• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych

  Przeczytaj także...
  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Rada Bezpieczeństwa – jeden z sześciu organów głównych Organizacji Narodów Zjednoczonych powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych (jej istnieniu i kompetencjom poświęcono rozdział V, VI i VII KNZ).
  13 października jest 286. (w latach przestępnych 287.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 79 dni.

  Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych kieruje pracami Sekretariatu ONZ.

  Wybierany jest na kadencję pięcioletnią przez Zgromadzenie Ogólne na wniosek Rady Bezpieczeństwa (od roku 2007, a następnie w drugiej kadencji od roku 2012, jest nim Ban Ki-moon). Do kompetencji sekretarza generalnego należy zarządzanie majątkiem ONZ i prawo uczestniczenia w posiedzeniach wszystkich organów organizacji.

  Ban Ki-moon (ur. 13 czerwca 1944 w Chungju) – południowokoreański polityk, od 1 stycznia 2007 sekretarz generalny ONZ. Przed objęciem stanowiska był ministrem spraw zagranicznych i handlu Korei Południowej.Zgromadzenie Ogólne (ZO) – jeden z sześciu organów głównych ONZ, powołany na mocy Karty Narodów Zjednoczonych. Ma swoją siedzibę w Nowym Jorku w USA.

  Obowiązki Sekretarza

  1. administracja i zarządzanie sekretariatem;
  2. reprezentowanie ONZ wobec wszystkich państw i organizacji;
  3. utrzymywanie stałych kontaktów ze wszystkimi państwami członkowskimi;
  4. prezentacja działania ONZ światowej opinii publicznej;
  5. koordynacja działania systemu ONZ;
  6. kreowanie nowych koncepcji i strategii;
  7. pośrednictwo w sporach międzynarodowych;
  8. nadzór nad przestrzeganiem praw człowieka;
  9. nadzór nad akcjami humanitarnymi.

  Sekretariat składa się z wielu biur i departamentów zajmujących się bieżącą działalnością ONZ. Sekretariat ma swoje biura w Genewie, Wiedniu i Nairobi. W sekretariacie pracuje ok. 15 tys. pracowników.

  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.Sekretariat Organizacji Narodów Zjednoczonych (ang. UN Secretariat) – organ administrujący i koordynujący prace ONZ.

  9 października 2006 Rada Bezpieczeństwa ONZ nominowała Koreańczyka Ban Ki-moona na Sekretarza Generalnego. Ostatecznego wyboru dokonało 13 października Zgromadzenie Ogólne.

  Sekretarze generalni ONZ[]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.