• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Scientific American


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.Sprzęgło wychylne znane także pod nazwą sprzęgło Cardana, przegub Cardana lub przegub krzyżakowy – sprzęgło przymusowe nierozłączne, kompensacyjne (sprzęgło nierozłączne, mechaniczne, samonastawne, kątowe – według hierarchii Podstaw Konstrukcji Maszyn), rodzaj przegubu asynchronicznego.
  Martin Gardner (ur. 21 października 1914, w Tulsie w stanie Oklahoma, zm. 22 maja 2010 w Norman w stanie Oklahoma) – amerykański dziennikarz i popularyzator nauki. Specjalizował się w matematyce rekreacyjnej, ale interesował się również pseudonauką, literaturą (szczególnie twórczością Lewisa Carrolla), filozofią i religią. W latach 1956-1981 był autorem działu Gry matematyczne (Mathematical Games) w Scientific American.

  Scientific American – najstarszy amerykański miesięcznik popularnonaukowy wydawany od 28 sierpnia 1845 roku. Jego celem jest propagacja najnowszych osiągnięć technicznych i naukowych poza wąskie środowisko naukowców i popularyzacja wśród szerokiej publiczności.

  Obecnie Scientific American wydawany jest w 18 wersjach językowych – w tym polskiej, jako Świat Nauki – w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. W odróżnieniu od wysoce sformalizowanych i terminologicznie dostępnych jedynie wąskiemu gronu specjalistów czasopism ściśle naukowych, jak Nature czy Science, popularnonaukowy Scientific American adresowany jest do wykształconych czytelników interesujących się problemami nauki, lub specjalistów dziedzin wymagających poglądowych wiadomości interdyscyplinarnych czy też wiadomości na temat prototypowych/nowatorskich hipotez, bądź projektów.

  Czasopismo naukowe – rodzaj czasopisma, w którym są drukowane publikacje naukowe podlegające recenzji naukowej. Współcześnie szacuje się, że na świecie jest wydawanych ponad 54 tys. czasopism naukowych, w których pojawia się ponad milion artykułów rocznie. Pierwszym wydawanym w Europie czasopismem naukowym był Journal des Savants zajmujące się literaturą. Powstało w 1665, jego redaktorem był Denis de Sallo.Science – recenzowane czasopismo naukowe wydawane przez American Association for the Advancement of Science. Ukazuje się jako tygodnik ilustrowany.

  Scientific American został założony przez Rufusa Portera, początkowo jako jednostronicowa ulotka. Jego głównym celem w pierwszych latach było informowanie o pracach Amerykańskiego Biura Patentowego.

  Porter sprzedał swoją ulotkę Orsonowi Munnowi, następnie do roku 1948 pismo pozostawało własnością firmy Munn&Company.

  Współczesną postać Scientific American przyjął pod nadzorem Gerarda Piela, który przejął pismo od Munna. W roku 1986 Scientific American został wykupiony za 52,6 miliona dolarów przez niemiecki koncern wydawniczy Holtzbrinka, którego własnością pozostaje do dziś, podlegając bezpośrednio grupie wydającej czasopismo Nature - Nature Publishing Group.

  Perpetuum mobile (z łac. wiecznie ruchome) – hipotetyczna maszyna, której zasada działania, wbrew znanym prawom fizyki, umożliwiałaby jej pracę w nieskończoność.American Scientist (nie mylić z Scientific American) – ilustrowany dwumiesięczny magazyn o nauce i technologii. Każdy numer zawiera cztery do pięciu artykułów pisanych przez naukowców i inżynierów, poruszających tematykę różnych dziedzin naukowych, m.in. archeologii, astronomii, zoologii czy akustyki. Edytorzy wzbogacają teksty fotografiami i przypisami, akcentując wyznaczone partie tekstu.

  Wśród ciekawostek pojawiających się w początkowym okresie na łamach pisma można wymienić maszyny perpetuum mobile, przegub Cardana czy patent na niezatapialność statków przyznanego Abrahamowi Lincolnowi. Obecnie dla tego typu prac wyznaczona jest oddzielna rubryka pisma.

  Szczególną popularność wśród czytelników zyskały rubryki Mathematical Games prowadzona przez Martina Gardnera oraz The Amateur Scientist prezentująca ciekawe eksperymenty i urządzenia do samodzielnego wykonania.

  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  W 2011 roku magazyn został nagrodzony National Magazine Awards w kategorii Finance, Technology and Lifestyle za numer wrześniowy listopadowy i grudniowy

  Zobacz też[]

 • American Scientist
 • Przypisy

  1. Dziennikarski Oscar dla Scientific American. „Świat Nauki”. nr. 7 (239), s. 86, lipiec 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380. 

  Linki zewnętrzne[]

 • Scientific American on-line (ang.)
 • Archiwa Scientific American od roku 1846 do 1869 on-line
 • Świat Nauki - polska edycja Scientific American • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.