• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sedan - krater

  Przeczytaj także...
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.Poligon Nevada (ang. Nevada Test Site) znajduje się ok. 105 km na północny zachód od Las Vegas w hrabstwie Nye na obszarze Strefy Sił Powietrznych Nellis. Zarządzany przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych.
  Storax Sedan – płytki podziemny test nuklearny dokonany na poligonie nuklearnym w Nevadzie 6 lipca 1962 jako część Operacji Plowshare, służący do zbadania możliwości stosowania broni atomowej dla potrzeb górnictwa, tworzenia kraterów i innych cywilnych zastosowań. Powstały w wyniku wybuchu krater Sedan jest największym stworzonym przez człowieka kraterem w Stanach Zjednoczonych.

  Sedankrater powstały w wyniku próbnej eksplozji nuklearnej o nazwie Sedan znajdujący się na poligonie atomowym w stanie Nevada. Krater jest widoczny z orbity okołoziemskiej gołym okiem.

  Test atomowy – zgodnie z traktatem o ograniczeniu testów jądrowych, test jądrowy to jedna, dwie lub więcej eksplozji jądrowych wywołanych w ciągu 0,1 sekundy jedna od drugiej w obszarze o promieniu 2 kilometrów.Krater uderzeniowy – koliste zagłębienie (lub zniekształcenie) na powierzchni ciała niebieskiego, spowodowane upadkiem meteorytu, planetoidy lub komety. Kratery są najczęściej spotykanymi elementami rzeźby powierzchni ciał o budowie skalistej i skalno-lodowej w Układzie Słonecznym, o ile ciało jest pozbawione atmosfery, a jego powierzchnia nie została przekształcona przez procesy geologiczne. Obserwowalna gęstość występowania kraterów uderzeniowych zawiera informację o wieku struktury geologicznej zawierającej te kratery i o intensywności procesów geologicznych. Na przykład, Io (księżyc Jowisza) jest niemal zupełnie pozbawiony kraterów meteorytowych.

  W wyniku wybuchu atomowego przemieszczono ponad 12 milionów ton ziemi. Miejsce odwiedzane jest przez około 10 tysięcy turystów rocznie.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sedan Crater (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: Sedan Crater (ang.). U.S. Department of the Interior, U.S. Geological Survey. [dostęp 2019-08-17].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.