• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sela Ward


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.
  Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.

  Sela Ann Ward (ur. 11 lipca 1956 roku w Meridian) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.

  Życiorys[]

  Jest najstarsza z czworga dzieci inżyniera elektryka Granberry’ego Hollanda Warda jr. (zm. w 2009) i Annie Kate Ward (zm. w 2002 na raka jajnika). Ma młodszą siostrę Jennę (ur. 1957) i dwóch młodszych braci - Berry’ego (ur. 1959) i Brocka (ur. 1961). W 1977 otrzymała dyplom ukończenia wydziału sztuki i reklamy na Uniwersytetu Stanu Alabama w Tuscaloosa, gdzie występowała jako jedna z cheerleaderek studenckiej drużyny sportowej Crimson Tide, była królową uroczystości homecoming.

  Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Tom Berenger, właściwie Thomas Michael Moore (ur. 31 maja 1949 roku w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor, scenarzysta producent filmowy, nominowany do nagrody Oscara.

  Kiedy rozpoczęła pracę w Nowym Jorku jako rysownik scenopisów obrazkowych dla multimediów, została dostrzeżona przez agencję dla modelek Wilhelmina Models i rozpoczęła karierę jako modelka, wystąpiła w ponad dwudziestu telewizyjnych reklamach, m.in. promujących kosmetyki Maybelline. Z czasem przeprowadziła się do stanu Kalifornia, w 1983 roku podjęła studia aktorskie w Los Angeles oraz zagrała w komedii Blake’a Edwardsa Mężczyzna, który kochał kobiety (The Man Who Loved Women, 1983) u boku Burta Reynoldsa, Julie Andrews i Kim Basinger. Zabłysnęła rolą Hilary Adams w operze mydlanej CBS Emerald Point N.A.S. (1983-84), gdzie swoją karierę rozpoczynali Richard Dean Anderson i Andrew Stevens.

  Shelley Marie Hack (ur. 6 lipca 1947 roku w White Plains, w stanie Nowego Jorku, USA) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, modelka.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Niebawem powróciła na kinowy ekran w komediowym westernie Ballada o koniokradzie (Rustlers' Rhapsody, 1985) z Tomem Berengerem, komedii Nic ich nie łączy (Nothing in Common, 1986) u boku Toma Hanksa, dramacie sensacyjnym Prawo ze stali (Steele Justice, 1987), komedii Hallo znowu (Hello Again, 1987) z Shelley Long, thrillerze Ścigany (The Fugitive, 1993) u boku Harrisona Forda, komedii Obywatele prezydenci (My Fellow Americans, 1996) u boku Jacka Lemmona i Lauren Bacall, dramacie Klub 54 (54, 1998) z Neve Campbell i Ryanem Phillippe, komedii Uciekająca panna młoda (Runaway Bride, 1999) u boku Julia Roberts, Richardem Gere i Joan Cusack oraz melodramacie Rafa (The Reef, 1999) z Timothy Daltonem.

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Wystąpiła w komedio-dramacie CBS Druhny (Bridesmaids, 1989) z Shelley Hack oraz miniserialu ABC Christine Cromwell (1990) z tytułową rolą Jaclyn Smith. Za kreację wywodzącej się z cyganerii alkoholiczki Teddy Reed w serialu NBC Siostry (Sisters, 1991-93) odebrała w 1994 roku nagrodę Emmy i była nominowana do nagrody Złotego Globu. W sitcomie NBC Frasier (1997) pojawiła się jako supermodelka/zoolog Kelly Easterbrook. Rola Lily Sammler w serialu ABC Jeden raz i znowu (Once and Again, 1999-2002) z Billem Campbellem i Shane West i Jasonem Dohringiem przyniosła jej nagrodę Emmy i nagrodę Złotego Globu. W latach 2005 - 2006 wcielała się w rolę Stacy Warner w serialu Dr House. Po opuszczeniu CSI:NY przez Melinę Kanakaranedes, Stella Ward dołączyła do obsady serialu i w 7 sezonie zagra śledczą przybyłą z Waszyngtonu do pomocy ekipie Maca Taylora.

  Blake Edwards właśc. William Blake McEdwards (ur. 26 lipca 1922 w Tulsie, zm. 15 grudnia 2010 w Santa Monica) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy oraz aktor. W 2004 za całokształt osiągnięć otrzymał Honorowego Oscara.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Życie prywatne[]

  Podczas studiów na Uniwersytetu Stanu Alabama w Tuscaloosa spotykała się z futbolistą Miami Dolphin - Bobem Baumhowerem (ur. 1955). Spotykała się z aktorami - Richardem Deanem Andersonem (1983-86) i Peterem Wellerem (1987-90). W dniu 23 maja 1992 roku poślubiła Howarda Shermana. Mają dwoje dzieci - syna Austina (ur. 13 maja 1994) i córkę Anabellę (ur. 30 maja 1998).

  Joan Mary Cusack (ur. 11 października 1962 roku w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykańska aktorka filmowa i komik, dwukrotnie nominowana do nagrody Oscara.Bohema, cyganeria artystyczna (nie mylić z Bohemią) – nazwa środowiska artystycznego, którego członkowie spędzają czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Działalność cyganerii artystycznej wzbudza kontrowersje ze względów obyczajowych i ze względu na awangardowe podejście do sztuki.

  Wybrana filmografia[]

 • 2009: Ojczym (The Stepfather)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Sela Ward w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Sela Ward w bazie filmweb.pl
 • Sela Ward w bazie stopklatka.pl
 • Sela Ward w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Richard Tiffany Gere (ur. 31 sierpnia 1949 roku w Filadelfii, w stanie Pensylwania) – amerykański aktor i producent filmowy.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Rak jajnika – nowotwór złośliwy kobiet występujący głównie w okresie około- i pomenopauzalnym. Wywodzi się z komórek nabłonka pokrywającego jajnik. Często daje objawy dopiero w późnych stadiach.
  Klub 54 (oryg. tyt. 54) – film amerykański z 1998 roku. W rolach głównych wystąpili Salma Hayek, Ryan Phillippe, Neve Campbell oraz Mike Myers.
  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.
  Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Jest to także określenie tytułu zawodowego nadawanego przez uczelnie wyższe po ukończeniu studiów inżynierskich.
  Julia Fiona Roberts (ur. 28 października 1967 w Atlancie) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Erin Brockovich. Jest siostrą aktora Erica Robertsa (ur. 1956) i aktorki Lisy Roberts Gillan (ur. 1965).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.123 sek.