• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scilly

  Przeczytaj także...
  Porthoustock – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 35 km na wschód od miasta Penzance i 384 km na południowy zachód od Londynu.Telegraph – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 59 km na zachód od miasta Penzance i 470 km na zachód od Londynu.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Flaga wysp Scilly

  Scilly (Isles of Scilly, korn. Ynysek Syllan) – archipelag około 140 wysp o łącznej powierzchni 16,33 km², z czego pięć jest zamieszkanych, leżących na zachód od wybrzeży Kornwalii. Zaludnienie wynosi niewiele ponad 2000 osób. Największą wyspą archipelagu jest St Mary’s. a największym ośrodkiem Hugh Town.

  Lower Town – wieś w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 58 km na zachód od miasta Penzance i 468 km na zachód od Londynu.Holy Vale – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 58 km na zachód od miasta Penzance i 469 km na zachód od Londynu.

  Krajobraz i klimat są bardzo zróżnicowane. O ile zwykle morskie otoczenie łagodzi tam zmiany temperatury, to znad Atlantyku przychodzą bardzo ostre zimowe wiatry. Osłonięte południowe wybrzeża pozwalają na hodowlę roślin subtropikalnych, podczas gdy północne nagie skały gdzieniegdzie porośnięte są niskimi krzewami.

  Porthloo – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 60 km na zachód od miasta Penzance i 471 km na zachód od Londynu.Rocky Hill – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 59 km na zachód od miasta Penzance i 470 km na zachód od Londynu.

  Mieszkańcy wysp utrzymują się obecnie przede wszystkim z obsługi turystyki, a także tradycyjnie z rybołówstwa i rolnictwa.

  Historia[]

  Wojna 335-letnia[]

  Wojna 335-letnia (1651-1986) toczyła się pomiędzy Holandią a wyspami Scilly. Wojna trwała tak długo, ponieważ raz wypowiedziana, nie zakończyła się zawarciem pokoju przez 335 lat. Przez ten okres nie padł ani jeden strzał, co sprawia, iż jest to również wojna z najmniejszą ilością ofiar. Pomimo braku pewności co do tego czy „wojna” została w rzeczywistości wypowiedziana i czy nie została zakończona wcześniejszym traktatem pokojowym, ostatecznie pokój został zawarty w 1986 roku.

  Hugh Town (korn. Tre Huw) – miejscowość w Wielkiej Brytanii, Anglii w archipelagu Scilly na wyspie St Mary’s. Jest głównym ośrodkiem wysp. W roku 2001 miasto zamieszkiwało 1068 osób. Miasto jest również największym ośrodkiem turystycznym wyspy.Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.

  Wyspy archipelagu[]

  Miejscowości[]

  Holy Vale, Hugh Town, Lower Town, Maypole, Old Town, Pelistry, Porthloo, Porthoustock, Rocky Hill, Telegraph.

  Przypisy

  1. St Mary’s. [dostęp 2009-11-22].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
  Pelistry – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 59 km na zachód od miasta Penzance i 470 km na zachód od Londynu.
  Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.
  Język kornijski (kornwalijski, kornicki) – język z grupy brytańskiej (p-celtyckiej) języków celtyckich, którego używano aż do końca XVIII w. w Kornwalii (południowo-zachodnia Anglia).
  Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
  Maypole – osada w Anglii, na wyspach Scilly, w hrabstwie ceremonialnym Kornwalia. Leży 58 km na zachód od miasta Penzance i 469 km na zachód od Londynu.
  St Mary’s (korn. Ennor) – wyspa w Wielkiej Brytanii w archipelagu wysp Scilly. Jest największą wyspą archipelagu o rozmiarach 4 km / 2,8 km. Największym ośrodkiem wyspy jest Hugh Town, a zamieszkuje ją 1666 osób, co stanowi 75 proc. całej populacji archipelagu. Na wyspie zmarł i został pochowany premier Wielkiej Brytanii Harold Wilson. Na wyspie znajdują się trzy kościoły: anglikański, katolicki i metodystów. Wyspa była miejscem walk podczas angielskiej wojny domowej, do dziś znajdują się tam fortyfikacje z tego okresu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.