• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sean Parker

  Przeczytaj także...
  The Social Network – amerykański film obyczajowy z 2010 roku o powstaniu serwisu społecznościowego Facebook w reżyserii Davida Finchera. Film powstał na podstawie książki Bena Mezricha Miliarderzy z przypadku (ang. The Accidental Billionaires). Światowa premiera miała miejsce 24 września 2010, premiera w Polsce odbyła się 15 października 2010.Haker (ang. hacker) – osoba, która wyszukuje i ewentualnie wykorzystuje dziury bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym. Może też dzięki nim uzyskiwać dostęp do zabezpieczonych zasobów. W 2011 roku hakerzy poznali 174 mln rekordów w 855 atakach.
  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.

  Sean Parker (ur. 3 grudnia 1979) – amerykański przedsiębiorca w dziedzinie technologii internetowych. Współtwórca portali Napster, Plaxo i Causes. Był jednym z członków grupy tworzącej Facebooka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Uczył się programowania od ojca już w wieku 7 lat. W wieku 16 został skazany na prace społeczne za hacking.

  Parker ukończył Oakton High School w 1998 roku. W 1999 roku był współzałożycielem serwisu Napster, pozwalającego bezpłatnie wymieniać pliki muzyczne.

  Plaxo – zlikwidowana internetowa książka adresowa, która została uruchomiona w 2002 roku. W latach 2008-2017 była spółką zależną firmy telewizji kablowej Comcast . Przez pewien okres w ramach usługi działał serwis społecznościowy . Serwis społecznościowy — to serwis internetowy, który istnieje w oparciu o zgromadzoną wokół niego społeczność. Tworzy tak zwane media społecznościowe (ang. social media).

  W listopadzie 2002 rozpoczął projekt Plaxo. Miała to być internetowa książka adresowa, połączona ze społecznymi usługami sieciowymi.

  W 2004 roku nieformalnie zaczął doradzać twórcom portalu społecznościowego Facebook. Rok później został prezesem spółki i otrzymał 7% akcji. Po zatrzymaniu za posiadanie kokainy musiał odejść z firmy. Historia Parkera podczas pracy przy Facebooku jest przedstawiona w filmie Davida Finchera z 2010 roku, The Social Network. W jego postać wcielił się Justin Timberlake. Parker określił rolę Timberlake’a jako świetny występ, zupełnie nieodzwierciedlający jego prawdziwego charakteru.

  David Fincher (ur. 28 sierpnia 1962 w Denver) – amerykański reżyser i producent filmowy. Jest zdobywcą Złotego Globu, za swoją twórczość był również dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej. Marihuana (z hiszp. mariguana, marihuana; z hindi गांजा trl. gāndźā) – wysuszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa) zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kanabinoidowe, podobnie jak anandamid – ludzki endogenny kannabinoid. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy.

  Przeznaczył 100 000 dolarów na kampanię na rzecz legalizacji marihuany w Kalifornii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marshall, Matt: Founders Fund hires Sean Parker as partner, to launch second fund (ang.). [dostęp 2011-03-16].
  2. Vascellaro, Jessica E: Firm Lets Others Choose Start-Ups (ang.). [dostęp 2011-03-16].
  3. Kirkpatrick, David: With a Little Help From His Friends (ang.). [dostęp 2011-03-16].
  4. Sean Parker. CrunchBase. [dostęp 2016-05-20].
  5. Sean Parker Critiques Justin Timberlake in The Social Network (ang.). [dostęp 2011-02-06].
  6. Facebook co-founder gives $100,000 to push to legalise cannabis in California (ang.). [dostęp 2011-03-02].
  Justin Randall Timberlake (ur. 31 stycznia 1981 w Memphis) – amerykański piosenkarz, autor tekstów, aktor, tancerz i producent muzyczny. Napster – aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie, zakup oraz pobieranie plików mp3. Pracuje na porcie 8888. Posiada wbudowany czat, który umożliwia komunikację pomiędzy jego użytkownikami. Napster działa na zasadzie udostępniania przez każdego z użytkowników plików mp3, dzięki czemu tworzy się ogromna baza utworów. Obecnie jest około 600 000 plików o łącznej objętości ponad 2500 GB. Został napisany przez 19-letniego studenta Shawna Fanninga oraz Seana Parkera, niemal natychmiast po premierze (czerwiec 1999) zdobył ogromną popularność, na początku głównie wśród studentów. Pierwotnie był darmową aplikacją, jak typowe oprogramowanie P2P. Z czasem, pod naciskiem wytwórni fonograficznych przekształcił się w obecną, płatną postać.
  Warto wiedzieć że... beta

  Facebook – serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. z siedzibą w Menlo Park. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Średni wiek użytkownika serwisu to 22 lata. Dane zgromadzone na Facebooku to ponad 180 petabajtów, co 24 godziny przybywa ponad 0,5 petabajta.
  Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.
  Prace społeczne – w odniesieniu do osób bezrobotnych – potoczne określenie instrumentu aktywizacji zawodowej jakim są prace społecznie użyteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.