• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Se-ma-for  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Studio Miniatur Filmowych – polskie studio filmowe, jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych, działa od 1 stycznia 1958 roku, powstało w wyniku przekształcenia warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Struktura Studia pozostała niezmieniona aż do 1990 roku. SMF wyprodukowało ponad 1500 obrazów, wśród nich są zarówno autorskie filmy krótkometrażowe (w tym Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci, jak i filmy kinowe. Dyrektorem studia jest Włodzimierz Matuszewski.Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb odlanych z brązu. W ramach projektu wyemitowano także lokalną monetę „Łódka” z podobiznami wybranych bajkowych postaci. Pomysłodawcą projektu jest Piotr Trzankowski.

  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.

  Adam Walaciński (ur. 18 września 1928 w Krakowie, zm. 3 sierpnia 2015 tamże) – polski kompozytor, publicysta muzyczny i profesor.Wytwórnia Filmów Fabularnych w Łodzi – największa wytwórnia filmowa w Polsce po II wojnie światowej, kolebka kinematografii polskiej.

  Przez ponad 60 lat w Semaforze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z nagrodą Oscara za film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego w roku 1983. Nowy Se-ma-for Produkcja Filmowa otrzymał Oscara 25 lat później za produkcję filmu Piotruś i wilk Suzie Templeton.

  Mordziaki – serial dla dzieci, który jest częściowo animowany (gdy postaci czytają książki), częściowo lalkowy (gdy występują główne postaci) oraz częściowo udziałem aktorów przed kamerą (gdy Mordziaki ukrywają się). Produkcja Studio Filmowe Se-ma-for na zamówienie Telewizji Polskiej w latach 1993–2000.Marek Skrobecki (ur. 18 września 1951 w Kaliszu) – polski reżyser filmów animowanych, głównie realizowanych klasycznymi technikami lalkowymi, związany ze studiem filmowym Se-ma-for w Łodzi.

  Oprócz wielu reżyserów i animatorów, w różnych okresach istnienia Studia współpracowali z nim polscy artyści i twórcy różnych dziedzin sztuki: kompozytorzy – Krzysztof Penderecki, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, Piotr Hertel, Janusz Hajdun, Marek Wilczyński, Jerzy Matuszkiewicz, Piotr Marczewski, Waldemar Kazanecki, Zofia Stanczewa, Andrzej Rokicki, Adam Walaciński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Wojciech Lemański; scenarzyści Sławomir Grabowski, Antoni Bańkowski, Adam Ochocki, Czesław Janczarski, Marek Nejman, Maria Kossakowska; scenografowie: Zbigniew Rychlicki, Adam Kilian, Karol Baraniecki, Edward Lutczyn, Eryk Lipiński.

  Zbigniew Rybczyński (ur. 27 stycznia 1949 w Łodzi) – polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, laureat Oscara.80. ceremonia wręczenia Oscarów (The 80th Academy Awards Ceremony) − odbyła się 24 lutego 2008. Po raz siódmy ceremonia miała miejsce w Kodak Theatre w Hollywood w Kalifornii, a po raz 33. transmisję telewizyjną w USA przeprowadziła ABC (umowa do 2014). W Polsce ceremonię pokazał na żywo Canal+. Nominacje zostały ogłoszone 22 stycznia 2008, o godzinie 5:38 rano czasu pacyficznego. Ceremonię po raz drugi poprowadził Jon Stewart.

  Oprócz animacji w studio powstają inne gatunki – np. poetycki film dokumentalny Z głębokości wołam... zrealizowany na podstawie pamiętników dzieci z łódzkiego getta czy trzy filmy dokumentalne o światowym pionierze animacji lalkowej Władysławie Starewiczu.

  Przy Studiu Filmowym Se-ma-for istnieje również Se-ma-for Muzeum Animacji.

  Halina Bielińska (ur. 14 sierpnia 1914 w Warszawie, zm. 13 października 1989 w Warszawie) – polska reżyserka filmowa, graficzka, scenograf Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi i Studia Filmów Lalkowych w Tuszynie, autorka filmów animowanych i fabularnych, ilustratorka książek dla dzieci.Zaczarowany ołówek – animowany serial rysunkowy zrealizowany w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977 o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co nim narysują, materializuje się.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Początki – 1947–1960
 • 1.2 Studio Małych Form Filmowych – 1960–1990
 • 1.3 Studio Filmowe Semafor – 1990–1999
 • 1.4 Se-ma-for Produkcja Filmowa – od grudnia 1999
 • 1.4.1 Fundacja Filmowa Se-ma-for i Muzeum Animacji
 • 1.5 Dyrektorzy
 • 2 Laureaci Oscara
 • 3 Produkcje
 • 4 Rodzinny szlak turystyczny „Łódź Bajkowa”
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Eryk Lipiński (ur. 12 lipca 1908 w Krakowie, zm. 27 września 1991) – polski karykaturzysta, satyryk, dziennikarz, grafik, autor plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o karykaturze i satyrze, także scenograf. Założyciel tygodnika satyrycznego „Szpilki” i Muzeum Karykatury.Tuszyn – miasto w centralnej Polsce w woj. łódzkim, w pow. łódzkim wschodnim, w gminie Tuszyn, oddalone od południowych granic Łodzi o 15 kilometrów. Położone jest przy tranzytowej drodze DK 1 oraz autostradzie A1. W roku 1880 urodził się tu Aleksander Zwierzyński, prawnik i dziennikarz, wicemarszałek senatu; w 1895, Jankiel Adler, malarz ekspresjonistyczny i surrealistyczny. W miejscowości istnieje straż pożarna, która została założona w 1884 roku.

  Historia[]

  Początki – 1947–1960[]

  Początki Se-ma-fora sięgają roku 1947, kiedy to w prywatnym mieszkaniu w Łodzi przy ul. Radwańskiej plastyk Zenon Wasilewski przy pomocy przyjaciół – entuzjastów animacji zrealizował pierwszy lalkowy film animowany Za króla Krakusa. Premiera miała miejsce na jesieni 1947 r. W ten sposób powstało Studio Filmów Kukiełkowych „Filmu Polskiego”.

  Muminki w pogoni za kometą (fin. Muumi ja punainen pyrstötähti , ang. Moomins and the Comet Chase) – film animowany produkcji fińskiej, ekranizacja powieści Kometa nad Doliną Muminków autorstwa Tove Jansson. Film powstał na bazie części odcinków polskiego serialu Opowiadania Muminków.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Kolejnym etapem rozwoju Studia było utworzenie Oddziału Kukiełkowego w ramach łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Jego siedzibą była najpierw piwnica pod halą zdjęciową a później hala pofabryczna. W styczniu 1950 r. został uruchomiony w WFF Oddział Filmów Rysunkowych. Nad jego rozwojem czuwał Władysław Nehrebecki późniejszy twórca Bolka i Lolka. Nehrebecki zrealizował wówczas film Opowiedział Dzięcioł Sowie (1951). Przy filmie współpracował z Lechosławem Marszałkiem, późniejszym twórcą Reksia, który następnie opuścił łódzką wytwórnię i przeniósł się do studia w Bielsku.

  Krzysztof Krauze (ur. 2 kwietnia 1953 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca filmów dokumentalnych i fabularnych. Wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach.W krainie czarnoksiężnika Oza – serial animowany produkcji polskiej, zrealizowany na podstawie cyklu opowiadań L. Franka Bauma. Serial był emitowany po raz pierwszy w latach 1983-1989.

  W 1956 r. Oddział Filmów Kukiełkowych został przekształcony w samodzielne Studio Filmów Lalkowych z siedzibą w Tuszynie k. Łodzi.

  Główni twórcy, którzy debiutowali w tym okresie, to Zenon Wasilewski, Włodzimierz Haupe, Halina Bielińska, Edward Sturlis, Jerzy Kotowski, Lidia Hornicka, Janina Hartwig.

  W 1959 roku zrealizowali swoje pierwsze filmy Tadeusz Wilkosz (późniejszy twórca Colargola i Pik-Poka), Lucjan Dembiński (późniejszy główny realizator serialu z Misiem Uszatkiem) i Wacław Kondek.

  Janusz Połom (ur. 16 października 1950 w Toruniu) - polski operator filmowy, reżyser, fotografik, poeta, wykładowca na polskich i zagranicznych uczelniach oraz były dziekan w łódzkiej Szkole Filmowej.Krzysztof Nowak-Tyszowiecki (ur. 19 lutego 1940 w Warszawie zm. 25 kwietnia 2009 w Warszawie), polski reżyser, scenarzysta.

  Studio Małych Form Filmowych – 1960–1990[]

  W 1960 roku ówczesny dyrektor Ryszard Brudzyński wprowadził w życie szerokie plany realizacji w studio filmów krótkometrażowych, nie tylko animowanych. Proponował pracę młodym absolwentom łódzkiej Szkoły Filmowej, którzy mieli szansę na debiut. Zmieniono nazwę wytwórni na Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for i rozpoczęły pracę łódzkie oddziały przy ulicy Pabianickiej i Bednarskiej. W tym samym roku powstają pierwsze filmy wycinankowe i rysunkowe.

  Adam Kilian (ur. 13 lutego 1923 we Lwowie) – artysta plastyk, jeden z czołowych polskich scenografów współpracujących z teatrami lalek.Janusz Lucjan Nasfeter (ur. 15 sierpnia 1920 w Warszawie, zm. 1 kwietnia 1998 tamże) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i pisarz.

  W latach sześćdziesiątych debiutowali między innymi w animacji: Zofia Ołdak, Daniel Szczechura, Kazimierz Urbański, Alina Kotowska, Andrzej Piliczewski, Ryszard Brudzyński, Katarzyna Latałło, Zbigniew Czernelecki, Stefan Schabenbeck, Henryk Ryszka, Ludwik Kronic, Stanisław Lenartowicz

  Debiuty w innych gatunkach (filmy aktorskie, eksperymentalne i dokumentalne): Roman Polański (film Ssaki), Jadwiga Kędzierzawska, Janusz Nasfeter, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Andrzej Kondratiuk, Jerzy Antczak, Stefan Matyjaszkiewicz, Jerzy Passendorfer, Marek Nowicki, Piotr Andrejew, Andrzej Brzozowski, Janusz Kubik, Jan Laskowski, Wadim Berestowski, Władysław Ślesicki, Wojciech Marczewski.

  Organizacja pożytku publicznego (OPP) − termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.Leopold René Nowak (ur. 2 stycznia 1934 w Kolonii) – polski reżyser, scenarzysta, aktor, publicysta, działacz kulturalny i wydawca.

  W latach sześćdziesiątych rozpoczęto realizację seriali: lalkowy Przygody Misia Colargola, rysunkowy Zaczarowany ołówek czy aktorski, dla dorosłych Klub Profesora Tutki. Seriale dla dzieci powstawały także w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych: lalkowe Miś Uszatek, Trzy misie, Mały Pingwin Pik-Pok i Opowiadania Muminków; rysunkowe Dziwny świat kota Filemona, Przygody kota Filemona i Przygód kilka wróbla Ćwirka; plastelinowe Plastelinki; aktorskie, np. Przyjaciel wesołego diabła. Debiuty z lat siedemdziesiątych to przede wszystkim reżyserzy poszczególnych odcinków seriali: Marian Kiełbaszczak, Dariusz Zawilski, Teresa Puchowska-Sturlis, Krystyna Kulczycka, Eugeniusz Ignaciuk, Janusz Galewicz, Jadwiga Kudrzycka, Ryszard Szymczak, Jerzy Stępień, Wacław Fedak, Danuta Adamska - Strus, Eugeniusz Strus, Ireneusz Czesny.

  Krzysztof Komeda, właśc. Krzysztof Trzciński (ur. 27 kwietnia 1931 w Poznaniu, zm. 23 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski kompozytor i pianista jazzowy, twórca znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Napisał muzykę do 65 filmów. Pierwszym filmem zilustrowanym muzycznie przez Komedę była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera - Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną "Kołysanką" jako motywem przewodnim. Z wykształcenia lekarz laryngolog.Józef Robakowski (ur. 20 lutego 1939 w Poznaniu) – polski artysta współczesny, artysta multimedialny, fotograf, autor filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych; pedagog, profesor PWSFTViT w Łodzi.

  Na początku lat siedemdziesiątych pojawili się w Se-ma-forze młodzi eksperymentatorzy: Józef Robakowski, Zbigniew Rybczyński, Ryszard Waśko, Władysław Wasilewski, Janusz Połom, Hieronim Neumann, Jerzy Kopczyński, Stanisław Śliskowski. Największe sukcesy festiwalowe odnosiły filmy Zbigniewa Rybczyńskiego Nowa książka i Tango – pierwszy Oscar dla studia. Debiutowali w studio przyszli fabularzyści i dokumentaliści: Krzysztof Nowak, Filip Bajon, Krzysztof Krauze, Leopold Rene Nowak.

  Piotr Marczewski (ur. 13 sierpnia 1938 r. w Łodzi) – kompozytor, pianista, dyrygent. Absolwent PWSM w Łodzi w klasie fortepianu, oraz teorii, dyrygentury i kompozycji. Autor muzyki rozrywkowej, teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Konsultant muzyczny przy wielu filmach.Adam Ochocki, właśc. Adam Kałuszyner (ur. 9 lutego 1913 w Łodzi, zm. 11 grudnia 1991 w Łodzi) – polski dziennikarz prasowy, pisarz, satyryk i autor scenariuszy do filmów animowanych.

  Lata osiemdziesiąte to kolejny napływ twórców: Zbigniew Kotecki, Józef Piwkowski, Grzegorz Rogala, Andrzej Barański, Piotr Dumała, Jerzy Łukaszewicz, Andrzej Warchał, Marek Skrobecki, Krzysztof Rynkiewicz i animatorzy lalkowi Wojciech Gierłowski, Krzysztof Brzozowski i Adam Wyrwas.

  Studio Filmowe Semafor – 1990–1999[]

  W roku 1990 ówczesny dyrektor Jacek Gwizdała doprowadził do zmiany nazwy studia na „Studio Filmowe Semafor”. Wytwórnia miała odtąd realizować także duże filmy pełnometrażowe. Niestety plany te się nie udały. W polskiej animacji nastąpił zastój produkcyjny spowodowany wycofaniem się Telewizji Polskiej z realizacji seriali dla dzieci. Powstały też konkurencyjne studia prywatne.

  Katarzyna Latałło (z d. Wasiutyńska) (ur. 23 maja 1924 w Warszawie, zm. 11 grudnia 2009 w Warszawie) – reżyserka filmów animowanych, malarka, grafik.Opowiadania Muminków – serial powstały latach 1977 - 1982 w łódzkim studiu Se-ma-for na podstawie scenariuszy napisanych przez Marię Kossakowską i Lucjana Dembińskiego, opartych na cyklu powieści Tove Jansson. Treścią serii są przygody dziwnych istot zwanych Muminkami oraz ich równie niezwykłych przyjaciół. Między poszczególnymi częściami zachodzi ciągłość fabularna. Seria zrealizowana w technice półpłaskiej lalki, posiada komentarz interpretowany początkowo przez Stanisława Wyszyńskiego (odcinki 1-12), a potem przez Stanisława Kwaśniaka (odcinki 13-78). Opracowanie plastyczne - Bogdan Chudzyński. Muzykę napisał Andrzej Rokicki.

  W latach dziewięćdziesiątych przy realizacji programów telewizyjnych pracował późniejszy reżyser filmów fabularnych Piotr Trzaskalski.

  W listopadzie 1999 Komitet Kinematografii podjął decyzję o likwidacji państwowego studia Semafor.

  Se-ma-for Produkcja Filmowa – od grudnia 1999[]

  W grudniu 1999 powstała spółka realizatorska założona przez Zbigniewa Żmudzkiego. Za zgodą przewodniczącego Komitetu Kinematografii przyjęła nazwę Se-ma-for Produkcja Filmowa. Zadaniem tego nowego studia było kontynuowanie tradycji państwowego studia, a zwłaszcza realizacja filmów autorskich i animacji lalkowych.

  Zima w Dolinie Muminków – polski film animowany z 1986 roku, oparty na cyklu książek Tove Jansson o Muminkach. Film powstał na bazie odcinków serialu Opowiadania Muminków.Dziwny świat Kota Filemona – telewizyjny serial animowany dla dzieci, emitowany w latach 1972–1974.Wyprodukowany został w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Autorami scenariusza byli Marek Nejman oraz Irena Sobańska.

  Państwowy Se-ma-for znany był przede wszystkim jako pierwsza i jedyna w Polsce wytwórnia filmów lalkowych. W tej technice powstawały nie tylko seriale dla dzieci ale także filmy autorskie. Najsłynniejsze to Schody Stefana Schabenbecka, Worek Tadeusza Wilkosza, Kwartecik Edwarda Sturlisa, D.I.M Marka Skrobeckiego. W spółce Se-ma-for Produkcja Filmowa zrealizowano kilka filmów lalkowych: Ichthys Marka Skrobeckiego, Mokra bajeczka Wojciecha Gierłowskiego, Fantastyczny sklep z kwiatami Pawła Partyki i Piotruś i wilk Suzie Templeton ze specjalnymi efektami Marka Skrobeckiego. Ten ostatni film, wyprodukowany w koprodukcji z brytyjskim studiem BreakThru Films, odnosi wielkie sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Zdobył m.in. główną nagrodę i nagrodę publiczności na najważniejszym festiwalu animacji w Annecy we Francji, a także otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

  Włodzimierz Haupe (ur. 17 stycznia 1924 w Gnieźnie - zm. 10 marca 1994 w Warszawie) - polski reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca filmów animowanych i fabularnych.Piotr Hertel (ur. 19 maja 1936 w Łodzi, zmarł 19 listopada 2010 w Łodzi po długiej chorobie) – polski kompozytor muzyki filmoweji teatralnej. Twórca muzyki do piosenek, m.in. "Parasolki" i "Moja Bezsenność" do słów J. Słowikowskiego, a także autor muzyki do seriali dla dzieci: "Miś Uszatek", "Gapiszon", "Mały Pingwin Pik-Pok" czy "Trzy misie" i "Plastusiowy Pamiętnik"

  W nowym Se-ma-forze debiutowali: Paweł Partyka (film Fantastyczny sklep z kwiatami); Balbina Bruszewska (Miasto płynie); Anna Błaszczyk (Caracas i Powrót); Daria Kopiec (Zuzanna); Anna Cywińska (Zgrzyt).

  Od czerwca 2008 studio ma nową siedzibę przy ul. Targowej 1/3 na terenie starej elektrociepłowni EC1 – gdzie ma powstać Nowe Centrum Łodzi.

  Fundacja Filmowa Se-ma-for i Muzeum Animacji[]

  W roku 2008 powstała Fundacja Filmowa Se-ma-for, której zadaniem jest wspieranie twórczości dla dzieci, realizacja filmów autorskich i debiutów oraz prowadzenie Muzeum Animacji (wcześniej Muzeum Bajki), w którym gromadzone są lalki, dekoracje z filmów i sprzęt zdjęciowy. Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego dzięki czemu może uzyskiwać dochody z 1% odpisów podatkowych z przeznaczeniem na cele statutowe.

  Stephen i Timothy Quay (ur. 17 czerwca 1947 w Norristown koło Filadelfii) – bracia bliźniacy, twórcy filmowych animacji, reklam telewizyjnych, scenografowie filmowi i teatralni. Reżyserzy dwóch filmów pełnometrażowych (Instytutu Benjamenta i Stroiciela trzęsień ziemi) oraz wielu krótkometrażowych animacji, z których najsłynniejszą jest adaptacja opowiadania Brunona Schulza, Ulica krokodyli.Jan Laskowski (ur. 10 lutego 1928 w Piotrowicach (woj. wileńskie) - polski operator filmowy i reżyser filmów animowanych.

  Fundacja jest organizatorem imprezy Se-ma-for Film Festival specjalizującej się w poklatkowej animacji lalkowej. Festiwal odbywał się każdej jesieni w latach 2010–2013.

  Dyrektorzy[]

 • Włodzimerz Haupe (1955–1956)
 • Aleksander Postołow (1956–1959)
 • Ryszard Brudzyński (1959–1968)
 • Janusz Galewicz (1968–1975)
 • Zbigniew Godlewski (1975–1976)
 • Wiktor Budzyński (1977–1981)
 • Bogusław Kuzio (1982–1990)
 • Jadwiga Wendorff (1990)
 • Jacek Gwizdała (1990–1992)
 • Sławomir Grabowski (1993)
 • Andrzej Strąk (1994–1999)
 • Zbigniew Żmudzki – prezes studia Se-ma-for Produkcja Filmowa (2000–2015)
 • Luc Toutounghi - prezes studia Se-ma-for Produkcja Filmowa (od 2015)
 • Jerzy Kotowski (ur. 23 lipca 1925 w Tarnowskich Górach, zm. 17 maja 1979 w Krakowie) – polski operator i reżyser filmów animowanych.Jan Kanty Pawluśkiewicz (ur. 13 października 1942 w Nowym Targu) – kompozytor piosenek, muzyki teatralnej i filmowej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przygód kilka wróbla Ćwirka – dobranockowy serial animowany dla dzieci stworzony w latach 1983-1989 w łódzkim Se-ma-forze. Nakręcono 39 odcinków po 10 minut.
  Ryszard Waśko (ur. 21 lutego 1947 w Nysie) – polski artysta, pracujący w wielu dziedzinach sztuki, takich jak fotografia, film, sztuka wideo, instalacja, malarstwo i rysunek. Ryszard Waśko to jeden z najważniejszych współczesnych konceptualistów. Jest także kuratorem oraz organizatorem wystaw i różnorodnych wydarzeń artystycznych. Żyje i pracuje w Berlinie.
  Marek Wilczyński (ur. 5 października 1949 w Szczecinie, od dzieciństwa związany z Krakowem) – muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, muzykolog, realizator nagrań, producent. Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
  Przygody Misia Colargola – polski serial lalkowy emitowany w latach 1967−1974, którego głównym bohaterem jest Miś Colargol.
  Tango – polski awangardowy film animowany, zrealizowany w 1980 w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for przez Zbigniewa Rybczyńskiego. Animacja pozbawiona jest fabuły, a opiera się na prostym koncepcie: wprowadzeniu do zamkniętej przestrzeni jak największej liczby osób wykonujących powtarzalne czynności. Film łączy matematyczną precyzję realizacji z wizją artystyczną. Tango było dużym sukcesem polskiej animacji. Zdobyło pierwszego Oscara dla polskiego filmu.
  Janusz Galewicz (ur. 15 maja 1928 w Łodzi) – reżyser, scenarzysta, autor sztuk dla dzieci, z wykształcenia socjolog.
  Michał Urbaniak (ur. 22 stycznia 1943 w Warszawie) – polski muzyk jazzowy i kompozytor, grający głównie na skrzypcach i saksofonie. Współtwórca tzw. polskiej szkoły jazzu. Były mąż wokalistki Urszuli Dudziak, ojciec piosenkarki Miki Urbaniak.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.106 sek.