• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scopus

  Przeczytaj także...
  Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.
  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.

  Scopus – naukowa baza danych prowadzona przez wydawnictwo Elsevier, zawierająca informacje o opublikowanych pracach naukowych, takich jak artykuły w czasopismach naukowych, książki, materiały konferencyjne oraz patenty.

  Opis[ | edytuj kod]

  W kwietniu 2018 baza zawierała przeszło 70 milionów rekordów, obejmując ponad 37 tys. czasopism naukowych, z czego 22,8 tys. indeksowanych na bieżąco aktywnych tytułów wydawanych przez ponad 5000 wydawców. Ponadto zindeksowanych było w niej ok. 150 tys. książek i 8 mln publikacji w materiałach konferencyjnych. Tematyka prac indeksowanych w bazie obejmuje nauki przyrodnicze, inżynieryjne, medyczne, społeczne, humanistyczne i sztukę.

  Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).

  Scopus powstał w 2004 r. W roku 2016 cytowania w bazie Scopus zostały uzupełnione o dane sięgające do 1970 roku, przy czym około 38 milionów rekordów datowane jest na rok 1996 i późniejsze, a około 22 miliony rekordów pochodzi sprzed 1996. 

  Baza ta jest dostępna przez swoją stronę WWW po opłaceniu rocznej subskrypcji. W Polsce od roku 2012 jest ona dostępna bezpłatnie dla instytucji naukowych w ramach licencji krajowej udzielonej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Elsevier, Strona internetowa Scopus Content Coverage, 20 kwietnia 2018.
  2. Scopus: Content Coverage Guide, styczeń 2016 [zarchiwizowane z adresu 2017-06-23].
  3. Zakres i zasady udostępniania zasobów licencyjnych Wirtualnej Biblioteki Nauki w roku 2016 oraz plan na rok 2017. Scopus. W: Wirtualna Biblioteka Nauki [on-line]. ICM, 2016. [dostęp 2016-08-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Scopus – informator (ang.). Elsevier. [dostęp 2016-08-19].
 • Scopus – baza danych. Elsevier. [dostęp 2016-08-19]. (dostęp tylko dla subskrybentów)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.