• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • See Emily Play

  Przeczytaj także...
  Astronomy Domine (Pastor Astronomii) – utwór brytyjskiego zespołu Pink Floyd otwierający ich debiutancki album The Piper at the Gates of Dawn z 1967 r. Napisany i skomponowany przez wokalistę i gitarzystę Syda Barretta. Partię wokalną wykonali Barrett i klawiszowiec Richard Wright.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

  See Emily Play” – utwór brytyjskiej grupy Pink Floyd z 1967, napisany przez pierwszego frontmana formacji, Syda Barretta. Jest to drugi singiel w dyskografii zespołu, po „Arnold Layne”. Po raz pierwszy pojawił się na amerykańskiej wersji The Piper at the Gates of Dawn, w wersji brytyjskiej na albumie składankowym Relics. Na brytyjskiej liście UK Singles Chart zadebiutował 22 czerwca 1967 roku, będąc na niej 12 tygodni, najwyżej plasując się na miejscu 6.. Następnym utworem na Top 20 był dopiero dwanaście lat później „Another Brick in the Wall”. Utwór „See Emily Play” uważany jest za wybitny w dziedzinie rocka psychodelicznego.

  Pin Ups to album nagrany z 1973 przez Davida Bowiego zawierający nowe wersje klasycznych piosenek rockowych. W Anglii album wszedł na pierwsze miejsce na liście przebojów, w Ameryce dotarł do miejsca 23.Emily Young (ur. 1970), jest wielokrotnie nagradzanym angielskim reżyserem i scenarzystką. Laureatka Nagrody im. Carla Foremana dla najbardziej obiecującego debiutanta, przyznawanej podczas ceremonii rozdania BAFTA Awards.

  Początkowo utwór ten nosił tytuł „Games for May”.

  Tekst[]

  Piosenka opowiada o dziewczynce imieniem Emilia, którą Syd Barrett miał rzekomo zobaczyć w lesie po zażyciu środków halucynogennych. Według innych źródeł Emilia miała być znaną obecnie rzeźbiarką brytyjską Emily Young.

  Odbiór utworu[]

  Serwis internetowy Ultimate Classic Rock umieścił piosenkę na 3. miejscu najlepszych utworów autorstwa Syda Barretta, które wydane zostały pod szyldem Pink Floyd lub Barretta.

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.Another Brick in the Wall – tytuł trzech opartych na tym samym motywie muzycznym utworów brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd, pochodzących z wydanej w 1979 roku rock opery/concept albumu The Wall. Zatytułowane są odpowiednio Another Brick in the Wall Part I, Part II i Part III. Wszystkie są autorstwa basisty i ówczesnego lidera grupy, Rogera Watersa. Są to jedne z najbardziej znanych piosenek zespołu, a także jego największe hity - szczególnie Another Brick in the Wall Part II, które osiągnęło pierwsze pozycje na amerykańskich i brytyjskich listach przebojów, a także umieszczone zostało jako 375 utwór na liście 500 największych hitów wszech czasów sporządzonej przez magazyn Rolling Stone.

  Brytyjski tygodnik New Musical Express uznał kompozycję za jedną ze 100. najlepszych dzieł lat 60., lokując ją na pozycji 40..

  Inne wersje[]

  W lipcu 1973 r., legenda brytyjskiej muzyki – David Bowie – nagrał cover „See Emily Play”, który znalazł się na jego płycie Pin Ups, zawierającej aranżacje różnych artystów.

  Zobacz też[]

 • Astronomy Domine
 • Przypisy

  1. Schaffner, Nicholas (2005). "Have a Cigar". Saucerful of Secrets: The Pink Floyd Odyssey (nowe wydanie). London: Helter Skelter. p. 65. ISBN 1-905139-09-8.
  2. Pink Floyd, The* – See Emily Play (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-07-12].
  3. Albums and Singles for 'See Emily Play' (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2014-07-12].
  4. Guinness British Hit Singles 13th edition. London: Guinness World Records, 2000. ISBN 0-85112-111-X.
  5. Albums and Singles for 'another brisk in the wall' (ang.). officialcharts.com. [dostęp 2014-07-12].
  6. Matthew Horton, Tim Chester, Priya Elan: 100 best tracks of the '60s (ang.). nme.com. [dostęp 2014-07-12].
  7. MMR PRESENTS THE TOP 100 PSYCHEDELIC SONGS OF ALL TIME (ang.). madcapmusicreview.com. [dostęp 2014-07-12].
  8. Echoes FAQ Ver, 4.0 - 2/10
  9. Nicholas Schaffner: A Saucerful of Secrets: The Pink Floyd Odyssey. ISBN 0385306849.
  10. Michael Gallucci: Top 10 Syd Barrett / Pink Floyd Songs (ang.). ultimateclassicrock.com. [dostęp 2014-07-12].
  11. Bowie* – Pinups (ang.). discogs.com. [dostęp 2014-07-12].

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • O utworze na AllMusic
 • Rock psychodeliczny, rzadziej rock psychedeliczny (ang. Psychedelic rock) – gatunek muzyczny powstały w połowie lat 60 XX wieku, równocześnie po obu stronach Atlantyku.Roger Keith "Syd" Barrett (ur. 6 stycznia 1946 w Cambridge, zm. 7 lipca 2006 tamże) – angielski piosenkarz, gitarzysta rockowy, malarz. Członek zespołu Pink Floyd, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli psychodelicznego rocka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.
  Arnold Layne to pierwszy singel wydany przez brytyjski zespół Pink Floyd, krótko po podpisaniu kontraktu z EMI. Piosenkę napisał Syd Barrett - założyciel i pierwszy frontman grupy. Po wydaniu utwór osiągnął 20 miejsce na liście przebojów.
  The Piper at the Gates of Dawn – pierwszy album brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1967 roku. Płytę nagrano w 1967 roku w EMI Abbey Road Studios w Londynie, a ukazała się 5 sierpnia tego roku. Produkcją kierował Norman Smith, całość zrealizował Peter Bown, a zdjęcia na okładkę wykonał Vic Singh. Tytuł albumu został zaczerpnięty z baśni Kennetha Grahama "Wind in the willows" (w Polsce znanej pod tytułem "O czym szumią wierzby"), w której jeden z rozdziałów nosił taki właśnie tytuł. Album przez siedem tygodni znajdował się na liście 20 najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii, docierając najwyżej na szóste miejsce. Po wydaniu płyty i krótkich wakacjach, 13 września Pink Floyd wyjechali w trasę koncertową, rozpoczynając od występów w Kopenhadze, następnie w Irlandii, po czym nastąpiło krótkie tournée po Wielkiej Brytanii na przełomie września i października. 12 października zespół wystąpił w Oude Ahoy Club w Rotterdamie. Całość występu została zarejestrowana przez bootlegerów. W wersji CD materiał ten ukazał się w 1989 roku wydany przez włoską firmę "Bulldog". Po serii koncertów w Europie, 24 października Pink Floyd udali się w swą pierwszą podróż - tournée po Stanach Zjednoczonych. Koncerty okazały się jednak całkowitym niepowodzeniem, a "Piper..." nie wszedł nawet do "TOP 100" magazynu "Billboard". Wobec oczywistego niepowodzenia planowane koncerty zostały odwołane i zespół powrócił do Anglii.
  Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.