• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sean Bean  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Handsworth – dzielnica miasta Sheffield, w Anglii, w South Yorkshire, w dystrykcie Sheffield. Leży 5,6 km na zachód od centrum miasta Sheffield i 224,9 km na północny wschód od Londynu. W 2001 roku dzielnica liczyła 18 664 mieszkańców. Handsworth jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Handesuuord/Handesuurde.Tybalt (ital. Tebaldo) - krewny pani Kapulet ze sztuki pt. Romeo i Julia Williama Szekspira. Zabił Merkucja, przyjaciela Romea, w bitwie ulicznej. Zginął z rąk samego Romea, który zapragnął pomścić przyjaciela, oraz którego przez to wygnano za granicę królestwa - do Mantui. Jego imię nawiązuje do Powieści o lisie.

  Shaun Mark Bean, lepiej znany jako Sean Bean (ur. 17 kwietnia 1959 w Handsworth) – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Handsworth, dzielnicy miasta Sheffield w South Yorkshire, w dystrykcie Sheffield. Jego ojciec, Brian, zajmował się produkcją naczyń, zaś matka, Rita (z domu Tuckwood), była sekretarką. Dorastał z młodszą siostrą, Lorraine.

  Burzliwy poniedziałek (org. Stormy Monday) – brytyjsko-amerykański film sensacyjno-kryminalny w reżyserii Mike’a Figgisa.Boromir (ur. w 2978, zm. w 3019 roku Trzeciej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  W wieku 15 lat postanowił dołączył do klubu Croft House. Pracował tutaj przez dwa lata. W 1975, w wieku 16 lat opuścił Brook Comprehensive School. Pracował w supermarkecie, a następnie w lokalnym samorządzie i w firmie ojca. Uczęszczał do Granville College, a od 1979 do Rotherham College of Arts and Technology. Podczas nauki w Rotherham College zapisał się na kurs dramatyczny. Po kilku występach w college'ach i Rotherham Civic Theater w styczniu 1981 otrzymał stypendium w Royal Academy of Dramatic Art (RADA) w Londynie.

  Scarlett - miniserial z roku 1994, ekranizacja powieści Alexandry Ripley, będącej sequelem do słynnego dzieła Margaret Mitchell "Przeminęło z wiatrem".Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1983 zadebiutował na scenie Watermill Theatre w Bagnor w roli Tybalta w tragedii szekspirowskiej Romeo i Julia. W latach 1986-1988 był członkiem Królewskiego Towarzystwa Szekspirowskiego (Royal Shakespeare Company) z siedzibą w Stratford-upon-Avon, grając w przedstawieniach, m.in. w komedii Sen nocy letniej. Po raz pierwszy wystąpił na ekranie jako Ranuccio Tomassoni w dramacie biograficznym w reżyserii Dereka Jarmana Caravaggio (1986) z Tildą Swinton.

  Thomas Leo "Tom" Clancy Jr. (ur. 12 kwietnia 1947 w Baltimore, zm. 1 października 2013 tamże) – amerykański pisarz powieści sensacyjnych. Współwłaściciel Baltimore Orioles. Członek dożywotni NRA od 1978.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W filmie sensacyjno-kryminalnym Mike’a Figgisa Burzliwy poniedziałek (Stormy Monday, 1988) ze Stingiem, Melanie Griffith i Tommym Lee Jonesem pojawił się jako Brendan. W ekranizacji powieści Toma Clancy’ego Czas patriotów (Patriot Games, 1992) w reżyserii Phillipa Noyce’a z Harrisonem Fordem zagrał maniakalnego irlandzkiego radykała. Wcielił się w postać brytyjskiego żołnierza Richarda Sharpe’a w serii 16 filmów o jego przygodach, opartych na powieściach Bernarda Cornwella.

  Troja – film fabularny z 2004 roku będący adaptacją Iliady Homera z dodatkowymi wątkami zaczerpniętymi z Odysei oraz Eneidy Wergiliusza.Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.

  W 2017 został narratorem angielskiej wersji filmu IPNtv Niezwyciężeni („The Unconquered”).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Strzelcy Sharpe’a (ang. Sharpe’s Rifles) – brytyjski telewizyjny film historyczny z 1993 roku. Film jest częścią cyklu filmów o Richardzie Sharpie, zrealizowanym na podstawie serii powieści o tej postaci autorstwa Bernarda Cornwella.
  Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.
  Skarb Narodów (ang. National Treasure) – amerykański film przygodowy z 2004 roku w reżyserii Jona Turteltauba. Producentem filmu był Jerry Bruckheimer.
  Jakub (ang. Jakob, wł. Giacobbe) − film religijny w koprodukcji czesko-brytyjsko-francusko-niemiecko-amerykańsko-włoskiej na podstawie biblijnej Księgi Rodzaju i powieści Francesca Marii Nappiego pt. "Giacobbe", opowiadający o losach patriarchy Jakuba. Film wyreżyserował w 1994 Peter Hall. Autorem scenariusza był Lionel Chetwynd. Muzykę do obrazu skomponowali Marco Frisina i Ennio Morricone.
  Crusoe – amerykańsko-angielsko-kanadyjsko-południowoafrykański serial przygodowo-sensacyjny, produkcji NBC. Serial opowiada o przygodach Robinsona Crusoe, przedstawionego w powieści Daniela Defoe o tym samym tytule. Serial w Polsce emitowany był w każdy piątek o godz. 20:20 na kanale TVP1 w wersji z lektorem. Emisja serialu została zakończona 3 kwietnia 2009 roku. Kontynuacja , lecz są to powtórki nastapiła w marcu 2011.
  Bernard Cornwell (ur. 23 lutego 1944 w Londynie) – angielski pisarz, autor thrillerów i powieści historycznych, mieszkający na stałe w USA.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.