Scopus
Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.
Scopus – naukowa baza danych prowadzona przez wydawnictwo Elsevier, zawierająca informacje o opublikowanych pracach naukowych, takich jak artykuły w czasopismach naukowych, książki, materiały konferencyjne oraz patenty.
Opis[ | edytuj kod]
W kwietniu 2018 baza zawierała przeszło 70 milionów rekordów, obejmując ponad 37 tys. czasopism naukowych, z czego 22,8 tys. indeksowanych na bieżąco aktywnych tytułów wydawanych przez ponad 5000 wydawców. Ponadto zindeksowanych było w niej ok. 150 tys. książek i 8 mln publikacji w materiałach konferencyjnych. Tematyka prac indeksowanych w bazie obejmuje nauki przyrodnicze, inżynieryjne, medyczne, społeczne, humanistyczne i sztukę.
Scopus powstał w 2004 r. W roku 2016 cytowania w bazie Scopus zostały uzupełnione o dane sięgające do 1970 roku, przy czym około 38 milionów rekordów datowane jest na rok 1996 i późniejsze, a około 22 miliony rekordów pochodzi sprzed 1996.
Baza ta jest dostępna przez swoją stronę WWW po opłaceniu rocznej subskrypcji. W Polsce od roku 2012 jest ona dostępna bezpłatnie dla instytucji naukowych w ramach licencji krajowej udzielonej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Elsevier, Strona internetowa Scopus Content Coverage, 20 kwietnia 2018 .
- ↑ Scopus: Content Coverage Guide, styczeń 2016 [zarchiwizowane z adresu 2017-06-23] .
- Zakres i zasady udostępniania zasobów licencyjnych Wirtualnej Biblioteki Nauki w roku 2016 oraz plan na rok 2017. Scopus. W: Wirtualna Biblioteka Nauki [on-line]. ICM, 2016. [dostęp 2016-08-19].