• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sedan - nadwozie

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nadwozie – część składowa pojazdu, ustawiona na podwoziu lub służąca do montażu jego elementów. Nadwozie składa się ze struktury nośnej i karoserii (poszycia). Pod względem struktury nośnej pojazdy dzielimy na konstrukcje ramowe (nadwozie nieniosące) i samonośne (samoniosące; bezramowe). Istnieją też konstrukcje pośrednie - nadwozie półniosące oraz samonośne z ramami częściowymi.
  Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.
  Sedan czterodrzwiowy
  (Volkswagen Passat)
  Sedan dwudrzwiowy
  (Lancia Kappa)
  Sedan hardtop bez słupków 4-drzwiowy
  (1957 AMC Rambler Rebel)
  Sedan – limuzyna
  (Lincoln Town Car)

  Sedan, kareta, notchback (ang. notch – szczebel, stopień; back – tył) – rodzaj trójbryłowego, zamkniętego nadwozia samochodu osobowego, z wyraźnie oddzielonym przedziałem silnikowym i bagażowym. W okresie od lat 50. do 90. XX wieku był to najczęściej spotykany rodzaj nadwozi samochodowych, obecnie wciąż nadwozie typu sedan uważane jest za klasyczne i eleganckie.

  American Motors Corporation (AMC) – amerykański koncern samochodowy, powstały w roku 1954 w wyniku fuzji przedsiębiorstw Nash-Kelvinator oraz Hudson Motor Car za cenę 198 milionów dolarów.Lincoln Town Car – flagowa limuzyna marki Lincoln, stworzona na bazie doskonale znanego z użytkowania przez policję i taksówkarzy w USA Forda Crown Victoria. Był to jeden z ostatnich tzw. "krążowników szos" - dużych, komfortowych limuzyn przygotowanych do jazdy po bezkresnych, amerykańskich "szosach". Samochód ten cechuje typowo-amerykański silnik V8 4,6 litra o niewielkiej (w porównaniu do napędów stosowanych w europejskich autach tego typu) mocy 239 KM i bardzo miękkie zawieszenie (sprawdzające się na drogach w USA, jednak fatalne dla poruszania się w Europie). Z tego względu sprzedaż koncern Ford ograniczył tylko do USA i Kanady.
  Sedan dwudrzwiowy (często nazywany Coupé) nadwozie zamknięte (4-6 miejsc siedzących), 4 okna boczne, szyby opuszczane tylko w drzwiach. Boczne okna rozdzielane są stałymi słupkami będącymi elementami nośnymi nadwozia. Sedan czterodrzwiowy obszerne nadwozie zamknięte, z 4-6 wygodnymi miejscami siedzącymi, boczne okna rozdzielone stałymi słupkami. Sedan hardtop Hard Top (ang. – twardy dach) oznacza sztywny, nakładany, bądź zamontowany na stałe dach, często odróżniający się fakturą (materiałem z jakiego jest wykonany) od reszty nadwozia. Ze względu na jego budowę, nadwozie to charakteryzuje się brakiem słupków pomiędzy bocznymi oknami. Szyby w drzwiach opuszczają się w całości (jeśli występuje ramka dookoła szyby to opuszcza się razem z szybą). Rodzaj ten rozpowszechniony był głównie w USA w latach 60. Reszta nadwozia podobnie jak sedan 2- lub 4-drzwiowy.

  Luksusowe, duże nadwozie tego typu nazywamy limuzyną (nazwa ta stosowana jest także czasami na określenie każdego 4-drzwiowego nadwozia typu sedan)

  Słupek nadwozia, (słupek dachowy) to element nadwozia pojazdu podtrzymujący dach. Słupki nadwozia posiadają swoje umowne nazwy:Lancia Kappa – samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez włoską firmę Lancia w latach 1994 - 2001. Samochód zastąpił flagowy model marki – Thema. W 2001 roku auto zostało zastąpione przez Lancię Thesis. Kappa oferowana była jako sedan, coupe oraz kombi i była dostępna wyłącznie z kierownicą po lewej stronie.
  Kia Magentis (znana też jako Optima , Optima Regal lub Lotze) - samochód osobowy segmentu D typu sedan produkowany przez koncern Hyundai, a dokładniej przez markę Kia Motors. Obecnie produkowana jest druga generacja tego modelu.Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Volkswagen Passat - samochód osobowy klasy średniej niemieckiej marki Volkswagen produkowany od 1973 roku. W 2013 roku niemiecka firma świętowała 40. rocznicę debiutu tego modelu. Przez ten czas na całym świecie sprzedano ponad 20 mln Passatów w różnych wariantach, przy czym w największej liczbie wyprodukowano generację drugą: nabywców znalazło 5,5 mln egzemplarzy Passata B2.
  Polski Fiat 125p – samochód osobowy klasy średniej produkowany w FSO na Żeraniu od 28 listopada 1967 do 29 czerwca 1991 na podstawie umowy licencyjnej z włoską firmą FIAT z 1965 roku. Po wygaśnięciu licencji w 1983 roku nazwę zmieniono na FSO 125p.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.