• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scottish Premiership - 2013/2014  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Saint Mirren Football Club – klub piłkarski ze Szkocji założony w 1877 roku. W sezonie 2006/2007 występuje w Scottish Premiership.Aberdeen Football Club – klub piłkarski z siedzibą w Aberdeen w Szkocji, obecnie grający w Scottish Premiership, najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Przydomki klubu to "The Dons", "The Reds" i "The Dandies", a główną barwą - czerwony. Aberdeen gra mecze na Pittodrie Stadium, posiadającym 22 199 krzesełek. Największe sukcesy klub odnosił pod wodzą sir Alexa Fergusona w latach 80. ubiegłego stulecia.

  Sezon (2013/2014) był pierwszą edycją Scottish Premiership i 118. najwyższej klasy rozgrywkowej w Szkocji. Sezon rozpoczął się 2 sierpnia 2013, a zakończył się 11 maja 2014. W rozgrywkach brało udział 12 zespołów. Rywalizacja odbywała się systemem kołowym. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w lidze szkockiej po rozegraniu 33 kolejek, liga została podzielona na dwie części - spadkową i mistrzowska. Każda z drużyn w danej grupie zagrała mecze z pozostała piątką drużyn ze swojej części ligi. Tytuł obroniła drużyna Celtic F.C. dla którego był to 45. tytuł w historii.

  Partick Thistle Football Club - profesjonalny szkocki klub piłkarski z Glasgow, grający obecnie w Scottish Premiership.Inverness Caledonian Thistle Football Club – szkocki klub piłkarski z miasta Inverness założony w 1994 roku. Obecnie występuje w rozgrywkach Scottish Premiership.

  Drużyny[ | edytuj kod]

  W sezonie 2013/2014 wystąpiło 11 drużyn, które zapewniły sobie utrzymanie w rozgrywkach poprzedniego sezonu oraz mistrz Scottish Football League First Division sezonu 2012/2013.

  Ross County Football Club - profesjonalny klub piłkarski ze Szkocji, grający obecnie w Scottish Premiership. W 2012 roku po raz pierwszy w historii awansował do ekstraklasy szkockiej.Celtic Football Club (wym. [ˈsɛɫtɪk]) – szkocki profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Glasgow, w Wielkiej Brytanii grający na co dzień w Scottish Premiership, założony 6 listopada 1887 przez irlandzkich imigrantów. 51-krotny mistrz Szkocji, 39-krotny zdobywca Pucharu Szkocji, 19-krotny zdobywca Pucharu Ligi Szkockiej oraz triumfator Pucharu Europy w sezonie 1966/1967.
  Geographylogo.svg
  Lokalizacja klubów grających w Scottish Premiership 2013/2014


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hibernian Football Club – zawodowy klub piłkarski z siedzibą w Leith, w Edynburgu, w Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Założony został w 1875 przez irlandzkich imigrantów. Tożsamość irlandzka została później zbagatelizowana, ale nadal jest widoczna w nazwie i herbie. Półfinalista Pucharu Europy oraz Pucharu Miast Targowych. Hibernia to łacińska nazwa Irlandii.
  Dundee United Football Club – klub piłkarski z siedzibą w Dundee w Szkocji, aktualnie grający w Scottish Premiership, najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Przydomki klubu to "The Terrors", "The Tangerines" (mandarynki) i "The Arabs" (Arabowie), a główną barwą - pomarańczowy. Dundee United gra mecze na Tannadice Park, posiadającym 14 209 krzesełek. Największe sukcesy klub odnosił pod wodzą Jima McLeana w latach 80. ubiegłego stulecia, kiedy z powodzeniem walczył o Mistrzostwo Szkocji i grał w finale Pucharu UEFA
  Kilmarnock Football Club – szkocki klub piłkarski z Kilmarnock założony w 1869 roku. Barwy biało-niebieskie. Drużyna gra na stadionie Rugby Park.
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  St. Johnstone Football Club – szkocki klub piłkarski z siedzibą w Perth, grający obecnie w Scottish Premiership. Klub powstały w 1884 roku, od 1989 roku swoje mecze rozgrywka na stadionie McDiarmid Park. W sezonie 2008/2009 zespół zwyciężył w rozgrywkach Scottish Football League First Division i awansował do Scottish Premier League po siedmioletniej absencji. Tradycyjnymi rywalami zespołu są dwa kluby z miasta Dundee: Dundee United F.C. oraz Dundee F.C. mecze pomiędzy tymi drużynami nazywane są Tayside Derby. Brązowy medalista mistrzostw Szkocji z sezonu 1970/1971.
  Heart of Midlothian Football Club – szkocki zawodowy klub piłkarski z siedzibą w Edynburgu, założony w 1874. Czterokrotny mistrz Szkocji, czterokrotny zdobywca Pucharu Ligi, ośmiokrotny zdobywca Pucharu Szkocji oraz ćwierćfinalista Pucharu UEFA. Lokalny rywal Hibernian F.C.. Zespół posiada rozbudowaną sieć fanklubów.
  System kołowy – sposób rozgrywania zawodów sportowych w dyscyplinach, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie kołowym każdy uczestnik gra kolejno ze wszystkimi przeciwnikami. Ten sposób rozgrywek nazywany jest również systemem każdy z każdym, w anglojęzycznej literaturze round-robin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.