• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scott Glenn  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Pozostawieni (serial telewizyjny) – amerykański serial obyczajowy wyprodukowany przez Warner Bros. Television. Pomysłodawcami serialu są: Damon Lindelof i Tom Perrotta. Serial jest adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Toma Perrotta. 26 kwietnia 2014 roku, stacja HBO zmieniła datę premiery z 15 czerwca na 29 czerwca 2014 roku. W Polsce serial miał premierę 30 czerwca 2014 roku na kanale HBO Polska. 14 sierpnia 2014 roku, stacja HBO zamówiła 2 sezon.Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.

  Theodore Scott Glenn (ur. 26 stycznia 1941 w Pittsburghu) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy i kaskader.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Pittsburghu w stanie Pensylwania jako jedno z trojga dzieci biznesmena Theodore’a Glenna i Elizabeth, ma pochodzenie irlandzkie i rodowite amerykańskie. Był leworęczny. Dorastał wraz z bratem Terrym i siostrą Bonnie w Appalachia. W dzieciństwie często chorował i spędził rok w łóżku. W wieku dziewięciu lat przeszedł szkarlatynę. Po ukończeniu szkoły średniej w Pittsburghu i College of William and Mary w Williamsburg, odbył trzyletnią służbę w Korpusie Piechoty Morskiej. Następnie pracował przez pięć miesięcy w Kenosha w stanie Wisconsin jako sprawozdawca do spraw kryminalnych w lokalnej gazecie Kenosha Evening News. Pisał do nowojorskich brukowców, zanim przebił się i awansował, został reporterem poczytnych czasopism.

  Castle Rock – amerykański internetowy serial telewizyjny (horror, thriller, fantasy) wyprodukowany przez Bad Robot Productions oraz Warner Bros. Television, który jest luźną adaptacją różnych powieści Stephena Kinga. Serial został wyemitowany w USA począwszy od 25 lipca 2018 roku . Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Od 13 października 1965 do 27 maja 1967 roku występował na scenie Broadwayu w Playhouse Theatre jako Andy w spektaklu komediowym Niemożliwe lata (The Impossible Years) oraz w 1966 roku w sztukach teatralnych nowojorskiego La MaMa Experimental Theater Club. W 1968 roku studiował w nowojorskiej szkole aktorskiej Actors Studio Lee Strasberg Theatre and Film i przez pewien czas był związany z jej profesjonalnym zespołem teatralnym.

  Alan Bartlett Shepard, Jr. (ur. 18 listopada 1923 w Derry, zm. 21 lipca 1998 w Monterey) – pierwszy amerykański astronauta, kontradmirał United States Navy.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Pracę w Hollywood rozpoczął od udziału w sitcomie ABC Patty Duke zaprasza (The Patty Duke Show, 1965), serialu policyjnym ABC Jastrząb (Hawk, 1966) z Burtem Reynoldsem, operze mydlanej CBS Krawędź nocy (The Edge of Night, 1969) i serialu NBC Ironside (1971, 1973). Na dużym ekranie zadebiutował w dwóch filmach – westernie Gonitwa skarbu (Pursuit of Treasure, 1970) i dramacie Surogatka (The Baby Maker, 1970). W 1978 roku porzucił Los Angeles i z rodziną przeniósł się do Ketchum, w stanie Idaho i przez dwa lata był barmanem, myśliwym, obieżyświatem górskim i okazjonalnie występował w przedstawieniach w Seattle. W 1987 roku powrócił na scenę broadwayowską w sztuce Spalę to (Burn This) w roli Pale.

  Burton Leon Reynolds Jr. (ur. 11 lutego 1936 w Lansing w stanie Michigan) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Thomas Leo "Tom" Clancy Jr. (ur. 12 kwietnia 1947 w Baltimore, zm. 1 października 2013 tamże) – amerykański pisarz powieści sensacyjnych. Współwłaściciel Baltimore Orioles. Członek dożywotni NRA od 1978.

  Regularnie pojawiał się na ekranie w rolach drugoplanowych, tworząc godne zapamiętania kreacje; porucznik Richard M. Colby w dramacie wojennym Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy (Apocalypse Now, 1979), Wes Hightower w dramacie Miejski kowboj (Urban Cowboy, 1980), astronauta Alan Shepard w adaptacji książki Toma Wolfe Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff, 1983), lakoniczny Emmett, jeden z czterech zagubionych kowbojów w westernie Silverado (1985), kmdr por. Bart Mancuso w ekranizacji powieści Toma Clancy’ego Polowanie na Czerwony Październik (The Hunt for Red October, 1990), policjant FBI w thrillerze Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991).

  Szalona odwaga (Courage Under Fire) – amerykański dramat wojenny z 1996 w reżyserii Edwarda Zwicka z Denzelem Washingtonem i Meg Ryan w głównych rolach.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Szczególnie warte zapamiętania są także inne filmy z jego udziałem: Wyzwanie (The Challenge (1982), Rzeka (The River, 1984), Sajgon (Off Limits, 1988), Szalona odwaga (Courage Under Fire, 1995) i Dzień próby (Training Day, 2001).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 1967 r. poznał Carol Schwartz, którą poślubił 10 września 1968 roku, przyjął jej religię – judaizm, w 1970 przeprowadzili się do Nowego Jorku. Mają dwie córki – Dakota (ur. 1970) i Rio (ur. 1974). W 1978 roku wraz z rodziną przeniósł się do Ketchum, w stanie Idaho.

  Ognisty podmuch – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Rona Howarda. Opowiada o strażakach z Chicago, którzy tropią seryjnego podpalacza.Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.
  Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
  Matka zastępcza (surogatka) – kobieta, która przyjmuje do swojej macicy zapłodnioną in vitro komórkę jajową innej kobiety, która sama nie może zajść w ciążę bądź nie mogłaby donosić swojej ciąży. Rola matki zastępczej sprowadza się do donoszenia ciąży, urodzenia dziecka i oddania go rodzicom.
  Przekleństwa niewinności (ang. The Virgin Suicides) – amerykański film fabularny z 1999 roku, wyreżyserowany przez Sofię Coppolę do własnego scenariusza, opartego na książce Przekleństwa niewinności autorstwa Jeffreya Eugenidesa. Jednym z producentów filmu jest Francis Ford Coppola.
  Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).
  Płonica (szkarlatyna, ang. scarlet fever, scarlatina) jest ostrą chorobą zakaźną głównie wieku dziecięcego wywołaną przez bakterię – paciorkowca grupy A.
  Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.