• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sea Towers  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m. Przezroczystość wody w zależności od pory roku kształtuje się od 8 do 16 m. Zasolenie zatoki wynosi od 7 do 8 promili. W czasie silnych sztormów występują fale o wysokości przekraczającej 9 m. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.skwer Kościuszki – reprezentacyjna ulica (kategoria: droga powiatowa) Śródmieścia Gdyni stanowiąca wspólnie z ulicą 10 Lutego i aleją Jana Pawła II wizytówkę Gdyni. Skrzyżowanie skweru z ulicami Świętojańską i 10 Lutego jest punktem centralnym Gdyni.
  Sea Towers (2018)

  Sea Towers – kompleks składający się z dwóch wieżowców o wspólnej podstawie zlokalizowany w Gdyni. W rankingu wieżowców w Polsce znajduje się na 12 miejscu pod względem wysokości. Został zaprojektowany przez wiedeńską pracownię architektoniczną Andrzeja Kapuścika, a inwestorem była firma Invest Komfort SA. W chwili oddania do użytku, był to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce, a w 2019 jest drugim po 156 m biurowcu Olivia Star w Gdańsku Oliwie budynkiem Trójmiasta pod względem wysokości.

  Wieżowce w Trójmieście – najwyższym obecnie wieżowcem w Trójmieście jest wieża południowa, należąca do kompleksu Sea Towers w Gdyni, drugiego najwyższego wieżowca w Polsce, położonego poza Warszawą. Drugie miejsce zajmuje północna wieża Sea Towers, a trzecie gdańsk i wieżowiec Neptun. Kolejne trzy wieżowce położone są, na gdańskim Śródmieściu. Dodatkowo na liście wysokościowców figurują też nowo budowane apartamentowce, znajdujące się w różnych częściach Trójmiasta, z reguły przekraczające 50 m wysokości całkowitej.Kombii (pisownia stylizowana: KOMBII, KombII) – polski zespół pop-rockowy, założony w 2003 roku przez trzech byłych członków zespołu Kombi.

  Budowa[ | edytuj kod]

  Powodem trwających długi czas prac ziemnych była mała odległość od wody. Teren wymagał utwardzenia i zagęszczenia gruntu, gdyż przed 1930 rokiem do tego miejsca sięgało morze.

  10 maja 2006 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Początkowo planowano jasną elewację budynku. W trakcie budowy zapadła jednak decyzja o okładzinie z ciemnego granitu.

  Wieżowce w Polsce – artykuł prezentuje zbiorczo opis najwyższych budynków w całej Polsce oraz skróconą historię ich powstawania. Zobacz także artykuły dotyczące wieżowców w poszczególnych miastach Polski.Olivia Star – wieżowiec biurowy wchodzący w skład Olivia Business Centre, zlokalizowany przy Alei Grunwaldzkiej w Gdańsku Oliwie. Kamień węgielny pod powstający budynek wmurowano 30 czerwca 2016 roku.

  Do wybudowania budynku potrzeba było 42,4 tys. m sześc. betonu i 4,3 tys. t stali. Masa wież wynosi 140 tys. ton.

  19 października 2007 roku w wykańczanej niższej części budynku odbył się koncert zespołu Kombii, zorganizowany z okazji umieszczenia wiechy - najwyższego punktu konstrukcyjnego, osiągającego 138 m. Widowisko, poprzedzone dziesięciominutowym pokazem sztucznych ogni, zgromadziło około 2 tys. widzów. Wstęp był wolny.

  Dalmor – spółka akcyjna Skarbu Państwa założona 29 stycznia 1946 roku. Aktualna pełna nazwa firmy brzmi: "Dalmor" Spółka Akcyjna. Na przestrzeni lat Dalmor wiele razy zmieniał nazwę i przenosił swoja siedzibę do Szczecina.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Termin zakończenia całości projektu to 28 lutego 2009 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło 14 sierpnia 2009 roku, mimo że pierwsze mieszkania zostały oddane do użytku w grudniu 2008 roku.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mierzeja Helska (kaszb. Hélskô Sztremlëzna; 313.52) – piaszczysty wał w kształcie kosy, będący ciągiem zalesionych wydm, utworzonych przez wiatr i prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu.
  Wiecha (wiechowe, wierzchowe lub wiankowe) – tradycja budowlana, polegająca na zawieszeniu przystrojonego kolorowymi wstążkami wieńca na górnej części budynku. Wiechę wywiesza się na znak zakończenia ważnego etapu budowy – najczęściej po ustawieniu pierwszej krokwi.
  Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.
  Trójmiasto (kasz. Trzëgard) – policentryczny ośrodek metropolitalny, obejmujący trzy połączone miasta: Gdańsk, Gdynię i Sopot. Stanowi także śródmiejski obszar aglomeracji gdańskiej zwanej też trójmiejską. Położony w północnej Polsce, nad Zatoką Gdańską obejmuje obszar o powierzchni 414,38 km². Głównym ośrodkiem miejskim tej jednostki przestrzennej jest Gdańsk, będący także siedzibą władz województwa pomorskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 Trójmiasto miało 742,4 tys. mieszkańców.
  Sztuczne ognie (fajerwerki, od niemieckiego Feuerwerk) – wyroby pirotechniczne wykorzystywane do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po zapaleniu dające efekty świetlne i akustyczne. Obecnie największym producentem fajerwerków są Chiny.
  17 września jest 260. (w latach przestępnych 261.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 105 dni.
  Garaż – samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, przeznaczony do przechowywania i niezawodowej obsługi pojazdów mechanicznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.