• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Se’adja Marciano

  Przeczytaj także...
  Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.Żydzi aszkenazyjscy, również Aszkenazyjczycy lub Aszkenazim (hebr. (l.mn.) אַשְׁכֲּנָזִים) oraz יְהוּדֵי אַשְׁכֲּנָז Jehudej Aszkenaz, „Żydzi z Aszkenazu”) – Żydzi zamieszkujący Europę Środkową, Wschodnią i częściowo Zachodnią, a od XVII wieku również Amerykę.
  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Se’adja Marciano (hebr.: סעדיה מרציאנו, ur. 1 maja 1950 w Wadżdzie, zm. 21 grudnia 2007 w Jerozolimie) – izraelski działacz społeczny i polityk, w latach 1980–1981 poseł do Knesetu.

  Życiorys[]

  Urodził się 1 maja 1950 w Wadżdzie, jeszcze w tym samym roku przybył z rodziną do Izraela i zamieszkał w na osiedlu Morasza w Jerozolimie, gdzie ukończył szkołę podstawową.

  Alija (hebr. עלייה, dosłownie: wstąpienie) – żydowska imigracja do Palestyny, a po 1948 roku do współczesnego państwa Izrael. Tak Żydzi określają „powrót do ojczyzny swoich ojców”.Partia Czarnych Panter (ang. Black Panther Party (BPP) albo Black Panther Party for Self-Defense) – radykalna amerykańska organizacja polityczna utworzona w celu ochrony czarnej mniejszości w USA i walcząca o jej prawa. Aktywna w latach 60. i 70. XX wieku.

  W 1971 Izrael odwiedziła afroamerykańska komunistka i działaczka Czarnych Panter, stało się to przyczynkiem do powstania ruchu społecznego protestu Izraelskie Czarne Pantery, którego Marciano był współzałożycielem i jednym liderów, Organizacja skupiała głównie młodych Mizrachijczyków – czarnoskórych Żydów, których rodzice przybyli do Izraela w ciągu poprzednich kilkunastu lat. Marciano stał się jedną z twarzy ruchu walczącego z aszkenazyjskim establishmentem o równe traktowanie Izraelczyków pochodzących z krajów Afryki Północnej. Od 1971 był redaktorem wydawanego przez ruch pisma Czarne Pantery, stworzył także hymn organizacji.

  Gil - Gimla’e Jisra’el la-Keneset (hebr.: גיל - גימלאי ישראל לכנסת, „Gil - Emeryci Izraela do Knesetu”) - pozaparlamentarna izraelska partia polityczna emerytów, utworzona na krótko przed wyborami z 28 marca 2006 roku do siedemnastego Knesetu. Akronim nazwy Gil - to w języku hebrajskim „wiek”. Gil skupia się na ochronie interesu ludzi starszych oraz polepszaniu ich sytuacji i kultywowaniu tradycyjnych żydowskich wartości.Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).

  Marciano działał społecznie na rzecz równości, zaangażowany była także w tworzenie centrum terapii przeciw narkotykowej.

  W 1977 wraz z częścią działaczy Czarnych Panter przystąpił do nowo tworzonej skrajnie lewicowej partii Szeli. W wyborach uzupełniających do izraelskiego parlamentu w 1980 została wybrany z listy tego ugrupowania. W dziewiątym Knesecie zasiadał przez kilkanaście miesięcy, był członkiem Komisji Pracy i Opieki Społecznej oraz Komisji Edukacji i Kultury. Odszedł z Szeli i przez pewien czas był posłem niezależnym, a następnie stworzył własną frakcję polityczną, która następnie ewoluowała w partię Mifleget Haihud (Partia Jedności). W wyborach w 1981 partii nie udało się przekroczyć 1% poparcia i nie zdobyła żadnych miejsc w Knesecie. W latach 90. był związany z partią emerytów Gil.

  Morasza (hebr. מורשה; arab. مصرارة, Musrara) - osiedle mieszkaniowe w mieście Jerozolima w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  W ostatnich latach życia miał duże problemy finansowe i zdrowotne ale wciąż zajmował się pomocą dla biednych mieszkańców Jerozolimy

  Marciano zmarł 21 grudnia 2007 w Jerozolimie w wieku 58 lat.

  Życie prywatne[]

  Miał dziesięcioro rodzeństwa Ożenił się z Vicky Tarabulus, mieli jednego syna. Był spokrewniony z Joramem Marciano, byłym posłem Partii Pracy.

  Upamiętnienie[]

  W 2013 roku jego imieniem została nazwana jedna z jerozolimskich ulic.

  Wadżda (arab. وجدة, fr. Oujda) – miasto w północnym Maroku w Atlasie Tellskim, w pobliżu granicy z Algierią; ośrodek administracyjny Regionu Wschodniego. Przemysł spożywczy, chemiczny, metalurgiczny, cementowy i drzewny. Węzeł drogowy, międzynarodowy port lotniczy. Muzeum etnograficzne, wielki meczet z XII wieku.

  Przypisy

  1. Se’adja Marciano – profil na stronie Knesetu (ang.)
  2. Eric Silver: Se’adja Marciano: Founder of Israel's Black Panthers. independent.co.uk, 26 grudnia 2007. [dostęp 2015-12-11].
  3. Have You Heard About the Panthers?. [dostęp 2015-12-11].
  4. Saadia Marciano, 58, Israel, Morocco, ‘Black Panther’ leader, Dec. 21. The Eulogizer, 23 grudnia 2007. [dostęp 2015-12-11].
  5. Ja’ir Ettinger: Radical Black Panther Group Buries Sa'adia Marciano, 'The Face of Protest'. haaretz.com, 23 grudnia 2007. [dostęp 2015-12-11].
  6. Yael Branovsky: 'Black Panthers' founder, former MK Marciano dies at 58. ynetnews.com, 21 grudnia 2007. [dostęp 2015-12-11].
  7. Maayana Miskin: Jerusalem Honors Israeli Black Panthers Founder. israelnationalnews.com, 9 sierpnia 2013. [dostęp 2015-12-11].

  Bibliografia[]

 • Se’adja Marciano – profil na stronie Knesetu (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.