• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seiko  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Spółka publiczna – spółka akcyjna, której choćby część akcji została dopuszczona, po przedstawieniu prospektu emisyjnego i zatwierdzeniu go przez Komisję Nadzoru Finansowego, do publicznego obrotu. Do obowiązku tych spółek należy wprowadzenie do obrotu publicznego każdej nowej emisji akcji, nawet jeżeli emisja ta jest w całości przeznaczona dla jednego lub kilku „dużych” inwestorów.Trzęsienie ziemi w Kantō (jap. 関東大震災 Kantō daishinsai) – trzęsienie ziemi, które miało miejsce w regionie Kantō na japońskiej głównej wyspie Honshū o godz. 11:58:32 JST (02:58:44 UTC) w sobotę, 1 września 1923 roku. Zróżnicowane zapisy wskazują, że trwało od czterech do dziesięciu minut.
  Seiko 5 Introduction.jpg

  Seiko Holdings Corporation (jap. セイコーホールディングス株式会社 Seikō Hōrudingusu Kabushiki-gaisha), w skrócie Seikojapoński producent zegarków z siedzibą w Chūō w Tokio założony w 1881 roku.

  mechanizm Seiko z 25 kamieniami

  Historia[ | edytuj kod]

  Seiko powstało w 1881 roku, kiedy to Kintarō Hattori otworzył sklep i serwis zegarków w centralnej części Tokio, natomiast w 1892 otwiera fabrykę Seikosha i jeszcze w tym samym roku rozpoczęto produkcję zegarów ściennych, a 3 lata później – zegarków kieszonkowych.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.

  W 1913 roku, ze względu na wzrastającą popularność zegarów kieszonkowych, Kintarō Hattori poszedł krok na przód i postawił zadanie stworzenia pierwszego japońskiego zegarka na rękę z linii Laurel, które produkowano od 30 do 50 egzemplarzy dziennie, natomiast w 1924 roku rozpoczęto produkcję zegarków pod marką Seiko, rok po wielkim trzęsieniu ziemi w regionie Kantō, które zniszczyło fabrykę Seikosha.

  Ginza (jap. 銀座, Ginza) - luksusowy region Tokio, należący administracyjnie do centralnej dzielnicy miasta o nazwie Chūō. Położony jest na południe od Yaesu i Kyōbashi, na wschód od Yūraku-chō i Uchisaiwai-chō, na zachód od Tsukiji i na północ od Shinbashi.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W 1929 roku podczas wielkiego rozwoju sieci linii kolejowych w Japonii Seiko zostało wybrane na oficjalnego dostawcę Japan National Railways, a 3 lata później skonstruowano zegar Wako w dzielnicy Ginza.

  W 1956 roku wynaleziono Diashock - urządzenie wstrząsoodporne stosowane potem w swoich zegarkach, a 3 lata później - Gyro Marvel - zastrzeżony system magicznej dźwigni.

  W 1960 roku rozpoczęła się produkcja zegarków z linii Grand Seiko, które mogły skuteczniej niż dotychczas konkurować z zegarkami szwajcarskich producentów. W 1964 roku Seiko zostaje oficjalnym dostawcą pomiaru czasu igrzysk olimpijskich w Tokio, a zegarki na ich potrzebę zostały zaprojektowane i testowane przez Adriaana Paulena, ówczesnego prezydenta IAAF. Jeszcze w tym samym roku Seiko rozpoczyna produkcję zegarków z fabrycznie wbudowanym stoperem, natomiast rok później - wodoodporne zegarki (z możliwością zanurzenia w wodzie do maksymalnej głębokości 150 metrów).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Adriaan Paulen (ur. 12 października 1902 w Haarlem, zm. 9 maja 1985 w Eindhoven) – holenderski działacz sportowy, przewodniczący IAAF w latach 1976-1981, w młodości lekkoatleta, trzykrotny olimpijczyk.

  W 1969 roku Seiko zaprezentowało pierwsze na świecie zegarki cal.6139 z automatycznym chronografem, a także kwarcowe z linii Quartz Astron. W 1973 roku na rynku pojawiły się pierwsze zegarki z wyświetlaczem LCD, zaś dwa lata później wodoodporny zegarek z obudową wykonaną z tytanu i możliwością zanurzenia w wodzie na maksymalną głębokość 600 metrów.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Grupa Koleje Japońskie (Japan Railways), bardziej znane jako JR – jest subsydiowaną przez rząd grupą prywatnych firm, które przejęły w 1987 większość aktywów i operacji państwowych Japońskich Kolei Narodowych (日本国有鉄道, Nippon Kokuyū Tetsudō, Japanese National Railways), w skrócie (国鉄, Kokutetsu lub JNR).

  Lata 80. XX wieku przyniosły zegarki z wbudowanym tunerem TV (1982), dyktafonem (1983), analogowe zegarki kwarcowe z chronografem (1983), z funkcjami komputerowymi (1984), ceramiczne (z wodoodpornością do 1000 m głębokości) (1986), a także “A.G.S.” cal. 7M22 (1988).

  W 1990 roku rozpoczęto produkcję pierwszych na świecie komputerowanych zegarków z linii Scubamaster, przeznaczoną głównie dla osób nurkujących. Dwa lata później Seiko zostaje oficjalnym dostawcą pomiaru czasu igrzysk olimpijskich w Barcelonie.

  International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).Tytan (Ti, łac. titanium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym o liczbie atomowej 22. Jest lekki, posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną, odporny na korozję (w tym również wody morskiej i chloru), metal o szarawym kolorze. Tytan jest dodawany jako dodatek stopowy do żelaza, aluminium, wanadu, molibdenu i innych. Stopy tytanu są wykorzystywane w przemyśle lotniczym (silniki odrzutowe, promy kosmiczne), militarnym, procesach metalurgicznych, motoryzacyjnym, medycznym (protezy dentystyczne, ortopedyczne klamry), sportów ekstremalnych i innych. Został odkryty w Wielkiej Brytanii przez Williama Gregora w 1791. Nazwę pochodzącą od bóstw z mitologii greckiej zawdzięcza Martinowi Heinrichowi Klaprothowi.

  W 1998 roku na rynek wchodzi nowa generacja zegarków analogowych, natomiast rok później premiera ma miejsce Spring Drive - zegarki z miernikiem sprawność kwarcu, a także Ultimate Kinetic Chronograph.

  W 2005 roku na rynek wchodzą zegarki z kontrolerem fal radiowych, a rok później zaprezentowano E-Ink - zegarki stworzone na bazie elektronicznego tuszu. W 2010 zostaje zaprezentowany zegarek EPD z aktywnym systemem matrix, a w 2012 - ze solarem GPS.

  W 2017 roku marka Grand Seiko stała się niezależną, samodzielną spółką.

  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.