• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sekstant B

  Przeczytaj także...
  Galaktyki nieregularne (Irr – od ang. Irregular) – są galaktykami, które nie mają określonego symetrycznego kształtu. Stanowią ok. 5% populacji wszystkich galaktyk.NGC 3109 (również PGC 29128) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm), znajdująca się w gwiazdozbiorze Hydry w odległości 4,5 miliona lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 26 marca 1835 roku przez Johna Herschela. Galaktyka ta należy do Grupy Lokalnej.
  Grupa Lokalna Galaktyk (lub po prostu Grupa Lokalna, Układ Lokalny; ang. Local Group) – grupa co najmniej 54 galaktyk, do której należy również nasza galaktyka – Droga Mleczna. Grupa ta rozciąga się na obszarze około jednego megaparseka (10 pc). Jest częścią Supergromady Lokalnej, znanej też jako Supergromada w Pannie.

  Sekstant B (również UGC 5373, DDO 70) – karłowata galaktyka nieregularna znajdująca się w konstelacji Sekstantu w odległości około 4,65 miliona lat świetlnych od Ziemi. Galaktyka ta należy do Grupy Lokalnej. Jest członkiem luźnej podgrupy galaktyk, do której należą też NGC 3109, Karzeł Pompy i Sekstans A.

  Galaktyka karłowata – mała galaktyka zawierająca, zazwyczaj, od miliona do kilku miliardów gwiazd. Nie ma ściśle określonych rozmiarów, wyznaczających górną granicę dla galaktyk karłowatych, ale galaktyka o średnicy poniżej 40 000 lat świetlnych może być uważana za karłowatą. Do tej klasy galaktyk zaliczane są m.in. Mały Obłok Magellana i Wielki Obłok Magellana.Sekstant A (UGCA 205, ang. Sextans A) – mała karłowata galaktyka nieregularna w gwiazdozbiorze Sekstantu. Jest jednym z najodleglejszych członków Grupy Lokalnej. Należy do luźnej podgrupy galaktyk, w skład której wchodzą też NGC 3109, Karzeł Pompy i Sekstant B.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sekstant B w SEDS.org (ang.)
  2. Alan W. McConnachie. The observed properties of dwarf galaxies in and around the Local Group. „The Astronomical Journal”. 144 (1), s. 4, lipiec 2012. DOI: 10.1088/0004-6256/144/1/4 (ang.). 
  3. Sekstant B w bazie SIMBAD (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sekstant B w SEDS.org (ang.)
 • Sekstant B w bazie SIMBAD (ang.)
 • Sekstant B w NASA/IPAC Extragalactic Database (ang.)
 • Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Karzeł Pompy (również PGC 29194) – karłowata galaktyka sferoidalna znajdująca się w gwiazdozbiorze Pompy w odległości 4,6 miliona lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 1985 roku przez Harolda Corwina, Gérarda H. de Vaucouleursa i Antoinette de Vaucouleurs. Galaktyka ta leży na obrzeżach grupy Grupy Lokalnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.
  Sekstant (Sekstans, łac. Sextans, dop. Sextantis, skrót Sex) – słabo widoczny gwiazdozbiór usytuowany w rejonie równika niebieskiego. W Polsce widoczny wiosną. Liczba gwiazd widoczna nieuzbrojonym okiem: około 25.
  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.