• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ScienceDirect

  Przeczytaj także...
  Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.
  Otwarty dostęp (OD, ang. Open Access, „OA”) – oznacza wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy dostęp dla każdego do cyfrowych form zapisu danych i treści naukowych oraz edukacyjnych.

  ScienceDirect – jedna z największych na świecie kolekcji internetowych opublikowanych recenzowanych artykułów oraz książek naukowych, wydawanych przez Elsevier. Uruchomiona w roku 1997, w kwietniu 2018 zawierała ponad 14 milionów artykułów z ponad 3 800 czasopism naukowych oraz ponad 35 000 książek. Dostęp do abstraktów dokumentów zgromadzonych w tej bazie jest nieodpłatny, podobnie jak do dokumentów opublikowanych w formule Open Access. Dostęp do pełnych treści jest ograniczony subskrypcją (licencją) lub wiąże się z jednorazową opłatą za dostęp do wybranego dokumentu lub książki. Dostęp do podstawowej kolekcji w ramach ScienceDirect, tzw. Freedom Collection, jest bezpłatny dla instytucji naukowych w ramach licencji krajowej udzielonej Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego

  Wikipedia – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki wiki = „szybko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym. Słowo Wikipedia jest neologizmem powstałym w wyniku połączenia wyrazów wiki i encyklopedia. Slogan reklamowy Wikipedii brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.

  W ramach inicjatywy Research4Life Elsevier umożliwia dostęp do treści znajdujących się na tej platformie za darmo lub po znacznie obniżonych kosztach dla instytucji naukowych w ponad 100 rozwijających się krajach. Dostęp do zasobów platformy ScienceDirect jest również możliwy dla wybranych redaktorów Wikipedii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ScienceDirect.com WHOIS, DNS, & Domain Info - DomainTools, whois.domaintools.com [dostęp 2018-04-20] (ang.).
  2. Elsevier, Strona internetowa Elsevier poświęcona ScienceDirect [dostęp 2018-06-28].
  3. Informator: zakres i zasady udostępniania zasobów licencyjnych Wirtualnej Biblioteki Nauki w 2017, vls.icm.edu.pl [dostęp 2018-04-20].
  4. Elsevier, Witryna Elsevier o inicjatywie Research4Life [dostęp 2018-06-28].
  5. Sacha Boucherie, Elsevier access donations help Wikipedia editors improve science articles, Elsevier, 10 września 2015 [dostęp 2018-04-20] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona kolekcji
 • Informacje o bazie ScienceDirect na oficjalnej stronie firmy Elsevier
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.656 sek.