Sejm inkwizycyjny 1592

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sejm inkwizycyjny (7 września19 października 1592) – na sejmie tym ujawnione zostały tajne projekty królewskie dotyczące przymierza z Habsburgami. Dokumenty te wywołały oburzenie szlachty i spowodowały ostry atak na króla ze strony Jana Zamoyskiego.

Sejm – nazwa parlamentu lub jednej z jego izb, obok senatu, występująca w krajach, wchodzących w przeszłości w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Szlachta – stan społeczny istniejący w Królestwie Polskim, Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz na polskich, litewskich i ukrainnych ziemiach w czasie zaborów. Powstała z przekształcenia się stanu rycerskiego w szlachecki.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Posłowie na sejm inkwizycyjny 1592.

Bibliografia[ | edytuj kod]

Henryk Samsonowicz: Historia Polski do roku 1795. Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, 1985, s. 315. ISBN 83-02-02296-9.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.
Reklama