• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Selekcjonerzy reprezentacji Polski w piłce nożnej

  Przeczytaj także...
  Adam Nawałka (ur. 23 października 1957 w Krakowie) – polski trener piłkarski, były piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Były reprezentant Polski i uczestnik Mistrzostw Świata w 1978 roku. Były trener Górnika Zabrze. Od 1 listopada 2013 roku pełni funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Mieszka w Rudawie k. Krakowa .Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Reprezentacja Polski w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Rzeczypospolitej Polski w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN).

  Selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej – wybrana przez odpowiednie gremium Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) osoba odpowiedzialna za selekcję oraz powoływanie zawodników na zgrupowania i mecze reprezentacji oraz przygotowania do nich.

  W przypadku reprezentacji narodowej, w latach 1921–1966, za selekcję graczy odpowiedzialne były kilkuosobowe zespoły – zwane Kapitanatami związkowymi – a bezpośrednim przygotowaniem piłkarzy do meczu zajmowali się trenerzy. Natomiast od 1966 funkcję tę – w danym momencie – pełni wyłącznie jedna osoba, będąca jednocześnie szkoleniowcem. Posiada ona jednak do pomocy wybrany przez siebie sztab asystentów (zwanych również drugimi trenerami), odpowiedzialnych za poszczególne elementy treningu, np. szkolenie bramkarzy.

  Polski Związek Piłki Nożnej (oficjalny skrót PZPN) – ogólnokrajowe stowarzyszenie sportowe, posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie statutu, będące jedynym prawnym reprezentantem polskiej piłki nożnej (także halowej, plażowej zarówno mężczyzn jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. Od 1923 członek FIFA (przyjęcie na pierwszym powojennym kongresie w Genewie), a od 2 marca 1955 UEFA (przyjęcie na kongresie w Brnie).

  Od 26 października 2013 selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski jest Adam Nawałka.

  Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski działa w ramach struktur PZPN.

  Selekcjonerzy reprezentacji Polski w piłce nożnej[]

  Normalną czcionką selekcjonerzy, lub kapitani związkowi, kursywą pełniący obowiązki trenera
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.