• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scrimshaw

  Przeczytaj także...
  Wielorybnictwo to polowanie na wieloryby i inne duże walenie w celu pozyskania dostarczanych przez nie surowców: spermacetu, fiszbinu, ambry i innych. Wielorybnictwo intensywnie rozwijało się do początków XX wieku; w miarę jak liczba waleni spadała, a surowce przez nie dostarczane zaczęto zastępować innymi (gaz, elektryczność, plastik itp.) zaczęło gwałtownie tracić na znaczeniu. Mięso wieloryba nigdy nie było cenione dla jego smaku, stanowiło jednak ważne źródło białka, którym nie gardziła ludność obszarów nie obfitujących w białko zwierzęce. Do dziś walenie są źródłem pożywienia Inuitów; do niedawna można było z łatwością kupić konserwy z delfinów, jednakże szeroko zakrojona akcja na rzecz ochrony tych zwierząt zepchnęła przemysłowe przetwórstwo mięsa waleni na margines gospodarki.Kaszalot spermacetowy, kaszalot, potwal, potwal olbrotowiec (Physeter macrocephalus) – gatunek ssaka z rodziny kaszalotowatych (Physeteridae), największy przedstawiciel kladu zębowców (Odontoceti). Występuje we wszystkich oceanach.

  Scrimshaw - niewielkie dzieła rzemieślnicze, wytwarzane przez marynarzy w czasie długich podróży na statkach wielorybniczych. Były to rzeźbione zęby kaszalotów, które cieszyły się wielką popularnością jako ozdoby, np. kominkowe. Przedstawiały scenki rodzajowe, krajobrazy lub sceny z życia marynarzy. Scrimshaw do dziś cieszą się wielkim uznaniem kolekcjonerów.

  Obecnie jest to technika używana do ozdabiania przedmiotów wykonanych z kości lub poroża, popularna w zdobieniu noży. Powstały też nowe techniki, jak scrimshaw negatywowy oraz scrimshaw kolorowy

  Wilk1.jpg
  Nicoscrim.jpg
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.