• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sean Edwards

  Przeczytaj także...
  Porsche Supercup (Porsche Mobil 1 Supercup) – międzynarodowy, monomarkowy cykl pucharowy wyścigów samochodowych. Wyścigi te od 1993 r. towarzyszą Grand Prix Formuły 1, a więc są one rozgrywane na tych samych torach i w ramach tej samej imprezy sportowej. Liczba wyścigów w sezonie waha się od dziewięciu do dwunastu startów.Brytyjska Formuła Renault – seria wyścigów samochodów jednomiejscowych, odbywająca się w Wielkiej Brytanii. Rozróżniamy dwie kategorie: Brytyjską Formułę Renault (pod patronatem Renault) oraz Brytyjską Formułę Renault BARC (pod patronatem Brytyjskiego Automobilklubu Wyścigowego).
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Sean Edwards (ur. 6 grudnia 1986 w Londynie, zm. 15 października 2013 w Ipswich) – monakijski kierowca wyścigowy startujący z brytyjską licencją, syn Guya Edwardsa.

  Kariera[]

  Edwards rozpoczął karierę w wyścigach samochodowych w 2003 roku w Brytyjskiej Formule Renault, gdzie był 23. W późniejszych latach starował głównie w wyścigach GT. W 2006 roku zarówno w FIA GT3 European Championship oraz w FIA GT3 Porsche Manufacturers Cup pokonał wszystkich rywali zdobywając mistrzowskie tytuły. Wystartował tu także FIA GT Championship, gdzie najlepiej pokazał się w sezonie 2008 w Citation Cup - zdobył tytuł wicemistrzowski.

  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Od sezonu 2008 Brytyjczyk startował w seriach Porsche. Zarówno w Niemieckim Pucharze Porsche Carrera i w Porsche Supercup Edwards z roku na rok spisywał się co raz lepiej. Ostatecznie w latach 2011-2012 zdobył w Porsche Carrera dwa tytuły wicemistrzowskie. W Supercup najwyżej był sklasyfikowany w sezonie 2011 - 4 miejsce, jednak przystąpił w roli jednego z największych faworytów w 2013 roku. Podczas pierwszych siedmiu rund wygrał trzy wyścigi, a raz był drugi. Przed ostatnią rundą prowadził z przewagą osiemnastu punktów. Tytuł mistrzowski odebrała mu prawdopodobnie tylko tragiczna śmierć.

  American Le Mans Series (ALMS) – seria wyścigów samochodowych rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, wzorowanych na wyścigu 24h Le Mans.Guy Richard Goronwy Edwards (ur. 30 grudnia 1942 w Macclesfield) – brytyjski kierowca wyścigowy Formuły 1, ojciec Seana Edwardsa.

  Śmierć[]

  15 października 2013 zginął na torze Willowbank Raceway w Australii. Edwards był pasażerem samochodu Porsche 996, którym kierował Australijczyk Will Holzheimer. Podczas prywatnych jazd testowych na australijskim torze Queensland Raceway w Willowbank samochód Porsche 996 przy prędkości 210km/h uderzył w bariery i stanął w płomieniach. Lekarzom nie udało się go uratować. Zespół Project 1 z Porsche Carrera Cup Germany, w której startować miał Edwards odwołał swój start. NGT Motorsport wycofał samochód, w którym miał wystartować Kuba Giermaziak w wyścigu Petit Le Mans w American Le Mans Series. W przeszłości tym samochodem jeździł Edwards.

  Monako, Księstwo Monako (fr. Monaco, Principauté de Monaco, monegaski (nie jest językiem urzędowym) Mùnegu, Principàtu de Mùnegu) – niewielkie miasto-państwo położone w Europie Południowej nad Morzem Śródziemnym w obrębie Riwiery francuskiej. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Statystyki[]

  † – Edwards nie był zaliczany do klasyfikacji

  * – sezon w trakcie

  Przypisy

  1. Race driver Sean Edwards killed as car hits wall at Queensland Raceway at Willowbank (ang.). theaustralian.com.au, 2013-10-16. [dostęp 2013-10-16].
  2. Paweł Zając: Giermaziak nie wystartuje w Petit Le Mans (pol.). f1wm.pl, 2013-10-17. [dostęp 2013-10-17].

  Bibliografia[]

 • Sean Edwards
 • Marcus Williamson: Sean Edwards: England's first winner of the Nürburgring 24 Hour Race (ang.). independent.co.uk, 2013-10-16. [dostęp 2013-10-16].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona internetowa kierowcy
 • Jakub Giermaziak (ur. 9 lipca 1990 w Gostyniu) – polski kierowca wyścigowy, od 2010 roku rywalizujący w serii Porsche Supercup.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.