• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scooby i Scrappy Doo - serial animowany 1979

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Scooby Doo (lub Scooby-Doo) - seria animowanych seriali dla dzieci produkowanych w Stanach Zjednoczonych od roku 1969 do dziś. Twórcami są William Hanna i Joseph Barbera, a produkcja odbywała się w ich studio Hanna-Barbera, zaś od 2001 odbywa się w Warner Bros. Animation. Twórcami serialu poza tym duetem zostali Fred Silverman z CBS - stacji, gdzie Scooby Doo był początkowo emitowany, scenarzyści Joe Ruby i Ken Spears oraz twórca postaci Iwao Takamoto. W październiku 2004 pobił rekordową liczbę odcinków wśród amerykańskich seriali, ale w kwietniu 2005 pobili go Simpsonowie (378 odcinków, a Scooby Doo 371).
  Scrappy Doo – postać z seriali "Scooby i Scrappy Doo", "13 demonów Scooby Doo" i filmów "Scooby Doo i Bracia Boo", "Scooby Doo i Oporny Wilkołak" oraz "Scooby Doo: Szkoła Upiorów" z serii Scooby Doo. Widzimy go również w jednej scenie filmu fabularnego Scooby-Doo. Scrappy zostaje również wspomniany w 20 odcinku serialu Scooby Doo i Brygada Detektywów. Widać wtedy jego woskową figurę.

  Scooby i Scrappy Doo (ang. Scooby-Doo and Scrappy-Doo) – amerykański serial animowany, czwarty z serii Scooby Doo, wyprodukowany w latach 1979–1980 w wytwórni Hanna-Barbera dla ABC. Pierwsza kreskówka z serii z udziałem Scrappy’ego Doo.

  Na DVD polski dubbing zostaje odnowiony tylko z odcinków: 5 i 15.

  Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W latach 1980–1982 powstał jego sequel o tym samym tytule.

  Obsada głosowa[ | edytuj kod]

 • Don Messick
 • Scooby Doo,
 • różne głosy
 • Lennie Weinrib – Scrappy Doo
 • Casey Kasem – Kudłaty
 • Pat Stevens – Velma (odc. 1-11)
 • Marla Frumkin –
 • Velma (od. 12-16),
 • różne role
 • Frank Welker
 • Fred,
 • różne głosy
 • Heather North – Daphne
 • Fabuła[ | edytuj kod]

  Scooby Doo, Scrappy Doo, Kudłaty, Fred, Daphne i Velma podróżują dookoła świata i rozwiązują zagadki kryminalne, w które często zamieszane są duchy, potwory i inne straszydła. W rzeczywistości są nimi przestępcy w maskach, którzy ukrywają swoją prawdziwą tożsamość, aby móc swobodnie prowadzić działalność przestępczą. Młody szczeniak Scrappy Doo, będący siostrzeńcem Scoobiego Doo, jest przeciwieństwie do swojego tchórzliwego wuja bardzo odważny i często próbuje walczyć z owymi potworami. Jest także przekonany, o tym, że jego wuj to najodważniejszy pies na świecie i nigdy nie dostrzega jego strachu. Jest to powodem wielu zabawnych sytuacji.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  DVD i video[ | edytuj kod]

  Polska[ | edytuj kod]

  Dawniej Polskie Nagrania wydawały odcinki tego serialu na kasetach VHS.

  18 maja 2012 wydano DVD Scooby Doo! 13 strasznych opowieści – Upiorne hece na całym świecie z odcinkami: 5 i 15; z innymi tytułami i innymi dialogami w dubbingu.

  7 sierpnia 2015 wydano DVD Scooby-Doo! 13 strasznych opowieści: Na fali z odcinkami: 5 i 9.

  Hanna-Barbera (właśc. Hanna-Barbera Cartoons, Inc.) – studio filmów animowanych założone przez Williama Hanna i Josepha Barbera, produkujące filmy rysunkowe.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Lista odcinków[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Scooby i Scrappy Doo w bazie IMDb (ang.)
 • Scooby i Scrappy Doo w bazie Filmweb
 • Warto wiedzieć że... beta

  Donald Earl "Don" Messick (ur. 7 września 1926 w Buffalo, zm. 24 października 1997 w Salinas) – amerykański aktor i lektor, najbardziej znany z dubbingu postaci z filmów animowanych produkcji Hanna-Barbera w angielskojęzycznych wersjach.
  Frank Welker (właściwie Franklin W. Welker; ur. 12 marca 1946) – amerykański aktor głosowy. Od ponad 40 lat pracuje głosem w wielu serialach animowanych, filmach i grach. Jego najsłynniejsze role to min. Megatron z kreskówki "Transformers" oraz Fred Jones z kreskówek z serii "Scooby-Doo".
  Casey Kasem (ur. 27 kwietnia 1932 w Detroit, zm. 15 czerwca 2014 w Gig Harbor) – amerykański aktor filmowy i głosowy, radiowiec.
  Pat Stevens, właśc. Patricia Szczepaniak (ur. 16 września 1945 w Linden, zm. 26 maja 2010 w Massachusetts) – amerykańska aktorka teatralna i filmowa, a także dubbingowa.
  Velma Dinkley – postać z serii seriali i filmów Scooby Doo. Najmłodsza, bo 15- lub 16-letnia, a zarazem najmądrzejsza i najsprytniejsza członkini Tajemniczej Spółki. Velma ma bordowe włosy, nosi okulary, ma pomarańczowy sweter i podkolanówki, a także czerwoną, krótką spódniczkę oraz czerwone buty. Cierpi na klaunofobię od dnia piątych urodzin (serial Co nowego u Scooby’ego, odc. Partyjka z upiornym klaunem). W jej rolę w filmach fabularnych wcieliła się Linda Cardellini i Hayley Kiyoko, zaś w serialach animowanych dubbingują ją:
  Scooby i Scrappy Doo (ang. Scooby-Doo and Scrappy-Doo) – amerykański serial animowany, piąty z serii Scooby Doo, wyprodukowany w latach 1980-1982 w wytwórni Hanna-Barbera dla ABC. Drugi serial z udziałem Scrappy’ego Doo i pierwszy bez Freda, Daphne i Velmy. Jest sequelem serialu pod tym samym tytułem wyprodukowanego w latach 1979-1980. Od 7 listopada 2013 roku serial emitowany był w TV4.
  Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.662 sek.