• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scottish Borders

  Przeczytaj także...
  Newtown St Boswells (gael. Baile Ùr Chille Bhoisil) − miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa Scottish Borders. Miasto znajduje się nad rzeką Tweed, około 60 km na południowy wschód od Edynburga. Pomimo swej nazwy, Newtown St Boswells jest bardzo starą osadą, pierwsze wzmianki pojawiają się w 1529 roku.Wcześniej miasteczko było znane z licznych młynów wodnych, które przetwarzały zboże w mąkę. Miasto zyskało na znaczeniu dzięki węzłowi kolejowemu na linii Waverley, który był lokalnym centrum komunikacyjnym, jednakże całą linię wraz z węzłem zamknięto w 1969 roku podczas tzw Beeching axe. Do 1929 r. ludność osady składała się głównie z pracowników kolejowych. Zmieniło się to dopiero gdy Newtown St Boswell stał się regionalnym ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Scottish Borders. Pobliskie opactwo Dryburgh jest popularnym miejscem wśród turystów. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Scottish Borders (gael. Na Crìochan lub Crìochan na h-Alba) – jednostka administracyjna (council area) w południowo-wschodniej Szkocji, dawniej region administracyjny (1973–1996), z siedzibą w Newtown St Boswells.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).

  Administracyjnie dzieli się na pięć tzw. area committees:

  Tweeddale - rejon administracyjny w Szkocji, w hrabstwie Scottish Borders, obejmujący obszar tzw. "area committee" (jednostki administracyjnej mniejszej od hrabstwa) oraz rejon wyborczy tzw. "lieutenancy area" skąd pochodzą "lordowie lieutenanci" - reprezentujący monarchię brytyjską na danym terenie. Nazwę wywodzi od rzeki Tweed.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
 • Berwickshire
 • Eildon
 • Tweeddale
 • Cheviot
 • Teviot and Liddesdale
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Table 8a: Land area and population density by administrative area, mid-2011 (ang.). General Register Office for Scotland. [dostęp 2013-09-21].
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.