• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Selangor

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Port lotniczy Kuala Lumpur (IATA: KUL, ICAO: WMKK) – międzynarodowy port lotniczy położony 44 km na południe od Kuala Lumpur, w Malezji. W 2006 obsłużył 24 142 134 pasażerów.

  Selangor – stan w Malezji, na Półwyspie Malajskim, nad cieśniną Malakka.

  Zajmuje powierzchnię 8 tys. km² i jest najbardziej zaludnionym stanem kraju z 7,2 mln mieszkańców. Na jego terenie leży dystrykt federalny Kuala Lumpur. Stolicą jest Shah Alam (do 1974 r. był Kuala Lumpur) miasto położone w pobliżu Kuala Lumpur i Portu Lotniczego Kuala Lumpur w Sepang.

  Sanana (indonez. Pulau Sanana lub Sulabesi) – wyspa w Indonezji pomiędzy morzem Banda i morzem Seram; należy do wysp Sula; powierzchnia 557.8 km², długość linii brzegowej 136.7 km; ok. 20 tys. mieszkańców.Port Klang ( malez.Pelabuhan Klang), największy port Malezji, położony na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, 40 km od Kuala Lumpur, w stanie Selangor.

  Jest to najlepiej gospodarczo rozwinięty stan Malezji. W tym stanie jest tor Sepang formuły 1. Przez jego terytorium przechodzi linia kolejowa z Singapuru do Bangkoku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Do 1511 r. część sułtanatu Malakki. Od 1511 r. teren sporny pomiędzy Portugalią, Tajlandią i Aceh. W 1641 r. oddany przez Holendrów sułtanom z Sulabesi, którzy w 1740 r. utworzyli niezależny sułtanat Selangoru. Od 1874 r. protektorat brytyjski. Od 1963 r. część Malezji.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Atrakcje[ | edytuj kod]

 • Sunway Lagoon
 • The Mines Wonderland
 • Park Rolny Malezji
 • Jaskinie Batu
 • Park Hutan Kanching
 • Port Klang
 • Kuala Selangor
 • Muzeum Orang Asli
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • sułtani Selangoru
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 3: Asia & Pacific Oceania, München 2003, s. 1170-1171, ISBN 3-598-21545-2.
  Warto wiedzieć że... beta

  Aceh (wym. [ʔaˈtɕɛh]) – specjalne terytorium (daerah istimewa) Indonezji, leżące na północnym krańcu Sumatry. Pełna nazwa terytorium brzmi Nanggroe Aceh Darussalam. Dawniej używano także zapisu w postaci: Acheh, Atjeh lub Achin.
  Singapur (ang. Singapore, chiń. 新加坡 Xīnjīapō, malaj. Singapura, tamil. சிங்கப்பூர Cingkappūr) – miasto-państwo położone w pobliżu południowego krańca Półwyspu Malajskiego. Leży w południowo-wschodniej Azji.
  Kuala Lumpur (mal. błotniste ujście) – stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Kuala Lumpur tworzy specjalny, wydzielony dystrykt Kuala Lumpur. Jest to enklawa na terenie stanu Selangor.
  Tajlandia, Królestwo Tajlandii – państwo w południowo-wschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Tajlandia była niegdyś nazywana Syjamem, gdyż była to jej oficjalna nazwa do 11 maja 1949. Międzynarodowe określenie "Thai" (ไทย) znaczy po tajsku wolny.
  Jaskinie Batu (język malajski: Gua Batu , ang. Batu Caves) – zespół jaskiń odkrytych pod koniec XIX w. w formacjach wapiennych położonych 13 km na północ od Kuala Lumpur , stolicy Malezji. Jaskinie stanowią ważne centrum pielgrzymek dla miejscowych hinduistów, zwłaszcza podczas corocznego święta Thaipusam. Do głównej jaskini, tzw. "Jaskini Katedralnej" o wysokości 100 m, prowadzą schody o 272 stopniach.
  Shah Alam, dawniej Batu Tiga – miasto w Malezji, w środkowej części Półwyspu Malajskiego; stolica stanu Selangor. Według danych szacunkowych na rok 2007 liczy 563 468 mieszkańców. Ośrodek przemysłowy. Przemysł spożywczy, samochodowy (montownie), elektrotechniczny, chemiczny, włókienniczy; politechnika; tor wyścigów samochodowych; meczet.
  Formuła 1 (inaczej Mistrzostwa Świata Formuły 1, błędnie nazywana formułą pierwszą, oficjalny skrót F1) – przeprowadzany regularnie (corocznie) od roku 1950 cykl najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyścigów samochodowych na świecie, znany również jako wyścigi Grand Prix, a jednocześnie klasa biorących w nich udział jednomiejscowych samochodów wyścigowych o otwartym nadwoziu. Dyscyplina sportu zapoczątkowana w Europie, obecnie o zasięgu globalnym, organizowana w Europie, Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Afryce, Azji i Australii. Podczas danego sezonu odbywa się w sumie kilkanaście wyścigów (tzw. eliminacji), czyli poszczególnych grand prix, na wydzielonych torach ulicznych lub na specjalnie stworzonych do tego celu torach zamkniętych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.863 sek.