• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seattle Mariners

  Przeczytaj także...
  Safeco Field – stadion baseballowy w Seattle w stanie Waszyngton, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Seattle Mariners.World Series – mecze finałowe ligi MLB, o które walczą zwycięzca National oraz American League. World Series gra się od 1903 , a pierwszym zwycięzcą byli Boston Americans. World Series rozgrywane są najczęściej w październiku, po eliminacjach oraz mistrzostwach obydwu lig. Gra się do 4 wygranych meczów - zasada best of 7 (oprócz lat 1903, 1919, 1920, 1921, gdy grano do 5 zwycięstw). Najczęściej bo aż 27 razy, triumfował zespół New York Yankees.
  George Kenneth Griffey Jr. (ur. 21 listopada 1969) – amerykański baseballista, który występował na pozycji środkowozapolowego przez 22 sezony w Major League Baseball. Jest synem Kena Griffeya, Sr..

  Seattle Mariners – drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Seattle w stanie Waszyngton.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy mecz w Major League Baseball zespół rozegrał 6 kwietnia 1977 na stadionie Kingdome w obecności 57 762 widzów; przeciwnikiem był California Angels. Pierwszy awans do postseason Mariners wywalczyli w sezonie 1995, kiedy to ulegli w American League Championship Series Cleveland Indians 2–4. W 1997 w All-Star Game wystąpiło pięciu zawodników Mariners: Randy Johnson, Ken Griffey Jr., Jay Buhner, Joey Cora oraz Dan Wilson, a zespół awansował ponownie do postseason, gdzie przegrał w Division Series z Baltimore Orioles.

  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.
  Félix Hernández jako zawodnik Mariners rozegrał 23. w historii Major League perfect game.
  Mariner Moose – maskotka Seattle Mariners.

  W 1999 klub przeniósł się na nowy obiekt Safeco Field, mogący pomieścić 47 000 widzów. W sezonie 2000 po wyeliminowaniu Chicago White Sox w Division Series Mariners awansowali do American League Championship Series, w których zostali pokonani przez New York Yankees 2–4. Rok później klub wyrównał rekord Chicago Cubs z sezonu 1906, zwyciężając w 116 meczach w sezonie zasadniczym, jednak nie zdołał awansować do World Series, po przegraniu finałów American League z New York Yankees 1–4.

  Randall David Johnson (ur. 10 września 1969) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 22 sezony w Major League Baseball.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

  W latach 2002–2013 Mariners tylko raz osiągnęli dodatni bilans zwycięstw i porażek i ani razu nie uzyskali awansu do postseason.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Zastrzeżone numery[ | edytuj kod]

  Od 1997 numer 42 zastrzeżony jest przez całą ligę ku pamięci Jackie Robinsona, który jako pierwszy Afroamerykanin przełamał bariery rasowe w Major League Baseball.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mariners Timeline (ang.). mariners.com. [dostęp 31 grudnia 2012].
  2. Seattle Mariners Team History & Encyclopedia (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 31 grudnia 2012].
  3. 1995 League Championship Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 31 grudnia 2012].
  4. Safeco Field History (ang.). mariners.com. [dostęp 31 grudnia 2012].
  5. 2000 League Championship Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 31 grudnia 2012].
  6. Games Won by Teams Records (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 31 grudnia 2012].
  7. 2001 League Championship Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 31 grudnia 2012].
  8. Seattle Mariners 40-Man Roster (ang.). mariners.com. [dostęp 19 sierpnia 2018].
  9. Seattle Mariners Coaching Staff (ang.). mariners.com. [dostęp 8 marca 2018].
  10. MAriners Retired Numbers (ang.). mariners.com. [dostęp 30 grudnia 2012].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Oficjalna strona klubu

  American League Championship Series (ALCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do American League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do American League Championship Series, zaś wygrany zespół w ALCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles Angels of Anaheim - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Anaheim w stanie Kalifornia.
  Félix Abraham Hernández García (ur. 8 kwietnia 1986) – wenezuelski baseballista, występujący na pozycji miotacza w Seattle Mariners. Nosi przydomek King Felix.
  Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
  Perfect game – to pełny mecz rozegrany przez miotacza, w którym nie dopuścił do zdobycia bazy przez drużynę atakującą, w jakikolwiek sposób (uderzenie, walk, błąd, hit by pitch). Perfect game jest zawsze no-hitterem i shutoutem. W 143–letniej historii Major League Baseball rozegrano 23 perfect games, po raz pierwszy w 1880 roku, zaś w Nippon Professional Baseball 16.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Chicago Cubs – amerykańska drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League. Ma siedzibę w Chicago w stanie Illinois. Dwukrotny zwycięzca w World Series. Cubs są określani przez fanów i media jako The North Siders, ponieważ stadion Wrigley Field mieści się na północy miasta Chicago; inny przydomek zespołu to The Cubbies.
  Chicago White Sox - drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Chicago, w stanie Illinois. Trzykrotny zwycięzca w World Series.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.