• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sde Warburg

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Herut (hebr. חרות; pol. Wolność) – moszaw położony w samorządzie regionu Lev HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Szklarnia, cieplarnia – budowla, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości (zarówno ściany jak i dach) szkłem lub plastikowymi płytami. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Często jest wyposażona w urządzenia do ogrzewania, nawilżania gruntu i powietrza, doświetlania oraz wymiany powietrza, w nowoczesnych szklarniach systemy są sterowane elektronicznie. Szklarnia chroni również liście i łodygi roślin przed opadami atmosferycznymi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

  Sde Warburg (hebr. שדה ורבורג) – moszaw położony w samorządzie regionu Derom ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron, w otoczeniu miast Kefar Sawa i Ra'anana, oraz moszawów Gan Haim, Batsra, Herut, Mishmeret i Zofit, oraz kibuców Ramat HaKovesh i Nir Elijahu.

  Gan Haim (hebr.: גן חיים) – moszaw położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Ramat HaKovesh (hebr. רמת הכובש; pol. Wzgórza Zdobywców) – kibuc położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Historia[]

  Moszaw został założony 17 maja 1938 przez imigrantów z Niemiec. Nazwany na cześć botanika i działacza syjonistycznego Otto Warburga (1859-1938).

  Kultura i sport[]

  W moszawie jest ośrodek kultury oraz boisko do piłki nożnej.

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.

  Gospodarka[]

  Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie i uprawach warzyw w szklarniach.

  Ciekawostki[]

  10 listopada 2007 mieszkańcy moszawu pobili Rekord Księgi Guinnessa, przygotowując największą sałatkę z warzyw (ważyła 10 260 kg). Sałatka została sprzedana wśród uczestników i gości w cenie 10 NIS za miskę. Uzyskano w ten sposób 20 000 szekli, które przeznaczono na cele charytatywne.

  Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.Nir Elijahu (hebr. ניר אליהו; pol. Łąka Elijahu) - kibuc położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Komunikacja[]

  Przez moszaw przechodzi lokalna droga, którą jadąc na zachód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Rosh HaNikra), a jadąc na wschód dojeżdża się do drogi nr 554 ISR-HW554.png i moszawów Gan Haim oraz Zofit.

  Przypisy

  1. Tower and stockade - Homa Umigdal (ang.). W: Holiday In Israel [on-line]. [dostęp 7 stycznia 2009].
  2. The Guiness World Record for the largest salad has been broken by the people of Moshav Sde Warburg (ang.). W: Current [on-line]. [dostęp 7 stycznia 2009].
  3. Records of the week: 17th-23rd Nov 2007 (ang.). W: Guinness World Records [on-line]. [dostęp 7 stycznia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Sde Warburg Google Maps
 • Mapa moszawu Sde Warburg Amudanan
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Samorząd Regionu Derom ha-Szaron (hebr. מועצה אזורית דרום השרון) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy izraelski szekel (hebr.: שקל חדש, sheqel ḥadash; arab.: شيقل جديد, shiqel jadid) – jednostka walutowa Izraela i Autonomii Palestyńskiej. W języku hebrajskim określa się go jako "nowy szekel" (שקל חדש) lub w skrócie ש"ח (wym. [szach]). W Izraelu używany jest powszechnie symbol . Używany jest również skrót NIS od angielskiego "New Israeli Sheqel" (l. mn. שקלים, shqalim). 1 szekel = 100 agorot. Szekle emitowane są przez Bank Izraela.
  Mishmeret (hebr. משמרת; pol. Pozycja) – moszaw położony w samorządzie regionu Lev HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.
  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.
  Syjonizm (od nazwy wzgórza Syjon w Jerozolimie, na którym stała Świątynia Jerozolimska) – ruch polityczny i społeczny, dążący do stworzenia żydowskiej siedziby narodowej na terenie Palestyny. Syjonizm doprowadził do powstania państwa Izrael w 1948 r. Współcześnie jego celem jest także utrzymanie jedności narodu żydowskiego żyjącego w rozproszeniu i jego więzi z Izraelem. Ruch zapoczątkowany w końcu XIX wieku miał wiele nurtów i postaci, powszechnie utożsamiany z syjonizmem politycznym, interpretowanym w różny sposób: jako nacjonalizm żydowski, rasistowski, jako ruch narodowowyzwoleńczy, wreszcie jako ruch religijny. Poza syjonizmem politycznym mówiono o syjonizmie duchowym, którego celem była nowa tożsamość żydowska (Ahad ha-Am), odrodzenie języka hebrajskiego (Eliezer ben-Yehuda) i powstanie literatury i kultury w tym języku.
  Zofit (hebr.: צופית) – moszaw położony w samorządzie regionu Drom HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.