• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Secret Garden

  Przeczytaj także...
  Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.James Brolin, właściwie Craig Kenneth Bruderlin (ur. 18 lipca 1940 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny i filmowy.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Secret Gardenirlandzko-norweski duet grający muzykę instrumentalną, wchodzącą w nurt muzycznego neoklasycyzmu i new age.

  W skład zespołu wchodzi irlandzka skrzypaczka Fionnuala Sherry i norweski kompozytor i pianista Rolf Løvland. Secret Garden sprzedał ponad 3 miliony płyt i wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1995, wykonując utwór Nocturne. Była to pierwsza i jak dotąd jedyna w historii konkursu, zwycięska kompozycja, o charakterze niemal wyłącznie instrumentalnym. Tekst piosenki, śpiewany przez norweską wokalistkę Gunnhild Tvinnereim dodano w zasadzie tylko ze względów regulaminowych, a sama wykonawczyni nie była członkiem zespołu. Rolf Løvland był także współautorem piosenki "La det swinge" (Let it swing), która zapewniła Norwegii pierwsze zwycięstwo w konkursie, w roku 1985.

  You Raise Me Up – popularna piosenka, która została skomponowana przez duet Secret Garden. Muzyka została napisana przez Rolfa Løvlanda z Secret Garden, a słowa do utworu napisał Brendan Graham.New age – gatunek muzyczny luźno nawiązujący do ruchu New Age. Spory odsetek utworów new age stanowią kompozycje instrumentalne i elektroniczne, aczkolwiek częste są także aranżacje wokalne. Enya, która uzyskała nagrodę Grammy za swoją muzykę new age, śpiewa w wielu językach, włącznie z łaciną, aczkolwiek sama artystka twierdzi, iż nie ma żadnego związku pomiędzy nią, a new age. Podobnie jest z grupą muzyczną Enigma, która twierdzi, iż nie ma z new age nic wspólnego, choć jej utwory mogą być mylnie z tym kierunkiem kojarzone. Medwyn Goodall, nie tak szeroko znany, polega głównie na efektach elektronicznych, chociaż używa także gitary akustycznej.

  Sukces na Eurowizji zbiegł się z sukcesem ich pierwszego albumu Songs from a Secret Garden. Płyta osiągnęła status platynowej w Norwegii i Korei Południowej, status złotej w Irlandii, Hongkongu i Nowej Zelandii oraz przez dwa lata okupowała miejsce na liście Billboard New Age (w latach 1996, 1997). Barbra Streisand wykorzystała utwór Heartstrings, pochodzący z tej płyty, jako bazę do piosenki I've dreamed of You on her z albumu A Love Like Ours. Piosenka ta towarzyszyła także jej ślubowi z Jamesem Brolinem.

  Songs from a Secret Garden – debiutancki album studyjny duetu Secret Garden, wydany 16 kwietnia 1996. Na płycie znajduje się zwycięska piosenka Konkursu Piosenki Eurowizji z 1995 roku, Nocturne.Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  Album White Stones wydany w 1997, również dotarł do czołowej dziesiątki rankingu Billboard New Age, później triumf święciły płyty: Dawn of a New Century (1999), Dreamcatcher (2001) oraz Once In a Red Moon.

  Najbardziej znanym utworem Secret Garden jest You Raise Me Up, wykonywany przez Briana Kennedy'ego (później także przez m.in. Sissel i Westlife). Kompozycja ta wykorzystuje rytmy folkowe a do jej skomponowania posłużyła irlandzka piosenka Danny Boy.

  Neoklasycyzm (neo- + klasycyzm – łac. classicus pierwszorzędny) – zespół różnorodnych tendencji w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze nawiązujących do nurtu klasycystycznego, renesansu lub baroku, pojawiających się na przestrzeni wieków XIX i XX.Dawn of a New Century – trzeci album studyjny duetu Secret Garden, wydany 20 kwietnia 1999 roku. Szkocka diva Karen Matheson wystąpiła jako solistka w utworze Prayer.

  Dyskografia[edytuj kod]

  Albumy Secret Garden w porządku chronologicznym:

  Albumy studyjne[edytuj kod]

 • Songs from a Secret Garden (1996)
 • White Stones (1997)
 • Dawn of a New Century (1999)
 • Once in a Red Moon (2002) z gościnnym udziałem Juliana Lloyd Webbera
 • Earthsongs (2005)
 • Inside I'm Singing (2007)
 • Winter Poem (2011)
 • Sometimes When It Rains (2013)
 • Kompilacje[edytuj kod]

 • Dreamcatcher (2001)
 • The Ultimate Secret Garden (2004; Azja)
 • Dreamcatcher (2004; Australia)
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Oficjalny kanał w serwisie YouTube
 • Brian Edward Patrick Kennedy (ur. 12 października 1966 r. w Belfaście, Irlandia Północna) – irlandzki piosenkarz, autor tekstów, reprezentował Irlandię w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2006 roku.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Westlife – irlandzki (Sligo) boysband wykonujący muzykę pop. Tworzyli go: Kian Egan, Shane Filan, Mark Feehily, Nicky Byrne. Do 2004 r. członkiem boysbandu był również wokalista Brian McFadden.
  Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
  White Stones – drugi album studyjny duetu Secret Garden, wydany 15 kwietnia 1997 roku. Album został wydany ponownie 8 grudnia 1999 roku, zawierał dodatkowo jako bonus norweskojęzyczną wersję utworu Nocturne.
  Platynowa płyta – wyróżnienie na lokalnym rynku dla wydawnictwa fonograficznego za odpowiednio wysoką sprzedaż egzemplarzy (różne progi w różnych krajach, poza tym zależne od typu nośnika fonograficznego). Jest formą wyróżnienia za „kasowość” nagrań – większej rangi niż złota płyta, a mniejszej niż diamentowa. Może mieć wartość wielokrotną.
  40. Konkurs Piosenki Eurowizji 1995 odbył się 13 maja 1995 w Point Theatre, w Dublinie, w Irlandii. Festiwal prowadziła Mary Kennedy. Jest to ostatni konkurs mający tylko jednego prowadzącego. W tym roku przerwał się ciąg zwycięstw Irlandii, którymi cieszyła się w 1992, 1993 i 1994 roku. Tym razem laur zwycięstwa powędrował do Norwegii, za sprawą zespołu Secret Garden i ich piosenki "Nocturne". Większość utworu to solo skrzypiec, a skrzypaczka Fionnuala Sherry pochodzi z... Irlandii!

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.