• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seattle  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wieczna lub wieloletnia zmarzlina, zwana też czasem wieczną marzłocią lub marzłocią trwałą lub zlodowaceniem podziemnym lub (ang.) permafrostem – zjawisko trwałego (minimum dwa kolejne lata) utrzymywania się części skorupy ziemskiej w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody niezależnie od pory roku. Powstaje w warunkach suchego i jednocześnie zimnego klimatu (o średniej temperaturze powietrza poniżej –11 stopni Celsjusza). Obejmuje około ⁄5 Alaski, większość północnej Kanady i ⁄3 Syberii (ciągła zmarzlina występuje prawie wyłącznie we wschodniej Syberii, w zachodniej jest obecna tylko na północnym wybrzeżu oceanu). Ciągła zmarzlina sięga aż do północnej Mongolii, punktowo występuje też w Górach Skandynawskich i na Grenlandii. Natomiast nieciągłe zmarzliny zajmują także większość Tybetu, są też znane z Alp. Wieczną zmarzlinę odkryto również w północno-wschodniej Polsce, w okolicy Suwałk na głębokości 357 metrów poniżej poziomu gruntu. Jest to pozostałość po zmarzlinie z okresu ostatniego zlodowacenia, która przetrwała dzięki specyficznym warunkom geologicznym, tak zwanej suwalskiej anomalii geotermiczno-hydrogeochemicznej.Autostrada międzystanowa nr 5 (ang. Interstate 5, I-5) – amerykańska autostrada międzystanowa o długości 1381,29 mil (2222,97 km) znajdująca się na Zachodnim Wybrzeżu, przebiegająca przez Kalifornię, Oregon i Waszyngton, równolegle do linii brzegowej Oceanu Spokojnego. Rozpoczyna się w San Diego na granicy z Meksykiem, a kończy w Blaine na granicy z Kanadą, około 40 km na południowy wschód od Vancouver. Jest tym samym jedyną autostradą międzystanową, która dotyka zarówno meksykańskiej jak i kanadyjskiej granicy. Budowana była etapami od 1956 do 1979.
  Demografia[]

  Według spisu z 2000 roku, miasto zamieszkane było przez 563 374 osoby, które tworzyły 258 499 gospodarstw domowych oraz 113 400 rodzin. 67,1% ludności miasta należy do białej rasy, 16,6% to Azjaci, 9,7% to Afroamerykanie, 2,38% ludność innych ras, 1% rdzenni Amerykanie, 4,46% ludność wywodząca się z dwóch lub większej liczby ras, 1,5% mieszkańcy wysp Pacyfiku, 6,3% to Hiszpanie lub Latynosi. W ostatnich dekadach w Seattle nastąpił gwałtowny wzrost legalnej i nielegalnej imigracji. Latynosi to najszybciej powiększająca się grupa etniczna w stanie Waszyngton, w samych latach 2000–2002 ich liczba zwiększyła się o 10%.

  Smith Tower jest najstarszym wieżowcem w Seattle. Budowa 149 metrowego wieżowca rozpoczęła się w roku 1910. Po ukończeniu budowy w roku 1914 budynek był czwartym co do wielkości drapaczem chmur na świecie. W latach 1914-1962 był najwyższym budynkiem na Zachodnim Wybrzeżu USA.Dee Dee Rainbow (albo Rainbow Lady, ur. w 1933) – emerytowana nauczycielka plastyki, która przez 30 lat pracowała w szkołach publicznych w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Jest artystką-ceramikiem, która w swojej kolorowej pracowni wykonuje ręcznie rzeźbione, zdobione szkłem smoki i anioły według własnego projektu.

  2,2% mieszkańców deklaruje pochodzenie polskie.

  Seattle znajduje się na 2. miejscu w rankingu 50 miast USA o największym odsetku osób o orientacji homoseksualnej. W Seattle 12,9% osób deklaruje taką orientację.

  Średni roczny dochód w mieście na gospodarstwo domowe wynosi 45 736 USD, a średni roczny dochód na rodzinę to 62 795 USD. Średni dochód mężczyzny to 40 929 USD, kobiety 35 134 USD. Średni roczny dochód na osobę wynosi 30 306 USD. 6,9% rodzin i 11,8% populacji miasta żyje poniżej minimum socjalnego, z czego 13,8% to osoby poniżej 18 lat, a 10,2% to osoby powyżej 65. roku życia.

  Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.Redmond - miasto położone w stanie Waszyngton, które jest siedzibą Microsoftu i oddziału amerykańskiego Nintendo. W mieście znajduje się dużo parków i terenów zielonych.

  Szacuje się, że 1,25% mieszkańców Seattle jest bezdomnych, z czego 14% to dzieci i „młodzi dorośli”.

  W 2005 magazyn „Men’s Fitness” okrzyknął Seattle miastem o najniższym wskaźniku otyłości w USA.

  Zmiany liczby ludności Seattle

  Infrastruktura[]

  Ważne budynki[]

 • Columbia Center – najwyższy budynek w Seattle
 • Space Needle – wysoka wieża widokowa i maszt telewizyjny, główny symbol Seattle
 • Smith Tower – najstarszy drapacz chmur w mieście. Był najwyższym budynkiem na całym zachodnim wybrzeżu od czasu jego wybudowania w 1914 aż do 1962, kiedy najwyższym budynkiem stała się wieża Space Needle.
 • 1201 Third Avenue – drugi co do wysokości wysokościowiec w Seattle, w którym do 2008 znajdowała się siedziba największego upadłego banku w historii świata, w kryzysie finansowym 2007/2008, hipoteczno-oszczędnościowego banku Washington Mutual Inc. (WaMu).
 • Transport[]

  Od wielu lat Seattle jest głównym przesiadkowym centrum żeglugi promowej Washington State Ferries na wodach Puget Sound.

  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Czasy, w których w Seattle dominowała tradycyjna kolej i tramwaje odchodzą w zapomnienie. Te formy transportu zastępowane są przez dobrze rozwiniętą sieć autobusową i nowe nitki szybkiej kolei miejskiej, Light Rail. Poza tym w Seattle, tak jak w każdym mieście północno-zachodniego USA, dominuje prywatny transport samochodowy. Główne autostrady w mieście to:

  Everett – miasto w USA, w stanie Waszyngton, w zespole miejskim Seattle, przy ujściu rzeki Snohomish do zatoki Puget (Ocean Spokojny). Około 91,5 tys. mieszkańców. W tym mieście znajduje się fabryka samolotów Boeing.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
 • Autostrada międzystanowa nr 5, która łączy aglomerację Seattle/Everett/Tacoma na północy z granicą z Kanadą (i dalej do kanadyjskiej aglomeracji Vancouver) oraz na południe, w USA z aglomeracjami: Portland, San Francisco, Los Angeles, San Diego, oraz doprowadza przez San Francisco do aglomeracji stołecznej stanu Kalifornia, Sacramento.
 • Autostrada międzystanowa nr 90, która podobnie jedną podwójną nitką łączy miasto Seattle z głębią kontynentu, w tym z aglomeracjami: Chicago, Cleveland, Boston oraz Buffalo.
 • Transport publiczny[]

  Pierwsze tramwaje pojawiły się w 1889 roku. Pojawienie się pierwszych sieci tramwajowych spowodowało, że pociągi powoli odchodziły w zapomnienie. Tradycyjne połączenie kolejowe Tacoma-Seattle zostało zamknięte w 1929, a Everett-Seattle w 1939. Zostały one zastąpione masowo rozwidlonym, rozwiniętym systemem autostrad międzystanowych i stanowych.

  Women’s National Basketball Association (WNBA) – organizacja kierująca profesjonalną ligą koszykówki kobiet w Stanach Zjednoczonych. Utworzona w 1996 na wzór NBA, rozpoczęła rozgrywki w 1997. WNBA gra latem, gdy sezon NBA się już skończył. Większość zespołów gra w tym samym mieście, gdzie jego męski pierwowzór z NBA. Liga musi jeszcze zdobywać popularność i powodzenie finansowe, jak starsza siostra – NBA.Pięćdziesiąt twarzy Greya (ang. Fifty Shades of Grey) – angielska powieść erotyczna autorki E.L. James (prawdziwe nazwisko Erika Mitchell). Akcja rozgrywa się głównie w Seattle. Książka opisuje relacje i stosunki seksualne między absolwentką uniwersytetu Anastasią Steele a młodym biznesmenem Christianem Greyem, w tym stosunki sadomasochistyczne. Książka jest skierowana do kobiet. Powstała na skutek fascynacji autorki sagą Zmierzch, pierwotnie jako fan fiction. Powieść odniosła ogromny sukces: 1 sierpnia 2012 księgarnia internetowa Amazon.com ogłosiła, że w Wielkiej Brytanii Pięćdziesiąt twarzy Greya sprzedało się w większej liczbie egzemplarzy niż ostatnia książka z serii Harry Potter.

  Wkrótce po tym linie tramwajowe również uległy redukcji. Większość z nich musiała zostać usunięta aby na ich miejsce wybudować nowe lub rozbudować już istniejące drogi i autostrady. W 1941 na szyny wyjechał ostatni tramwaj. Na ulicach pojawiły się autobusy i trolejbusy, które dowoziły ludzi w każdy zakątek miasta oraz poza nie.

  Seattle Seahawks – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Seattle, w stanie Waszyngton. Seahawks zostali zgłoszeni do NFL w 1976 roku, a po reformacji systemu rozgrywek w 2002 roku, przydzielono ich do Dywizji Zachodniej NFC. Obecnie, największym osiągnięciem drużyny jest zwycięstwo w konferencji NFC w 2005 roku. W tym samym roku, wystąpili oni po raz pierwszy w Super Bowl, gdzie na stadionie w Detroit ulegli drużynie Pittsburgh Steelers.Ruch alterglobalistyczny – ruch społeczno-polityczny aktywny w większości państw świata, różnorodny ideowo i niejednolity organizacyjnie. Za cel stawia sobie radykalną zmianę obecnych stosunków ekonomicznych, ekologicznych i społecznych, poprzez m.in. budowanie globalnego społeczeństwa obywatelskiego.

  Drugim typem transportu publicznego były autobusy miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Sound Transit: ekspresowe linie łączące przedmieścia ze ścisłym centrum, czyli Downtown. 18 września 2000 przedsiębiorstwo to uruchomiło nowe połączenia kolejowe pomiędzy Seattle i Tacomą na południu, oraz Seattle i Everett na północy, oraz innymi północnymi i południowymi przedmieściami. Sound Transit rozpoczął w 2003 budowę nowego połączenia: Central Link Light Rail, które połączyło ścisłe centrum miasta (Downtown Seattle) z międzynarodowym przesiadkowym portem lotniczym Seattle-Tacoma.

  National Basketball Association (skrót ang. NBA) – amerykańsko-kanadyjska liga koszykarska, o charakterze profesjonalnym. Tworzą ją 30 zespołów, w tym: 29 ze Stanów Zjednoczonych i jeden z Kanady. Liga jest aktywnym członkiem USA Basketball, oddziału Fédération Internationale de Basketball na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej komisarzem od 1984 roku jest David Stern, który swój urząd zda w 2014 roku. NBA jest jedną z czterech największych północnoamerykańskich zawodowych lig sportowych (oprócz niej NFL, NHL i MLB). Gracze NBA są najlepiej opłacanymi sportowcami świata (w średniej rocznych zarobków).iCarly (2007-2012) – amerykański serial komediowy Nickelodeon, który swoją premierę miał w Polsce 26 kwietnia 2009 roku na Nickelodeon Polska. 5 kwietnia 2011 roku serial zadebiutował na kanale Comedy Central Family, a od 11 września 2011 roku do 15 kwietnia 2012 nadawany był na kanale TVP1. Główną rolę gra Miranda Cosgrove, znana z serialu Drake i Josh, w którym grała Megan Parker, siostrę Drake’a Parkera (Drake Bell) i przyrodnią siostrę Josha Nicholsa (Josh Peck).

  System Light Rail (czyli szybkiego tramwaju) połączy także Downtown z kampusem głównym University of Washington, centrum handlowym Northgate Mall na północy, ważnymi komercyjnie i w skali miejscowego zatrudnienia przedmieściami Bellevue, Redmond na wschodzie, oraz Federal Way i Des Moines

  Najbardziej unikatowym w USA środkiem transportu w Seattle jest największa sieć promów w tym kraju, oraz trzecia co do wielkości na świecie, łącząca Seattle z Bainbridge Island, Vashon Island, Puget Sound, oraz Bremerton i Southworth na Kitsap Penisula.

  The Ring – remake japońskiego horroru Hideo Nakaty The Ring: Krąg z 2002 roku, wyreżyserowany przez Gore’a Verbinskiego. Podstawą scenariusza była powieść Ring, której autorem jest japoński pisarz Kōji Suzuki; istnieją jednak istotne rozbieżności pomiędzy książką a filmami.Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.

  Osobno powstała w Seattle w 1962 kolej jednoszynowa (monorail) działa do dziś, łącząc punkty w ścisłym centrum Seattle. Używają jej najczęściej turyści oraz osoby dojeżdżające do pracy z północy.

  Lotniska[]

  Międzynarodowym lotniskiem dla całego regionu jest port lotniczy Seattle-Tacoma, zwany także Sea-Tac. Utrzymuje on wiele połączeń z Europą i Wschodnią Azją, oraz rutynowy komplet połączeń w gęstej siatce lotniczej samych USA.

  Szpitale[]

  Większość szpitali w Seattle znajduje się w dzielnicy First Hill oraz w jej okolicach. Znajdują się tam Harborview Medical Center, Swedish Medical Center, Providence Medical Center oraz Virginia Mason Medical Center. Tak duża ilość szpitali w pobliżu siebie spowodowała nazwanie pobliskich dzielnic Pill Hill oraz Hospital Hill.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.1201 Third Avenue (wcześniej Washington Mutual Tower) - drugi co do wielkości drapacze chmur w Seattle. Budynek mieści się przy Trzeciej Alei 1201 (1201 Third Avenue) a jego wysokość wynosi 235 metrów (55 kondygnacji), co sprawia że jest on ósmym co do wielkości budynkiem na Zachodnim Wybrzeżu USA.

  Znajdujący się w dzielnicy Laurelhurst szpital Children’s Hospital and Regional Medical Center jest pediatrycznym centrum, które obsługuje stany Waszyngton, Alaska, Montana i Idaho. Instytut Fred Hutchinson Cancer Research Center współpracuje z oddziałem medycznym Uniwersytetu Waszyngtona, którego studenci odbywają praktyki na terenie tego instytutu.

  Federal Way – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Waszyngton, w hrabstwie King. W 2010 roku liczyło 88 760 mieszkańców.Super Bowl XLVIII – czterdziesty ósmy finał o mistrzostwo zawodowej ligi futbolu amerykańskiego NFL, rozegrany 2 lutego 2014 roku na stadionie MetLife Stadium w East Rutherford w New Jersey. Jest to miejsce rozgrywania domowych spotkań dla drużyn New York Jets i New York Giants.

  Gospodarka[]

  Seattle było przez wiele lat główną siedzibą konglomeratu lotniczo-aeronautycznego Boeing (założonego w 1916), który jednak przeniósł się w 2001 do Chicago z powodu ulg podatkowych i lepszego klimatu handlowego, pozostawiając w pobliżu m.in. siedzibę sekcji samolotów cywilnych oraz kilka wielkich zakładów produkcyjnych. Konglomerat oprogramowania Microsoft ma siedzibę na rozległym kampusie w przedmieściu Redmond.

  Najwyższym budynkiem Seattle, a także stanu Waszyngton, jest składająca się z 76 kondygnacji Columbia Center. Została zbudowana w 1985, a jej oficjalna wysokość wynosi 937 stóp, czyli 286 metrów. Jest obecnie 20. pod względem wysokości budynkiem w Stanach Zjednoczonych. Drugim pod względem wysokości wieżowcem jest 1201 Third Avenue, która mierzy 235 metrów. Dziewiętnaście z dwudziestu najwyższych budynków w stanie Waszyngton znajduje się w Seattle.Miłość w Seattle (ang. Love Happens) – amerykański film, napisany i wyreżyserowany przez Brandona Campa. Premierę miał 15 września 2009.

  W 1999 roku miasto gościło szczyt Światowej Organizacji Handlu (WTO), będąc świadkiem głośnych protestów antyglobalistów.

  W Seattle narodziły się znane obecnie na całym świecie firmy takie jak Nordstrom, UPC, Starbucks Coffee czy Amazon.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.
  Kyle XY – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Erica Bressa oraz J. Mackyeza Grubera. Od 2006 roku emitowany przez telewizję ABC Family. Od 6 stycznia 2008 roku premierową emisję serialu w Polsce rozpoczęła TVP1, została ona jednak przerwana w trakcie drugiego sezonu. Odtąd kolejne odcinki emitowane są tu nieregularnie i z dużym opóźnieniem. Od 1 czerwca 2008 serial pojawił się w ofercie kanału AXN, gdzie wyemitowano już wszystkie odcinki. Emisja powtórkowa odbywa się także na kanale AXN SciFi.
  Portland – miasto w USA, największe w stanie Oregon, przy ujściu rzeki Willamette do rzeki Kolumbia. Podzielone jest na 5 części: Północną, Północno-Zachodnią, Północno-Wschodnią, Południowo-Zachodnią i Południowo-Wschodnią. 583 776 mieszkańców (2010). Zespół miejski – 2 mln mieszkańców. Powierzchnia 376,5 km². Założony w 1844, prawa miejskie w 1851. Posiada port dostępny dla statków morskich oraz lotnisko. Znajduje się w nim ok. 240 parków miejskich. Jednymi z przydomków miasta są : Miasto Róż oraz Miasto Mostów.
  Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:
  Washington Mutual (WaMu) – upadły w 2008 roku amerykański holding finansowy i właściciel największego w Stanach Zjednoczonych towarzystwa finansowego przyjmującego depozyty i udzielającego kredytów hipotecznych, z siedzibą w Seattle. Wbrew nazwie, od wejścia na giełdę nowojorską w 1983 nie był już towarzystwem wzajemnym, lecz spółką akcyjną. Na skutek kryzysu finansowego w USA w 2008 postawiony w stan upadłości i sprzedany nowojorskiemu bankowi JP Morgan Chase.
  Seattle Thunderbirds – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Seattle. Występuje w Western Hockey League. Swoje mecze rozgrywa na KeyArena.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.