• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Science Fiction - czasopismo

  Przeczytaj także...
  Jarosław Grzędowicz (ur. 3 maja 1965 we Wrocławiu) - polski pisarz fantastyki. Debiutował w roku 1982 r. opowiadaniem Azyl dla starych pilotów, zamieszczonym w tygodniku "Odgłosy". W tym samym roku w tym samym periodyku zamieścił utwór Twierdza Trzech Studni.Andrzej Pilipiuk (ur. 20 marca 1974 w Warszawie) – polski pisarz i publicysta, laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Z wykształcenia archeolog.
  Robert Jerzy Szmidt (ur. 26 lipca 1962 we Wrocławiu) – polski pisarz science fiction i fantasy, tłumacz oraz dziennikarz. Z wykształcenia marynarz (ukończył Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu). Obecnie mieszka w Katowicach.

  Science Fictionpolski miesięcznik literacki w całości poświęcony tematyce fantastycznej, ukazujący się w latach 2001-2012. Nastawiony był przede wszystkim na publikację polskich opowiadań.

  Historia[ | edytuj kod]

  Czasopismo zostało założone w 2001 przez jego pierwszego redaktora naczelnego, Roberta J. Szmidta. W 2005 nastąpiła zmiana wydawcy, przy czym prawa do tytułu zachował poprzedni wydawca. W związku z tym pismo zmieniło nazwę na „Science Fiction, Fantasy i Horror”, jego pierwszy numer ukazał się w listopadzie 2005. Pod starym tytułem ukazało się 51 numerów. W maju 2009 nowym wydawcą „SFFiH” zostało wydawnictwo Fabryka Słów, a stanowisko redaktora naczelnego od numeru 44 objął Rafał Dębski. W kwietniu 2012 roku, w numerze 78, redaktor naczelny ogłosił zawieszenie wydawania magazynu. Jako przyczynę podano problemy finansowe związane z kryzysem gospodarczym. Jednocześnie – zarówno we wstępie redakcyjnym w numerze 78, jak i na stronie internetowej pisma – wyrażono nadzieję na wznowienie wydawania magazynu w przyszłości. Ostatnim numerem „Science Fiction Fantasy i Horror” był numer 79 (maj 2012).

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.Jacek Dukaj (ur. 30 lipca 1974 w Tarnowie) – polski pisarz, autor fantastyki. Pisuje głównie literaturę science fiction, choć niektóre z jego utworów zaliczyć można również do fantasy.

  Wśród publicystów stale publikujących w czasopiśmie znajdowali się (do zawieszenia magazynu): Rafał Kosik, Andrzej Pilipiuk, Jarosław Grzędowicz, Dariusz Domagalski i Artur Szrejter. Wcześniej lub okazjonalnie publikowali również: Romuald Pawlak, Adam Cebula, Tomasz Bochiński, Agnieszka Szady, Jacek Dukaj i Feliks W. Kres.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Feliks W. Kres, właściwie Witold Chmielecki (ur. 1 czerwca 1966 w Łodzi) – polski pisarz fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce.

  Tematyka[ | edytuj kod]

  Magazyn koncentrował się głównie na publikowaniu opowiadań, mikropowieści i miniatur (shortów) polskich autorów, choć okazjonalnie pojawiały się w nim także pozycje tłumaczone z języków obcych – w tym z mało znanych w Polsce rynków wschodnich. W każdym numerze znajdowało się kilka opowiadań oraz stała liczba pozycji publicystycznych. Autorzy przewijający się przez łamy pisma byli często debiutantami – nie brakowało jednak także uznanych nazwisk polskiego światka fantastyki. Pojawiały się recenzje filmów, seriali i książek o tematyce fantastycznej. Regularnie organizowano konkursy z nagrodami.

  Fabryka Słów sp. z o.o. – polskie wydawnictwo literackie, wydające głównie książki fantastyczne oraz zbiory felietonów politycznych.Romuald Pawlak (ur. 13 maja 1967 w Sosnowcu) – polski pisarz, autor książek fantastycznych, obyczajowych oraz dla dzieci.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna pisma
 • Forum Fantastyczne Latająca Holera – dawne forum pisma obecnie pod nowym adresem
 • „Science Fiction : literatura, film, multimedia” w katalogu Biblioteki Narodowej. [dostęp 2019-04-29]. ISSN 1641-4292
 • „Science Fiction, Fantasy i Horror : najlepsza polska fantastyka” w katalogu Biblioteki Narodowej. [dostęp 2019-04-29]. ISSN 1895-0744
 • Rafał Kosik (ur. 8 października 1971 w Warszawie) – polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), w której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Rysuje również rysunki satyryczne.Rafał Dębski (ur. 1969 w Oleśnicy) – polski pisarz fantasy, science fiction, powieści historycznych, wojennych, sensacyjnych oraz kryminalnych. Z wykształcenia i zawodu psycholog (absolwent wydziału psychologii KUL). Od czerwca 2009 redaktor naczelny miesięcznika "Science Fiction, Fantasy i Horror".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka – dziedzina literatury (a także filmu i innych dziedzin sztuki i kultury). Polega ona na kreowaniu istot, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Artur Szrejter (ur. 17 lutego 1971 w Warszawie) - polski autor książek popularnonaukowych, pisarz fantasta, publicysta, redaktor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.