Sektory Berlina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podział Berlina

Po zakończeniu II wojny światowej stolicę Rzeszy poddano pod wspólny zarząd aliantów, dzieląc ją na sektory pod okupacją poszczególnych władz wojskowych. We wschodniej części władzę sprawował komisarz oddelegowany przez wojska sowieckie, natomiast część zachodnia została podzielona na 3 strefy okupacyjne, tj. francuską, brytyjską i amerykańską.

Okupacja aliancka Niemiec i Austrii – po zwycięstwie nad III Rzeszą, Alianci podzielili ją (teren dzisiejszych Niemiec i Austrii) na strefy okupacyjne 4 zwycięskich mocarstw. Istniały one w latach 1945–1949 w Niemczech i 1945–1955 w Austrii.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Okręgi administracyjne w poszczególnych sektorach[ | edytuj kod]

Granice sektorów, Berlin-Düppel, 1955
Granice sektorów, Checkpoint Charlie, 1988

Sektor francuski[ | edytuj kod]

Germany after WWII Berlin zones F.png

Berlin Zachodni (niem. West-Berlin, Berlin-West, Westberlin) – zachodnia część Berlina w latach 1949-1990, na którą składały się sektory okupowane przez aliantów zachodnich, od północy: francuski, brytyjski i amerykański – łącznie stanowiły one enklawę na terytorium NRD zarządzaną przez aliantów zachodnich.Neukölln – ósma dzielnica Berlina, utworzona w 2001, powstała w miejscu dawnej dzielnicy o tej samej nazwie, która została utworzona w roku 1920. Siedzibą władz dzielnicy jest Rathaus Neukölln.
 1. Reinickendorf
 2. Wedding

Sektor brytyjski[ | edytuj kod]

Germany after WWII Berlin zones UK.png

 1. Charlottenburg
 2. Tiergarten
 3. Wilmersdorf
 4. Spandau

Sektor amerykański[ | edytuj kod]

Germany after WWII Berlin zones USA.png

 1. Neukölln
 2. Kreuzberg
 3. Schöneberg
 4. Steglitz
 5. Tempelhof
 6. Zehlendorf

Sektor radziecki[ | edytuj kod]

Germany divided Berlin East.png

 1. Friedrichshain
 2. Hellersdorf
 3. Hohenschönhausen
 4. Köpenick
 5. Lichtenberg
 6. Marzahn
 7. Mitte
 8. Pankow
 9. Prenzlauer Berg
 10. Treptow
 11. Weißensee

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Berlin Zachodni
 • Berlin Wschodni
 • Mur Berliński
 • Okupacja aliancka Niemiec
 • Zakazane pociągi
 • Kolonne
 • Warto wiedzieć że... beta

  Friedrichshain - okręg (poddzielnica) Berlina, jeden z dwóch okręgów drugiej dzielnicy Berlina - Friedrichshain-Kreuzberg. Od czasu utworzenia, aż do reformy administracyjnej Berlina w 2001 roku Friedrichshain był samodzielną dzielnicą. Nazwa pochodzi od parku Volkspark Friedrichshain, usytuowanego na granicy z Prenzlauer Berg. W czasach nazistowskich dzielnica nosiła nazwę Horst-Wessel-Stadt.
  Mur berliński (niem. Berliner Mauer) – system umocnień o długości ok. 156 km (betonowy mur, okopy, zapory drutowe, miny). Zwany był również eufemistycznie w języku propagandy NRD – antyfaszystowskim wałem ochronnym (antifaschistischer Schutzwall), od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego.
  Pankow (wym. [ˈpaŋkoː]) – trzecia dzielnica Berlina powstała podczas reformy administracyjnej Berlina w 2001 z połączenia dzielnic: Prenzlauer Berg, Weißensee i Pankow.
  Berlin, stolica NRD (oficjalnie: niem. Berlin, Hauptstadt der DDR; pol. Berlin) – miejska jednostka administracyjna istniejąca w latach 1949-1990, pokrywająca się z sektorem radzieckim Berlina obejmująca centrum i wschodnie dzielnice miasta. Była stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
  Spandau (dolnołuż. Spandawa, pol. hist. Spędów lub Szpandawa) − piąta dzielnica Berlina, położona w jego północno-zachodniej części u ujścia Sprewy do Haweli, wcześniej niezależne miasto w Marchii, znacznie starsze od samego Berlina.
  Kreuzberg - okręg (poddzielnica) Berlina, jeden z dwóch okręgów drugiej dzielnicy Berlina - Friedrichshain-Kreuzberg. Do połączenia z dzielnicą Friedrichshain doszło w 2001 w wyniku reformy administracyjnej. Kreuzberg jest gęsto zaludnioną dzielnicą miasta, zamieszkaną głównie przez młodych ludzi.
  Checkpoint Charlie – w okresie zimnej wojny jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim. Poza tym były też przejścia, na których kontrolowała tylko NRD-owska kontrola graniczna. Mieściło się na ulicy Friedrichstraße, na skrzyżowaniu z Zimmerstraße, w samym sercu Berlina podzielonego wówczas murem berlińskim. Oficjalna nazwa przejścia po stronie NRD-owskiej brzmiała właśnie Zimmerstraße. Od strony zachodniej przy przejściu znajdowała się stacja metra Kochstraße.

  Reklama