• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Semna

  Przeczytaj także...
  Senuseret III - gr. Sesostris, Sezostris - władca starożytnego Egiptu z XII dynastii, z czasów Średniego Państwa. Prawdopodobnie panował kilka miesięcy wraz ze swym ojcem w 1872 p.n.e., samodzielnie w latach 1872-1853 p.n.e., a także wraz ze swym synem - Amenamhatem III - kilka miesięcy w 1853 roku p.n.e.Katarakta – rodzaj progu rzecznego zbudowanego ze skał bardzo odpornych na erozję, sąsiadujących ze skałami mniej odpornymi, wyżłobionymi głębiej przez rzekę. Na styku tych dwóch rodzajów skał powstaje rodzaj zapory pokonywanej przez wodę w gwałtowny sposób. Katarakty są tworzone zazwyczaj ze skał krystalicznych w obrębie zwartych koryt rzecznych (np. na Nilu, Huang He). Są poważnymi barierami w żegludze rzecznej i najczęściej bywają spławne jedynie w porze deszczowej. Termin ten używany jest najczęściej w odniesieniu do rzek Afryki.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Semna (Semne) – miasto w południowym Egipcie, leżące na południowy zachód od jeziora Nasera, pomiędzy I a III kataraktą. Liczba mieszkańców: do 10 000 osób.

  Semna powstała już w starożytności – znajdowało się tu Państwo Nubijskie podbite w XXV w. p.n.e. przez Egipt. Miasto leżało wtedy nieco bardziej na południe, pomiędzy III a II kataraktą, gdy ta jeszcze istniała.

  Faraon Sezostris III zbudował tu jedna z twierdz mających bronić granice Egiptu przed najeźdźcami z terenów Nubii. Znaleziono tu stelę graniczna z następującym tekstem:

  Nubia – kraina historyczna znajdująca się w północno-wschodniej Afryce, w południowym Egipcie i północnym Sudanie. Zajmuje środkowy bieg Nilu pomiędzy Asuanem a Chartumem (między VI a I kataraktą). W starożytności zwana Kusz, zamieszkana była przez lud spokrewniony z Egipcjanami, który w połowie II tysiąclecia p.n.e. uległ wymieszaniu z napływającymi od południa plemionami. Jezioro Nasera (Zbiornik Nasera, Jezioro Nubia, ang. Lake Nasser, arab.: بحيرة ناصر; transliteracja: Buhayrat Nasir) – sztuczny zbiornik zaporowy powstały w wyniku przegrodzenia Nilu Wysoką Tamą Asuańską w 1971 r.

  Granica południowa, uczyniona w 8 roku panowania Jego Majestatu króla Dolnego i Górnego Egiptu, Sezostrisa, oby żył wiecznie, aby nie opuścić do jej przekroczenia przez jakiegokolwiek Nubijczyka, czy to droga wodną czy też lądową, czy to statkiem czy też wraz z trzodą. Wyjątek stanowić może jedynie Nubijczyk przepływający, by uprawiać handel w Iken, lub wysłany z posłannictwem, czy też z czymś, co może być korzystne. Po wieczne czasy nie należy dopuścić, by jakiś nubijski statek płynący na północ przekroczył Semnę."

  Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Encyklopedia Historyczna Świata. T. II. Kraków: Firma Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 2000, s. 41. ISBN 83-85909-54-0.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.