• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Seamus Elliott

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Grand Prix de Denain – klasyczny wyścig kolarski rozgrywany w północnej Francji w regionie Nord-Pas-de-Calais, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma kategorię 1.1.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Seamus "Shay" Elliott (ur. 4 czerwca 1934 w Dublinie - zm. 4 maja 1971 tamże) – irlandzki kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Seamus Elliott osiągnął w 1962 roku, kiedy zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Salò. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Francuz Jean Stablinski, a trzecie miejsce zajął Belg Jos Hoevenaers. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. W tej samej konkurencji był też między innymi piąty wśród amatorów na rozgrywanych siedem lat wcześniej mistrzostwach świata w Frascati. Ponadto był między innymi pierwszy w Grand Prix d'Isbergues w 1956 roku, trzeci w Paryż-Bourges w 1957 roku, drugi w Tour de Picardie w 1958 roku, pierwszy w Grand Prix de Denain i Omloop Het Nieuwsblad w 1959 roku, drugi w wyścigu Paryż-Camembert w latach 1962 i 1963, pierwszy w Circuit du Morbihan w 1964 roku, a rok później był najlepszy w Tour de Picardie i Grand Prix de Saint-Raphaël. W 1962 roku wygrał jeden etap i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana. Rok wcześniej również wygrał jeden etap, lecz ostatecznie zajął 41. miejsce. Kilkakrotnie startował w Tour de France, najlepszy wynik osiągając w 1961 roku, kiedy zajął 47. pozycję. Dwa lata później wygrał jeden etap, ale w klasyfikacji generalnej wypadł słabiej. W 1959 roku zajął 40. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d'Italia, a rok później wygrał jeden etap Giro. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1967 roku zakończył karierę.

  Wicklow (irl. Contae Chill Mhantáin, ang. County Wicklow) – hrabstwo na wschodnim wybrzeżu Irlandii, położonym bezpośrednio nad Morzem Irlandzkim. Hrabstwo Wicklow graniczy od północy z Hrabstwem Dún Laoghaire-Rathdown, od południa z Hrabstwem Wexford, a od zachodu z hrabstwami Carlow i Kildare. Centrum administracyjne hrabstwa znajduje się w mieście Wicklow.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  W 1971 roku Elliotta znaleziono martwego w jego mieszkaniu z raną postrzałową. Jego śmierć uznano za samobójstwo. Od tego roku w hrabstwie Wicklow rozgrywany jest Shay Elliott Memorial Race.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jean Stablinski właściwie Jean Stablewski (ur. 21 maja 1932 w Thun-Saint-Amand, zm. 22 lipca 2007 w Lille) - francuski kolarz polskiego pochodzenia.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Tour de Picardie – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w północnej Francji w regionie Pikardii, co roku w maju. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma kategorię 2.1.
  Joseph "Jos" Hoevenaers (ur. 30 listopada 1932 w Antwerpii - zm. 14 czerwca 1995 w Wilrijk) – belgijski kolarz szosowy, brązowy medalista mistrzostw świata.
  28. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1955 odbyły się w włoskiej miejscowości Frascati, 28 sierpnia 1955 roku.
  Omloop Het Nieuwsblad (dawniej Omloop Het Volk) jest jednodniowym wyścigiem kolarskim rozgrywanym w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia. Jest to pierwszy wyścig w sezonie i odbywa się zwykle w ostatnią sobotę lutego lub w pierwszą sobotę marca. Impreza do 2008 roku była organizowana przez gazetę "Het Volk", która w tym samym roku została przejęta przez "Het Nieuwsblad". Zawody te traktowane są jako dobre przygotowanie do wyścigu Dookoła Flandrii, który rozgrywany jest na podobnej trasie. Charakterystyczne dla tej imprezy jest to, że często rozgrywana jest przy złej pogodzie (przy padającym śniegu lub deszczu), a dodatkowo wiele odcinków (w tym podjazdów) poprowadzonych jest po bruku.
  35. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1962 odbyły się we włoskiej miejscowości Salò, w dniach 29 sierpnia - 2 września 1962 roku. Były to pierwsze mistrzostwa, na których rozegrano zawody w drużynowej jeździe na czas mężczyzn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.