 listopada 2006 bez trudu wybrany został na rekordową, dziewiątą kadencję.Bikameralizm – element ustroju politycznego, polegający na istnieniu w parlamencie danego państwa dwóch izb: niższej i wyższej, które zazwyczaj różnią się między sobą sposobem wyboru członków, ich liczbą i kompetencjami.

  Spis treści

 • 1 Kompetencje
 • 2 Skład
 • 2.1 Obecne kierownictwo
 • 3 Ciekawostki
 • 3.1 Najdłużej urzędujący senatorowie w historii
 • 4 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  John Cornyn (ur. 2 lutego 1952) – polityk amerykański, senator ze stanu Teksas (wybrany w 2002), członek Partii Republikańskiej.
  Edward E. „Ted” Kaufman (ur. 15 marca 1939 w Filadelfii) – amerykański prawnik i polityk, Senator Stanów Zjednoczonych z Delaware, przedtem wieloletni współpracownik senatora Joe Bidena.
  Michael F. Bennet (ur. 28 listopada 1964 w New Delhi, Indie) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, były inspektor szkół publicznych w Denver (Kolorado), a obecnie Młodszy Senator Stanów Zjednoczonych z Kolorado.
  Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.
  Addison Mitchell „Mitch” McConnell, Jr., znany jako Mitch McConnell (ur. 20 lutego 1942) – polityk amerykański, senator ze stanu Kentucky (wybrany w 1984 i ponownie w 1990, 1996 i 2002), członek Partii Republikańskiej. Od 2007 lider mniejszości republikańskiej w Senacie.
  Maurice Robert Gravel, znany jako Mike Gravel (ur. 13 maja 1930) – amerykański polityk, który w latach 1969-1981 reprezentował stan Alaska w Senacie jako członek Partii Demokratycznej.
  Orrin Grant Hatch (ur. 22 marca 1934 w Homestead Park, Pensylwania) – polityk amerykański, senator ze stanu Utah (wybrany w 1976 i ponownie w 1982, 1988, 1994, 2000 i 2006), członek Partii Republikańskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.