Selekcja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 • Selekcja (dobór) w zootechnice i selekcja w hodowli roślin
 • dobór naturalny (selekcja naturalna)
 • dobór sztuczny (sztuczna selekcja)
 • Selekcja pracowników
 • Selekcja szkolna
 • Selekcja (informatyka)
 • Selekcja (programowanie)
 • Selekcja (gra terenowa)
 • Selekcja – płyta Obywatela G.C. z 1993 roku
 • Selekcja – spektakl Teatru Telewizji z 1984 roku
 • Selekcja II. Skorpion – spektakl Teatru Telewizji z 1985 roku
 • Selekcja III. Ostatni numer – spektakl Teatru Telewizji z 1985 roku
 • Dobór naturalny (selekcja naturalna) – jeden z mechanizmów ewolucji biologicznej, prowadzący do ukierunkowanych zmian w populacji zwiększających ich przeciętne przystosowanie, czyli adaptację do warunków środowiskowych, poza okresem wymierania.Obywatel G.C. – zespół muzyczny stworzony przez Grzegorza Ciechowskiego. Zespół powstał w 1986, tuż po rozpadzie zespołu Republika, gdy Ciechowski postanowił rozpocząć karierę solową. Zespół nie miał stałego składu. Grzegorz Ciechowski dobierał muzyków spośród najlepszych jazzmenów i rockmanów w Polsce - grali z nim m.in. Jan Borysewicz, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański i José Torres. Łącznie wydali 5 płyt długogrających oraz kilka singli. Zespół zaczął odnosić sukcesy, a płyta Tak! Tak! osiągnęła nakład ponad 300.000 egzemplarzy i została nagrodzona złotą płytą. Ciechowski zakończył karierę jako "Obywatel G.C." w 1992, gdy reaktywowała się Republika.
  Warto wiedzieć że... beta

  Selekcja – tym terminem określa się wybór zwierząt i roślin do rozmnażania, powoduje zmianę frekwencji genów w populacji. Różnicuje on zwierzęta i rośliny pod względem szansy pozostawienia potomstwa. W wyniku selekcji prowadzonej w stadzie zwierząt wyodrębnione zostają dwie grupy zwierząt: wyselekcjonowana i wybrakowana.
  Selekcja III. Ostatni numer – spektakl Teatru Telewizji z cyklu Teatru Sensacji "Kobra" z 1985 roku w reż. Tadeusza Kijańskiego. Trzecia i ostatnia część tryptyku zrealizowanego na podstawie opowiadania Waldemara Łysiaka z tomu Perfidia (1980). Był kontynuacją spektakli Teatru TV pt. Selekcja (1984) i Selekcja II. Skorpion (1985).
  Selekcja – spektakl Teatru Telewizji z cyklu Teatru Sensacji "Kobra" z 1984 roku w reż. Tadeusza Kijańskiego. Film powstał na podstawie opowiadania Waldemara Łysiaka z tomu Perfidia (1980).
  Selekcja II. Skorpion – spektakl Teatru Telewizji z cyklu Teatru Sensacji "Kobra" z 1985 roku w reż. Tadeusza Kijańskiego. Film powstał na podstawie opowiadania Waldemara Łysiaka z tomu Perfidia (1980). Kontynuacja spektaklu Teatru TV z 1984 pt. Selekcja.
  Selekcja szkolna, selekcja pedagogiczna, dobór młodzieży szkolnej – stosownie do jej postępów, uzdolnień i zainteresowań – do odpowiednich typów szkół bądź zawodów.
  Dobór hodowlany, dobór sztuczny, selekcja sztuczna – szczególny przypadek doboru naturalnego, gdzie dostosowanie jest warunkowane subiektywną oceną i działaniami hodowcy. Dobór hodowlany został zauważony przez Karola Darwina, choć nieświadomie był stosowany przez tysiąclecia w kulturach ludzkich.
  Selekcja stanowi podstawową metodę hodowlaną polegającą na wybieraniu roślin o określonych właściwościach spośród większej populacji roślin. Rośliny takie podlegają selekcji zarówno przez celowe działanie hodowcy przeznaczającego do reprodukcji rośliny o pożądanych cechach (selekcja sztuczna), jak i przez przystosowanie do lokalnych warunków środowiska (selekcja naturalna).

  Reklama