ScienceDirect
Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.
Otwarty dostęp (OD, ang. Open Access, „OA”) – oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.
ScienceDirect – jedna z największych na świecie kolekcji internetowych opublikowanych recenzowanych artykułów oraz książek naukowych, wydawanych przez Elsevier. Uruchomiona w roku 1997, w kwietniu 2018 zawierała ponad 14 milionów artykułów z ponad 3 800 czasopism naukowych oraz ponad 35 000 książek. Dostęp do abstraktów dokumentów zgromadzonych w tej bazie jest nieodpłatny, podobnie jak do dokumentów opublikowanych w formule Open Access. Dostęp do pełnych treści jest ograniczony subskrypcją (licencją) lub wiąże się z jednorazową opłatą za dostęp do wybranego dokumentu lub książki. Dostęp do podstawowej kolekcji w ramach ScienceDirect, tzw. Freedom Collection, jest bezpłatny dla instytucji naukowych w ramach licencji krajowej udzielonej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego
W ramach inicjatywy Research4Life Elsevier umożliwia dostęp do treści znajdujących się na tej platformie za darmo lub po znacznie obniżonych kosztach dla instytucji naukowych w ponad 100 rozwijających się krajach. Dostęp do zasobów platformy ScienceDirect jest również możliwy dla wybranych redaktorów Wikipedii.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ScienceDirect.com WHOIS, DNS, & Domain Info - DomainTools, whois.domaintools.com [dostęp 2018-04-20] (ang.).
- Elsevier, Strona internetowa Elsevier poświęcona ScienceDirect [dostęp 2018-06-28] .
- Informator: zakres i zasady udostępniania zasobów licencyjnych Wirtualnej Biblioteki Nauki w 2017, vls.icm.edu.pl [dostęp 2018-04-20] .
- Elsevier, Witryna Elsevier o inicjatywie Research4Life [dostęp 2018-06-28] .
- Sacha Boucherie , Elsevier access donations help Wikipedia editors improve science articles, Elsevier, 10 września 2015 [dostęp 2018-04-20] (ang.).