• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sega

  Przeczytaj także...
  Sega Mega Drive (SMD) – 16-bitowa konsola firmy Sega, której premiera odbyła się w roku 1988 w Japonii i 1989 w Europie. W Ameryce Północnej konsola była sprzedawana jako Sega Genesis, ponieważ firma Sega nie mogła uzyskać pełni praw do nazwy Mega Drive.Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.
  GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.

  Sega (jap. セガ), właściwie Sega Holdings Co., Ltd. (jap. 株式会社セガホールディングス Kabushiki-gaisha Sega Hōrudingusu) – japoński producent i wydawca gier komputerowych z główną siedzibą w dzielnicy Shinagawa w Tokio, założony w 1940 roku.

  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).

  Europejski oddział Segi, Sega of Europe, ma swoją siedzibę w dzielnicy Brentford w Londynie. Północnoamerykański oddział korporacji, Sega of America, mieści się w San Francisco, gdzie przeniósł się z Redwood City w 1999 i jest również częściowo własnością holdingu Viacom.

  Shinagawa (jap. 品川区, Shinagawa-ku) - jeden z 23 specjalnych okręgów (dzielnic) japońskiej stolicy Tokio. Populacja 344,461, gęstość zaludnienia 15,740 osób na km², obszar 22.72 km².Frogger – komputerowa gra zręcznościowa wyprodukowana przez japońskie studio Konami i wydana przez Segę w 1981 roku. Początkowo ukazała się na automaty do gry, w późniejszym okresie doczekała się konwersji na inne platformy. Gracz wciela się w żabę, której celem jest pokonanie ruchliwej ulicy, a następnie rzeki, tak aby bezpiecznie dostać się na drugi brzeg. Musi unikać niebezpieczeństw takich jak samochody na drogach, krokodyle i wydry w rzece. Podczas przeprawy przez rzekę może wykorzystywać np. płynące kłody drewna, skacząc z jednej na drugą.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki[ | edytuj kod]

  Przedsiębiorstwo zostało założone w 1940 roku pod nazwą Standard Games (później Service Games) w East Palo Alto w Kalifornii przez Martina Bromely’ego, Irvinga Bromberga i Jamesa Humperta, aby dostarczać wszelkiej rozrywki opłacanej monetami amerykańskim żołnierzom w bazach wojskowych. Bromely sugerował w 1951 roku, by przenieść je do Tokio, co stało się faktem w maju 1952 roku, kiedy zostało tam zarejestrowane przedsiębiorstwo pod nazwą Service Games of Japan.

  Nintendo Switch (początkowo Nintendo NX) – konsola gier wideo firmy Nintendo wydana 3 marca 2017 roku. Jest następcą wydanego w 2012 roku Wii U.Zapaść rynku gier wideo w 1983 była nagłym krachem biznesu gier wideo, co spowodowało bankructwo wielu firm produkujących komputery domowe i konsole gier wideo w Ameryce Północnej pod koniec 1983 i na początku 1984. Doprowadziła ona do zakończenia drugiej generacji gier wideo.

  W 1954 roku inny amerykański biznesmen, David Rosen, założył Rosen Enterprises Inc. w Japonii w celu eksportu sztuki. Gdy zaczęto importować kabiny na monety z natychmiastową fotografią, okazały się one w Japonii bardzo popularne. Biznes kwitł, zaś Rosen Enterprises rosło dzięki importowi elektromechanicznych gier na monety.

  Fotobudka (ang. photo booth) – zautomatyzowane urządzenie, które wykonuje zdjęcia i od razu je drukuje. Wykorzystywane głównie do wykonywania fotografii paszportowych, legitymacyjnych itp., także do celów rozrywkowych jako atrakcja podczas imprez, wesel, itp.Nintendo 64, N64 – domowa konsola gier telewizyjnych stworzona przez firmę Nintendo. Premiera konsoli w Japonii miała miejsce 23 czerwca 1996 roku, w Ameryce Północnej – 29 września 1996, a w Europie – 1 marca 1997 roku. Oficjalnie prace nad konsolą rozpoczęły się 23 sierpnia 1993. W tym dniu bowiem poinformowano o podpisaniu umowy między firmami Nintendo i Silicon Graphics, w której była mowa o projekcie "Reality", mającym na celu stworzenie nowej konsoli do gier. Początkowo konsola miała się nazywać Ultra 64 i miała kosztować około 300 dolarów. Trudno było w to uwierzyć ze względu na niedawną premierę 32-bitowej konsoli 3DO Interactive Multiplayer, która kosztowała aż 699 dolarów i z tego powodu pojawiały się złośliwe uwagi aby zmienić nazwę projektu na "Unreality" (nierealny). Dzięki tej współpracy powstała pierwsza 64-bitowa konsola o możliwościach przewyższających dostępne wtedy na rynku konsole w tym jej głównego rywala Sony PlayStation.

  Połączenie[ | edytuj kod]

  Rosen Enterprises i Service Games połączyły się w 1965 roku pod szyldem Sega Enterprises. W ciągu roku wypuszczono na rynek symulator łodzi podwodnej, grę znaną pod tytułem Periscope, która okazała się ogromnym sukcesem na całym świecie.

  Konsola SG-1000

  W 1969 roku Gulf and Western Industries kupiła Segę, Rosenowi zaś pozwolono pozostać prezesem oddziału Sega. Pod przywództwem Rosena, Sega dalej wzrastała i dobrze prosperowała. Z automatów do gier, Sega znana była z tytułów takich jak Frogger i Zaxxon. Przychód Segi w roku 1982 i 1983 osiągnął 214 milionów dolarów, co pozwoliło na wydanie własnej konsoli do gier: SG-1000, która była również pierwszą konsolą używającą kartridży. Zapoczątkowało to serię konsol Segi, które nie zdołały jednak przebić oferty głównego konkurenta na rynku, przedsiębiorstwa Nintendo.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Wii (wym. jak ang. we; IPA: [wiː]) – konsola gier wideo zaprojektowana i produkowana przez japońską firmę Nintendo. Początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube.
   Z tym tematem związana jest kategoria: Gry na platformach Sega.

  Wielki krach[ | edytuj kod]

  W tym samym roku w Segę uderzył krach na rynku gier komputerowych. Wyrzucając wręcz pieniądze, Gulf & Western sprzedał amerykańskie udziały Segi firmie Bally Manufacturing (znanej także ze stołów do pinballa). Japońskie udziały Segi zostały kupione za 38 milionów dolarów przez grupę inwestorów na czele z Rosenem i Hayao Nakayamą, japońskim biznesmenem posiadającym firmę dystrybutorską zakupioną przez Rosena w 1979. Nakayama stał się nowym prezesem Segi, zaś Rosen został szefem swojej filii w Stanach Zjednoczonych.

  Sega Nomad – trzecia konsola przenośna firmy Sega. Była to pomniejszona wersja 16-bitowej konsoli Sega Genesis, korzystała z takiego samego nośnika. Posiadała 3" ekran LCD który wyświetlał bardzo wyraźny obraz pozbawiony smużenia, ale można ją było podłączyć do telewizora. Tak samo jak w Sega Mega Jet, niemożliwe było podłączenie przystawki 32x lub Sega CD.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1984 roku, japoński konglomerat CSK kupił Segę i zmienił jej nazwę na Sega Enterprises Ltd., z siedzibą w Japonii i w dwa lata później firma zadebiutowała na tokijskiej giełdzie. Przyjaciel Davida Rosena, Isao Okawa, prezes CSK, stał się prezesem Segi. W 1986 roku, założono Sega of America, aby zdobyć rozwijający się rynek gier wideo w Stanach. Sega wprowadziła również konsolę pod nazwą Sega Master System i pierwszą z serii gier z Alexem Kiddem, który był jej maskotką do 1991 roku, gdy rolę tę przejął Sonic the Hedgehog.

  Na mapach: 51°29′10″N 0°18′36″W/51,486111 -0,310000 Brentford –- dzielnica Londynu położona 13 km na południowy zachód od Charing Cross w okręgu London Borough of Hounslow w hrabstwie ceremonialnym Wielki Londyn. Miasto położone jest przy ujściu rzeki Brent do Tamizy.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Większość konsoli z pierwszej serii nie była nawet sprzedawana w USA. Firmie udało się jednak osiągnąć europejski sukces dzięki wprowadzeniu konsoli Sega Master System. Pod koniec lat 80. XX wieku na rynku pojawiała się także 16-bitowa konsola Sega Mega Drive (w Ameryce znana jako Sega Genesis). Cechowały ją rewolucyjne rozwiązania, dzięki którym udało się ograniczyć monopol Nintendo na rynku gier wideo. Podobny sukces osiągnął kolejny produkt koncernu – konsola Sega Saturn, w której seryjnie montowano już CD-ROM. Następcą Saturna był 128-bitowy Dreamcast, który okazał się silną konkurencją dla 32-bitowego Sony PlayStation i 64-bitowego Nintendo 64.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Producent starał się też stworzyć produkt, który mógłby konkurować z popularnym Game Boyem firmy Nintendo. Stąd na rynku pojawiły się m.in. Sega Game Gear, Sega Mega Jet i Sega Nomad będąca przenośną wersją konsoli Mega Drive, zdolnej obsługiwać kartridże tejże konsoli.

  PlayStation 4 (PS4) – czwarta z rodziny PlayStation konsola gier wideo firmy Sony Computer Entertainment. Należy do ósmej generacji konsol.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Po 2000 roku[ | edytuj kod]

  1 listopada 2000 roku Sega Enterprises, Ltd. zmieniła nazwę na Sega Corporation. Na początku 2001 roku, w związku ze słabymi wynikami finansowymi oraz rosnącą konkurencją ze strony Sony, Microsoft i Nintendo, Sega zaprzestała produkcji konsoli Dreamcast i zajęła się wydawaniem swoich gier na konsole innych firm. Gry Segi ukazały się na takie platformy jak: Game Boy Advance, PlayStation 2, Xbox, GameCube, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Nintendo DS, Nintendo DSi, Nintendo 3DS, Wii U, PlayStation 4, Nintendo Switch oraz PC.

  Sony PlayStation 3 (potocznie PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3, obecnie PlayStation 3) – konsola gier wideo firmy Sony, trzecia w rodzinie PlayStation.Sega Saturn (po japońsku: セガサターン) – 32-bitowa konsola do gier firmy Sega wydana w Japonii 22 listopada 1994 a w północnej Ameryce w 11 maja 1995. W dniu premiery konsoli w Japonii sprzedano ok. 170 000 egzemplarzy. Przez pewien czas konkurent Sony PlayStation. Ponieważ konstrukcja została mocno zmodyfikowana tuż przed wprowadzeniem konsoli na rynek, Sega nie potrafiła tak usprawnić produkcji (czyli zmniejszyć kosztów), by nawiązać cenową walkę z firmą Sony. W momencie premiery cena konsoli w Japonii wynosiła 44 800 jenów (ok. 490 dolarów), w USA 399 dolarów, a produkt Sony był tańszy o ok. 100 dolarów. Początkowo konsola dobrze się sprzedawała i w ciągu 2 tygodni sprzedano 2,5 mln egzemplarzy. Wzrastająca popularność konsoli Sony PlayStation zmieniła jednak tę sytuację.

  1 października 2004 roku nastąpiła fuzja Segi i Sammy Corp., znanej głównie z gier Pachinko. 1 kwietnia 2015 doszło do reorganizacji grupy Sega, tworząc Sega Holdings Co., Ltd.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 会社概要 | セガ企業情報サイト, Sega [dostęp 2019-06-27] (jap.).
  2. IGN Presents the History of SEGA – IGN, IGN [dostęp 2019-06-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-24].
  3. Luke Plunkett, Meet The Four Americans Who Built Sega, Kotaku [dostęp 2019-06-27] (ang.).
  4. IBM turns 100: other surprisingly ancient technology companies, 16 czerwca 2011, ISSN 0307-1235 [dostęp 2019-06-27] (ang.).
  5. Daniel Sanchez-crespo, Daniel Sánchez-Crespo Dalmau, Core Techniques and Algorithms in Game Programming, New Riders, 2004, ISBN 978-0-13-102009-2 [dostęp 2019-06-27] (ang.).
  6. 会社沿革 | セガ企業情報サイト, Sega [dostęp 2019-06-27] (jap.).
  7. Sega and Sammy to Merge, IGN [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  8. Sega and Sammy complete merger, new holding company launched, GamesIndustry.biz [dostęp 2017-11-26] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa przedsiębiorstwa (ang.)
 • SG-1000 – konsola gier wideo stworzona przez firmę Sega, wydana w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, i innych regionach. Była to pierwsza próba wejścia Segi na rynek domowy, jej premiera odbyła się w tym samym dniu, co Nintendo Entertainment System od Nintendo. Sega wypuściła konsolę na rynek w kilku formach, poza pierwotnym modelem została wydana również jako komputer SC-3000 oraz lekko zmodyfikowane (np joystick zastąpiono padami) SG-1000 II. Sama SG-1000 przez rywalizację z NES nie odniosła sukcesu rynkowego mimo posiadania portów gier arcade od Segi, takich jak Zaxxon. Sega Mark III, pierwotnie planowane trzecia wersja konsoli, wyposażona m.in. w nowy chip odpowiedzialny za grafikę, i posiadająca własną bibliotekę gier - choć była wstecznie kompatybilna z grami z SG-1000 - została później wydana na zachodzie jako Sega Master System. W branży gier komputerowych mianem producenta określa się studio bądź zespół zajmujący się tworzeniem dzieł elektronicznej rozrywki, rzadziej natomiast określenie to jest stosowane do osoby kierującej produkcją danej gry. Producent gry może działać na zlecenie przedsiębiorstwa ją wydającego lub działać samodzielnie jako niezależne studio. Studia produkujące gry mogą tworzyć swe dzieła na liczne platformy sprzętowe (np. Windows, konsole Xbox 360, PlayStation 3) lub specjalizować się w produkcji gier na jedną platformę.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fuzja (ang. merger) – operacja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot.
  Redwood City – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Redwood City jest jednym z przedmieść San Francisco.
  Wii U – konsola gier wideo wyprodukowana przez japońską firmę Nintendo. Konsola została oficjalnie zapowiedziana 25 kwietnia 2011. Pojawiła się w sprzedaży 18 listopada 2012 roku w Ameryce Północnej. Premiera w Europie odbyła się 30 listopada, w Japonii 8 grudnia 2012. Prototyp Wii U został zaprezentowany 7 czerwca 2011 na targach E3.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.
  Game Boy (jap. ゲーム ボーイ) – seria przenośnych konsoli do gier produkcji japońskiej firmy Nintendo. Konsole z serii charakteryzowały się posiadaniem kontrolera krzyżakowego wzorowanego na konsoli Nintendo Entertainment System oraz miejsca na kartridże z grami. Konsole Game Boy przyczyniły się do zwiększenia popularności przenośnych konsol, stanowiąc protoplastę konsoli ósmej generacji takich jak Nintendo 3DS czy PlayStation Vita.
  Tokijska Giełda Papierów Wartościowych (jap.: 東京証券取引所 Tōkyō Shōken Torihikijo) – to największa giełda w Japonii i w Azji Wschodniej.
  Xbox 360 – druga konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Została opracowana we współpracy z IBM, ATI i NEC. Xbox 360 to następca konsoli Xbox, konkuruje z Sony PlayStation 3 i Nintendo Wii w ramach siódmej generacji gier konsolowych. Platforma zintegrowana jest z usługą Xbox Live, usługą pozwalającą graczom na rywalizację w trybie online i pobieranie treści, takich jak gry zręcznościowe, dema gier, filmy z gier, programy telewizyjne oraz filmy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.