• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Selenga

  Przeczytaj także...
  Delger mörön (mong. Дэлгэр мөрөн) – rzeka w północnej Mongolii, lewy dopływ Selengi. Liczy 445 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 26,6 tys. km². Średni przepływ przy ujściu wynosi 33 m³/s (największy w czerwcu). Źródła znajdują się na zboczach Czerwonej Tajgi. Zamarza na okres czterech lub pięciu miesięcy. Wykorzystywana do zaopatrywania w wodę miasta Mörön. Na rozległych pastwiskach stepowych w dolinie rzeki prowadzi się hodowlę owiec.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Bajkał (ros. Озеро Байкал) – jezioro tektoniczne w Azji, zwane „Syberyjskim morzem” i "Błękitnym okiem Syberii", położone na terytorium Rosji (Syberia) w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie, a ponadto – pod względem powierzchni – drugim jeziorem w Azji i siódmym na świecie.

  Selenga (t. Selenge-mörön; mong. Сэлэнгэ, ros. Селенга) – rzeka w Mongolii i Rosji. Długość - 1024 km (593 km w Mongolii), powierzchnia zlewni - 447 tys. km².

  Selenga powstaje z połączenia rzek Ider gol (wypływająca z Gór Changajskich) i Delger mörön (wypływa na zachód od jeziora Chubsuguł), uchodzi deltą o powierzchni ok. 700 km² do jeziora Bajkał.

  Główne dopływy:

  Egijn gol (mong. Эгийн гол) – rzeka w północnej Mongolii, lewy dopływ Selengi. Liczy 475 km a powierzchnia jej dorzecza wynosi 49,1 tys. km². Bierze swój początek z jeziora Chubsuguł. Płynie przez szeroką dolinę przecinającą górzysty teren na wysokości 800–1000 m n.p.m. Na rzece występują liczne progi. W okresach wiosennym i letnim występuje z koryta. Zamarza na 5–6 miesięcy; nieżeglowna.Języki mongolskie – rodzina języków ałtajskich, której współcześni przedstawiciele wydzielili się z języka ogólnomongolskiego w XIV-XVI wieku (po rozpadzie imperium Czyngis-chana). Obejmuje obecnie ponad 8,5 mln mówiących, zamieszkujących głównie obszar wschodniej części Azji Środkowej (Buriacja, Mongolia, Mongolia Wewnętrzna, Mandżuria), a także Europy Wschodniej (Kałmucja). Najwięcej mówiących, bo aż 7 mln, posługuje się językiem mongolskim właściwym, podczas gdy każdym z pozostałych języków tej grupy posługuje się do kilkuset tysięcy osób.
 • prawe
 • Orchon
 • Czikoj
 • Chiłok
 • Uda
 • lewe
 • Egijn gol
 • Rzeka jest przez 5 miesięcy w roku zamarznięta. Żeglowna na większości biegu - 870 km (od ujścia Orchonu), co przez pewien czas miało znaczenie dla mongolskiej i rosyjskiej gospodarki.

  Nad Selengą położone jest tylko jedno miasto - stolica rosyjskiej republiki Buriacji Ułan Ude.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Rosji
 • Buriacja (bur. Буряад Улас, ros. Республика Бурятия) – republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uda (ros. Уда́) – rzeka w Buriacji, we wschodniej Syberii, dopływ Selengi – wpada do niej w pobliżu miasta Ułan Ude. Długość 467 km.
  Changaj albo Góry Changajskie (mong. Хангайн нуруу, Changajn nuruu) – pasmo górskie w środkowej Mongolii, na zachód od Ułan Bator.
  Ułan Ude (ros. Улан-Удэ, bur. Улаан Үдэ, Ulaan Ùdè) – miasto w Rosji, stolica Buriacji, położone przy ujściu rzeki Udy do Selengi, trzecie co do wielkości miasto wschodniej Syberii – 411 646 mieszkańców (2012). Znajduje się ono ok. 130 km na wschód od jeziora Bajkał między górami Chamar-Daban i Ułan-Burgasy.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Czikoj (ros.: Чикой; mong.: Цөх гол, Cöch gol) – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Kraju Zabajkalskim i Buriacji, częściowo na granicy z Mongolią, prawy dopływ Selengi. Jej długość wynosi 769 km; dorzecze zajmuje powierzchnię 46 200 km².
  Mongolia (mong. Монгол улс, trb.: Mongol uls; pismo mongolskie: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯ ᠤᠯᠤᠰ, trb.: Monggol Ulus) – państwo śródlądowe w środkowowschodniej Azji. Od północy graniczy z Rosją, a od wschodu, zachodu i południa z Chinami. Stolicą i największym miastem jest Ułan Bator, gdzie zamieszkuje ok. 47% populacji całego kraju. Mongolia jest republiką parlamentarną.
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.653 sek.