• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seattle Seahawks

  Przeczytaj także...
  Polish Bowl I – pierwszy w historii finał Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, rozegrany 12 listopada 2006 roku o godzinie 12:30 na stadionie Marymont w Warszawie, w którym Warsaw Eagles pokonali Pomorza Seahawks 34:6, uzyskując tym samym premierowy tytuł mistrza Polski. MVP spotkania wybrano gracza zwycięzców - Adama Zająca.SuperFinał – finałowy mecz Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA), decydujący o mistrzostwie Polski (zdobyciu tytułu mistrza kraju), organizowany przez Polski Związek Futbolu Amerykańskiego (PZFA). Początkowo nazwa brzmiała Polish Bowl. Nazwa ta została wymyślona przez Amerykanów mieszkających w Polsce i pochodzi od oficjalnego określenia spotkania finałowego rozgrywek NFL — Super Bowl. Pierwszy mecz został rozegrany 12 listopada 2006 w Warszawie na stadionie Marymont, pomiędzy dwoma najlepszymi drużynami w sezonie zasadniczym. Od 2007 SuperFinał jest rozgrywany miedzy zwycięzcami Półfinałów.
  Tampa Bay Buccaneers (w skrócie wśród kibiców The Bucs, czyli Bukanierzy) – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Tampa na Florydzie. Drużyna należy do Dywizji Południowej w konferencji National Football Conference w lidze National Football League. Zespół powstał w 1976 roku. Największym osiągnięciem Piratów jest zdobycie mistrzostwa ligi NFL w sezonie 2002, gdy pokonali oni w finale Super Bowl XXXVII rozgrywanym w San Diego w Kalifornii drużynę Oakland Raiders, także piratów, wynikiem 48:21.

  Seattle Seahawks – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Seattle, w stanie Waszyngton. Seahawks zostali zgłoszeni do NFL w 1976 roku, a po reformie systemu rozgrywek w 2002 roku, przydzielono ich do Dywizji Zachodniej NFC. Obecnie, największym osiągnięciem drużyny jest zwycięstwo w finale rozgrywek Super Bowl w 2014 roku.

  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze plany założenia klubu futbolowego w Seattle urodziły się 15 czerwca 1972. Pomysłodawcami byli biznesmeni i lokalne władze miasta. Już w grudniu 1974 roku, obecny komisarz ligi NFL, Pete Rozelle oficjalnie ogłosił, iż została podpisana umowa franczyzy.

  Seahawks Gdynia - polski zespół futbolu amerykańskiego, członek Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego, występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Aktualny mistrz Polski 2012.Offensive tackle (OT) (T) - pozycja zawodnika formacji ataku w futbolu amerykańskim i kanadyjskiego. Zawodnik ten należy do offensive line.

  Pierwszym trenerem Jastrzębi był Jack Patera, dla którego to był to pierwszy klub, gdzie miał szanse zostać głównym coachem (wcześniej był asystentem w zespole Minnesota Vikings). Został on zaprezentowany na konferencji prasowej w styczniu 1976, a specjalny draft dla dwóch nowych drużyn (właśnie Seattle oraz Tampa Bay Buccaneers) zorganizowano 3 miesiące później.

  Wide receiver (WR) (skrzydłowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku a jego zadaniem jest odbiór piłki podawanej przez rozgrywającego i jak najdalszy bieg z nią. Najczęściej skrzydłowy biegnie w wyznaczonym w zagrywce kierunku i w odpowiednim momencie odwraca się lub wyciąga ręce i łapie piłkę. Z tego powodu bywają najczęściej jednymi z najszybszych i najzwinniejszych zawodników w drużynie.Polish Bowl III był trzecim finałem o mistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiej. Został on rozegrany 18 października 2008 roku na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

  Seahawks w swoim dorobku mają 6 zwycięstw w poszczególnych dywizjach: w latach 1988 i 1999, byli pierwszą siłą w Dywizji Zachodniej AFC z wynikiem 9-7-0. Po dołączeniu do NFC, czterokrotnie z rzędu wygrywali NFC West w latach 2004, 2005, 2006 i 2007. Dopiero w 2008 roku ich hegemonię potrafił przerwać zespół z Arizony. Dwa lata później, zapisali się w historii ligi, jako pierwszy zespół awansujący do play-offów z ujemnym stosunkiem wygranych meczów do przegranych (7-9). Skazywani na natychmiastową porażkę, w Wild Card Games (pol. runda dzikich kart), pokonali broniących mistrzów NFL, New Orleans Saints. Ogólny bilans występów The Hawks w play-offach to 8 zwycięstw i 11 porażek.

  New Orleans Saints - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości w Nowym Orleanie, w stanie Luizjana. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Południowej NFC w lidze NFL. Zespół przystąpił do rozgrywek w lidze NFL w 1967 roku. W drużynie w latach siedemdziesiątych występował Polak, Ryszard Szaro.Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (skrót PLFA) – rozgrywki ligowe futbolu amerykańskiego w Polsce, składająca się z czterech klas rozgrywkowych oraz rozgrywek juniorskich. Zarządzana oraz założona w 2006 z inicjatywy Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (PZFA).

  Sehawks pokonali Denver Broncos w XLVIII finale Super Bowl 43:8.

  Numery zastrzeżone[ | edytuj kod]

 • 12 - analogia do "12th man" (12. zawodnik) - podobnie jak w piłce nożnej, chodzi tu o kibiców. Numer zastrzeżony od 1984 roku.
 • 71 - Walter Jones - LT, występował w Seahawks przez 13 sezonów (od 1997 do 2009 roku). Numer zastrzeżony od 2010 roku.
 • 80 - Steve Largent - WR, który występował w drużynie w latach 1976-1989. Numer zastrzeżony od 1996 roku.
 • 96 - Cortez Kennedy - DT Seahawks w latach 1990-2000. Numer zastrzeżony od 2012 roku.
 • Dotychczasowi trenerzy[ | edytuj kod]

  Skład[ | edytuj kod]

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

  W Polsce założono klub, który swą nazwę wziął od popularnych Jastrzębi. Drużyna Seahawks Gdynia obecnie występuje w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego, a jej największym osiągnięciem jest dwukrotny występ w Polish Bowl w latach 2006 i 2008. W roku 2012 Mistrz Polski w meczu, który był rozegrany w Warszawie na Stadionie Narodowym w obecności ok. 23000 widzów.

  Arizona Cardinals - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Phoenix w stanie Arizona. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji NFC ligi NFL.National Football Conference (skrót: NFC, Krajowa Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Super Bowl 2014 final score: Seahawks destroy woeful Broncos 43-8 (ang.). [dostęp 2018-10-16].
  2. Pete Carroll Record, Statistics, and Category Ranks, Pro-Football-Reference.com [dostęp 2020-07-02] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona klubu
 • National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.Minnesota Vikings - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Minneapolis, w stanie Minnesota. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji NFC ligi NFL.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.727 sek.