• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sebastiano Caboto

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Sebastian Cabot

  Sebastiano Caboto (ur. 1472 w Wenecji, zm. ok. 1557 w Londynie), włoski podróżnik i odkrywca w służbie angielskiej i hiszpańskiej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Sebastian był synem innego wielkiego odkrywcy Johna Cabota. Wraz z nim uczestniczył w angielskiej wyprawie poszukującej Przejścia Północno-Zachodniego, która miała miejsce w 1497. Wtedy to stał się współodkrywcą Cieśniny Hudsona i Zatoki Hudsona. Gdy po niepowodzeniach wypraw północnych Anglia odstąpiła od dalszego ich prowadzenia, Sebastian Cabot wstąpił na służbę hiszpańską. Jako główny pilot floty hiszpańskiej w 1526 odbył podróż do ujścia południowoamerykańskiej rzeki La Plata, którą pożeglował w górę, docierając aż do Parany i Paragwaju. Żeglując w górę tych rzek dotarł w okolice dzisiejszego miasta Asuncion. Naczelnym celem wyprawy było znalezienie drogi okrążającej kontynent południowoamerykański. Sądzono początkowo, iż La Plata jest początkiem przesmyku, prowadzącego do Oceanu Spokojnego. Wobec niepowodzenia wyprawy Cabot został zwolniony ze służby i w późniejszych latach powrócił do Anglii, gdzie w 1547 został mianowany naczelnym dowódcą floty angielskiej. Sebastian Cabot okazał się równie zdolnym organizatorem, co i nawigatorem i dał podwaliny pod późniejszą potęgę morską Anglii. Poddał pomysł poszukiwania Przejścia Północno-Wschodniego jako alternatywnej drogi do Chin, co zapoczątkowało serię angielskich wypraw subarktycznych. Cabot był autorem słynnej mapy świata z 1544.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Giovanni Caboto, znany pod angielską wersją swego imienia jako John Cabot (ur. 1450 w Genui, zm. 1499) – włoski żeglarz, pływający pod angielską banderą.
  Przejście Północno-Zachodnie – morska droga z Europy do wschodniej Azji prowadząca drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Istnienie tego szlaku zostało teoretycznie udowodnione przez angielskich geografów w końcu XV wieku.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  La Plata (hiszp. Río de la Plata, port. Rio da Prata) – olbrzymie, największe na świecie estuarium powstałe z połączenia ujściowych odcinków rzek Parany i Urugwaj do Oceanu Atlantyckiego.
  Paraná (hiszp. Río Paraná, port. Rio Paraná) – rzeka w Ameryce Południowej, która płynie przez terytorium Brazylii, Paragwaju i Argentyny.
  Przejście Północno-Wschodnie – droga morska łącząca Europę z Pacyfikiem biegnąca wzdłuż północnych brzegów Eurazji, przez Morze Barentsa, Karskie Wrota, Morze Karskie, Cieśninę Wilkickiego, Morze Łaptiewów, Morze Wschodniosyberyjskie, Cieśninę De Longa, Morze Czukockie i Cieśninę Beringa.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Paragwaj (port. Rio Paraguai, hiszp. Río Paraguay) – rzeka w Ameryce Południowej, w środkowej części kontynentu. Jej długość wynosi 2600 km, a powierzchnia dorzecza 1150 tys. km². Wypływa z Brazylii, z wyżyny Mato Grosso. Przepływa przez kotlinę Pantanal i nizinę Gran Chaco.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.