• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seinen-manga


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Afternoon (jap. アフタヌーン, Afutanūn) – japoński magazyn poświęcony mandze z gatunku seinen. Każdy numer tego miesięcznika zawiera pojedyncze odcinki około trzydziestu mangowych serii. Na jego łamach ukazały się takie hity, jak: Aa! Megami-sama (Oh! My Goddess!), Genshiken: The Society for Study of Modern Visual Culture (odniósł największy sukces wśród otaku) i Mugen no Jūnin (Miecz Nieśmiertelnego). Afternoon jest częścią serii wydawnictwa Kodosha, w której skład wchodzą magazyny Morning i Evening.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  Ghost in the Shell (jap. 攻殻機動隊, Kōkaku kidōtai, pol. Mobilna uzbrojona jednostka porządkowa) – manga z gatunku science-fiction, stworzona przez Masamunego Shirowa.

  Seinen-manga (jap. 青年漫画)manga lub anime adresowana głównie do młodych mężczyzn w wieku pomiędzy 18 a 30 lat.

  Manga (jap. 漫画, Manga) – komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.Weekly Young Jump (jap. 週刊ヤングジャンプ, Shūkan Yangu Janpu) - jest japońskim magazynem publikującym mangę typu seinen. Pierwszy numer wydano w 1979 roku.

  Kobiecym odpowiednikiem jest josei-manga. Magazyny tego typu mają zwykle w tytule słowo young, np. Weekly Young Jump. Popularne magazyny publikujące seinen-manga to m.in.: Afternoon, Big Comic i Ultra Jump.

  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).Anime News Network (ANN) – anglojęzyczna strona internetowa na temat anime, mangi i japońskiego popu. Strona zawiera wiele recenzji, różne fora, gdzie czytelnicy mogą dyskutować na interesujące ich tematy oraz encyklopedię o dużej liczbie artykułów o mangach i anime (z informacjami na temat produkcji, japońskiej i angielskiej obsady, piosenek, fabuły itp.). Zasób encyklopedii to m.in. 13 803 tytułów i 99 495 nazwisk (dane z lutego 2012 roku).

  Przykłady seinen-mangi[]

 • Battle Angel Alita
 • Ghost in the Shell
 • Hellsing
 • Przypisy[]

  1. Everything about the Seinen Genre (ang.). Jappleng University. [dostęp 2014-04-08].
  2. Seinen (ang.). Anime News Network. [dostęp 2014-04-08].
  Hellsing (jap. ヘルシング, Herushingu) – manga autorstwa Kohta Hirano z 1998 roku oraz oparte na niej anime. Zapożycza wiele z XIX- i XX-wiecznej zachodnioeuropejskiej literatury grozy (Howarda Phillipsa Lovecrafta i Brama Stokera). W Polsce anime emitowane było na kanale Hyper i wydane na DVD przez ANIME-GATE, zaś manga wydawana jest przez wydawnictwo J.P.Fantastica.Josei-manga (jap. 女性漫画, Josei-manga) – rodzaj mangi i anime, który opowiada o codziennym życiu kobiet w Japonii i jest skierowany do starszych nastolatek i dojrzałej widowni żeńskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.